Lukašenko do vězení. Demonstranti v Praze vyjádřili solidaritu s běloruskou opozicí

Zhruba dvě stovky lidí dnes přišly na Staroměstské náměstí v Praze vyjádřit solidaritu s Běloruskem, kde lidé protestují proti prezidentu Alexandru Lukašenkovi. V zemi se budou v srpnu konat prezidentské volby, policie v minulých dnech zatkla některé Lukašenkovy protikandidáty i demonstranty. Podle organizátorů dnešní akce se Lukašenko snaží zabránit demokratickým a svobodným volbám.

Běloruský autoritářský prezident Alexandr Lukašenko
doporučujeme

Lukašenko, kterému se někdy přezdívá poslední evropský diktátor, vládne zemi s 9,5 milionu obyvatel od července 1994.

Demonstranti se dnes v centru Prahy sešli v poledne. Měli s sebou červeno-bílé běloruské vlajky, které byly státním symbolem mezi lety 1991 a 1995. Přinesli si i transparenty, mimo jiné s nápisy Freedom for Belarus (Svobodu pro Bělorusko). Během protestu skandovali "Lukašenko do vězení" nebo "Bělorusko žije".

Podle organizátorů akce má Lukašenko v zemi asi tříprocentní podporu, i přes to ale využívá všech nástrojů, aby zabránil svobodným volbám a udržel se u moci. Připomněli například zatýkání politických oponentů, protikandidátů, ale i protirežimních demonstrantů. Protestující dnes zároveň vyzvali prezidenta Miloše Zemana a premiéra Andreje Babiše, aby proti Lukašenkovi veřejně vystoupili. "Jeho praktiky nepatří ani do 21. století, ani do Evropy," prohlásil jeden z řečníků.

Běloruské úřady nyní s blížícím se datem prezidentských voleb stupňují snahu zlomit opozici. Při protestech z minulého týdne zadržela policie asi 360 opozičních aktivistů včetně populárního bloggera Sjarheja Cichanouskiho, který sbíral podpisy na podporu kandidatury své ženy Svjatlany. Ta se rozhodla kandidovat poté, co jejímu muži úřady účast ve volbách odepřely.

Před týdnem policie zatkla také Lukašenkova potenciálně zřejmě nejvážnějšího protikandidáta Viktara Babaryku. Babaryka býval šéfem Belgasprombanky, běloruské odbočky ruské Gazprombanky, kde prezident nařídil provést razie a finanční kontrolu kvůli údajnému podezření z daňových úniků. Podle opozičního představitele, který tvrdí, že na podporu své kandidatury získal čtyřnásobně více podpisů, než je stanovené minimum, jde o zinscenované politicky motivované vyšetřování.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Češi si hotely v Praze na léto rezervují většinou na poslední chvíli

05.07.2020 14:57 Hotelové řetězce v Praze mají většinu rezervací zatím od tuzemských cestovatelů. Pobyty si…

V domově důchodců v Unhošti hoří, hasiči evakuovali kolem 100 lidí

04.07.2020 21:01 Aktualizováno Hasiči dnes v podvečer vyjížděli k požáru v areálu domova důchodců v Unhošti na Kladensku. Hořelo v…

Lidem věřícím dezinformacím nemá smysl oponovat, shodli se účastníci…

04.07.2020 10:14 REPORTÁŽ - Českem se šíří dezinformace a konspirační teorie o sítích 5G. Například město Jeseník…

Češi v červnu polevili v opatřeních proti covidu, ukázal průzkum

03.07.2020 19:06 Lidé v Česku v červnu polevili v opatřeních proti šíření nemoci covid-19. Většina už neomezovala…

Související:

Právě se děje

Další zprávy