Epidemiolog varuje před večírky v Chorvatsku. Sám tam tráví dovolenou

Český epidemiolog Rastislav Maďar, který je jednou z hlavních tváří boje proti epidemii koronaviru zřejmě káže vodu, a pije víno. Varoval například před rizikem nákazy na chorvatském ostrově Pag, kde se konají večírky, jichž se během července zúčastnili i Češi. Svůj apel psal paradoxně právě z dovolené v Chorvatsku.

Rastislav Maďar

"Zrče na chorvatském ostrově Pag je vyhlášené místo pro mega dance party velkých mas lidí z různých zemí Evropy. Ano, už tam byli v červenci i Češi, a ano, už z toho máme nakažené v různých částech ČR,” napsal v pondělí epidemiolog na svůj twitterový účet s poukazem na to, že lidé mají zřejmě nutnost pařit i v době pandemie bez ohledu na zdravý rozum. Informoval o tom server novinky.cz

Maďar ale přitom svojí varovnou zprávu psal zrovna z dovolené v Chorvatsku, což potvrdil i domicil jeho twitterové zprávy, čímž padl takříkajíc v nemilost. Lidé si stěžovali, že jim jsou psány takové věci právě z místa, před nímž daná osoba varuje. Epidemiolog se ale bránil tím, že i dovolenou lze v Chorvatsku strávit bez zvýšeného rizika infekce.

"Nejde o místo, ale o způsob. To zdůrazňujeme po celou dobu. Vlastním autem do soukromého apartmánu bez cizích kontaktů je to dokonce mnohem bezpečnější než na hromadné akci u nás v ČR,” vyjádřil se ke svému původnímu tweetu.

Podle dostupných informací je dříve velice navštěvovaná oblast Zrče na Pag v letošní sezóně téměř vyprázdněná a tamní kluby přijaly striktní bezpečnostní opatření. 

"Při vstupu do klubů se lidem měří teplota a zaznamenávají se údaje každého hosta - jméno, příjmení, telefon - pro případ epidemiologické intervence. Naštěstí na ostrově podle místních obyvatel nebyla v posledních měsících infikována žádná osoba,“ napsal chorvatský deník Večernij list.

Šest nakažených

Maďar se sám pro server Seznam zprávy posléze nechal slyšet, že čeští hygienici zaznamenali pouze šest lidí, kteří se zřejmě nakazili na ostrově Pag. "V rámci těch šesti případů není jisté, jestli se všichni nakazili v Chorvatsku nebo je tam nějaký místní přenos, ale de facto máme zatím šest lidí v klastru s označením Zrće,“ informoval epidemiolog.

Chorvatsko je z hlediska epidemiologické situace vyhodnocené jako bezpečná destinace a na vládním semaforu má zelenou barvu, tzn. lze do něj neomezeně cestovat, aniž by se dotyčná osoba musela při návratu prokázat negativním testem na covid-19 nebo nastoupit čtrnáctidenní karanténu. 

V zemi je od propuknutí pandemie 5294 případů infekce novým typem koronaviru, z nichž 153 s nákazou zemřelo. Univerzita Johnse Hopkinse konstatovala, že v průběhu července došlo v Chorvatsku ke zvýšení počtu nových případů a denní nárůst cca odpovídá dubnovým číslům. 

Dnes začíná astronomické léto, den bude nejdelší a noc nejkratší

21.06.2021 01:46 Dnes začíná astronomické léto. Nastane v 05:32, kdy Slunce vstoupí do znamení Raka a na severní…

"Necouvneme." V Praze demonstrovaly tisíce lidí proti Babišovi

20.06.2021 21:59 Aktualizováno Odpůrci současné vlády Andreje Babiše (ANO) dnes odpoledne protestovali na Václavském náměstí v…

Duka problém zneužívání v církvi dlouhodobě zlehčuje, tvrdí spolek

20.06.2021 11:58 Spolek Někdo Ti uvěří kritizuje údajné tvrdé jednání kardinála Dominika Duky vůči oběti sexuálního…

Stav posledního zraněného po úniku plynů v Plzni se zlepšil

20.06.2021 10:51 Zdravotní stav posledního zraněného po pátečním úniku toxických látek v areálu firmy SUEZ v Plzni…

Policie evakuovala liberecký aquapark kvůli spadlému stropu

19.06.2021 21:50 Policie ve spolupráci s hasiči z aquaparku Centra Babylon v Liberci dnes odpoledne preventivně…

Páteční únik toxických látek v Plzni má třetí obět

19.06.2021 13:39 Páteční únik toxických látek v areálu firmy v Plzni-Skvrňanech má třetí oběť. Dnes v nemocnici…

Svého otce na Den otců někdy obdaroval každý třetí Čech. Favoritem jsou…

19.06.2021 10:40 Svého otce na Den otců podle průzkumu společnosti Albert někdy obdaroval zhruba každý třetí Čech.…

Stav jednoho ze zraněných po pátečním úniku chemikálií v Plzni se mírně…

19.06.2021 08:47 Zdravotní stav jednoho muže po pátečním úniku chemikálií v Plzni - Skvrňanech se mírně zlepšil,…

Do pocitů obklíčených parašutistů v kostele se nelze vžít. Obětovali se…

18.06.2021 22:05 Aktualizováno ROZHOVOR – Jejich odvaha a statečnost jej nepřestává fascinovat. Historik Vojtěch Šustek tvrdí, že…

Přehlídka studentské tvorby FESTMICHAEL opět oživí kulturní život metropole

18.06.2021 21:21 Důležitá zpráva pro všechny, kteří mají rádi mladé umění a originální nápady tvůrců nastupující…

Související:

Právě se děje