Magistrát přestěhoval prvního klienta z domova Svojšice do Prahy

Z domova sociální péče ve středočeských Svojšicích se do Prahy vrátil první z klientů. Karel Loub bydlí v magistrátním bytě v Praze 9. Přestěhoval se díky novému magistrátnímu přístupu, kdy chce město vracet obyvatele svých mimopražských zařízení do metropole. Letos se přestěhuje ještě další dvacítka osob do celkem 11 bytů. ČTK to dnes řekli pražští radní Milena Johnová (Praha Sobě) a Adam Zábranský (Piráti) a ředitel domova Martin Kahánek.

Bezpečnostních dveří je na českém trhu nepřeberné množství a je poměrně těžké se v nich zorientovat.
doporučujeme

"Lidem, kteří se ocitli mimo Prahu, tak jim chceme umožnit se vrátit. K tomu je jim třeba zajistit bydlení a pomoc," řekla Johnová.

"Lidé projevují touhu vrátit se do svého prostředí. Někteří byli do Svojšic odvezeni z Bohnic a dodnes ani neví proč," řekl Kahánek.

Vedení města v minulém týdnu schválilo využití dalších 11 bytů pro obyvatele mimopražských domovů. Stěhování prvních z dvacítky klientů domova by mohlo začít na začátku letošního srpna. Byty, v kterých budou bydlet, jsou rozprostřeny v několika lokalitách.

Letos bude chtít na program změny sociální politiky vyčlenit 70 bytů. "Když jsme se na začátku volebního období začali zajímat o stav bytového fondu, zjistili jsme, že město má asi 400 dlouhodobě nevyužitých neopravených bytů," řekl Zábranský.

Ve Svojšicích se Karel Loub ocitl před několika lety, kdy utrpěl úraz. Po něm byl hospitalizován v psychiatrické léčebně v Bohnicích. Jednu z největších radostí mu udělalo, že má nyní soukromí. "Můžu si dělat cokoliv a kdykoliv. Nebudu mít obsazený záchod a můžu si jít zakouřit, kdy chci. Také mohu sledovat televizi, kdy chci, ve Svojšicích jsem nemohl, protože jsem rušil spolubydlícího," řekl Loub. Rovněž si bude blíž s rodinou.

Vedení svojšického domova nyní sestavuje tým asistentů, kteří budou lidem po návratu do Prahy pomáhat. Podle Kahánka domov předpokládá, že zezačátku bude pomoc intenzivnější, a posléze se bude snižovat. Veškeré náklady projektu budou hrazeny skrze domov. Chráněné bydlení v magistrátních bytech podle něj vyjde město levněji. Ve Svojšicích stojí pobyt jednoho klienta 53.000 korun měsíčně.

Město v domově ve Svojšicích, stejně jako v dalších svých organizacích a zařízeních, provedlo audity. Ve Svojšicích odhalil pochybení a město odvolalo tehdejšího ředitele Vítězslava Formana. Nahradil ho Kahánek.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vyhlášena veřejná sbírka na pomoc po požáru v Bohumíně

11.08.2020 13:56 Moravskoslezský kraj dnes vyhlásil veřejnou sbírku, která má pomoci zmírnit následky tragického…

Razie proti extremismu. Na Slovensku byl zadržen i člen kapely Horkýže…

11.08.2020 13:28 Slovenská policie dnes zadržela při zátahu proti extremismu devět lidí. Jsou mezi nimi také členové…

Údajný žhář z Bohumína jde do vazby, u soudu byl v neprůstřelné vestě

11.08.2020 13:09 Okresní soud v Karviné dnes uvalil vazbu na čtyřiapadesátiletého muže obviněného kvůli sobotnímu…

Požádal o lékařské záznamy, dostal i cizí. Úřady data nechtěly poskytnout

11.08.2020 12:40 V Národním registru hrazených zdravotních služeb se už deset let nacházejí citlivé informace o…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama