Magistrát řeší asi tisícovku porušení pravidel proti šíření covid

Pražský magistrát zaznamenal dosud v přestupkovém řízení častější porušení pravidel protikoronavirových opatření letos na jaře než na podzim. V jarní vlně pandemie úřad řešil 500 řízení, při podzimní vlně do začátku prosince to bylo 430 přestupkových řízení. Část jarních případů je vyřešena, podzimní prohřešky na rozhodnutí magistrátu teprve čekají. Na dotaz ČTK to sdělil mluvčí magistrátu Vít Hofman.

magistrát
doporučujeme

"V jarní vlně koronaviru jsme řešili asi 500 přestupkových řízení týkající se roušek, otevřených provozoven nebo režimu na hranicích. Příkazním řízením jsme uzavřeli 349 řízení u 305 občanů České republiky a u 44 cizinců," uvedl Hofman. Zbylá řízení ještě nejsou ukončena, zejména pokračují řízení týkající se zákazu maloobchodního prodeje.

V podzimní vlně koronaviru eviduje magistrát k začátku prosince 430 přestupkových řízení. Žádné z nich zatím nebylo uzavřeno. "Asi 160 případů se týká pití alkoholu na veřejně přístupném místě a deset oznámení porušení zákazu shlukování, což vytváří asi 100 případů," sdělil Hofman. Další stovka případů se týká porušení zákazu nočního vycházení.

Magistrát zaznamenal 60 případů otevřených provozoven v době, kdy být otevřené neměly. Týká se to například restaurací, stánkového prodeje, nehtových studií, provozoven otevřených v neděli a také otevřeného porno kina. "Mezi případy se ale také objevila reklamace poskytnutých sexuálních služeb bez roušky od poskytovatelky i zákazníka," sdělil mluvčí.

V minulém týdnu pak úředníci dostali oznámení kvůli restauraci Šeberák, která otevřela ještě před čtvrtečním rozvolněním pravidel. Na magistrát dorazilo také oznámení případu klubu v Anenské ulici, kde se uskutečnila party, u které zasahovali policisté.

Magistrát řeší také několik případů, kdy pravidla porušili politici, kteří navštívili restaurace či pili alkohol na veřejnosti. "V případech pana (Miroslava) Kalouska a pana (Mariana) Jurečky jsme jim odeslali příkazy a čekáme na jejich doručení. Je samozřejmě možné, že se odvolají, a řízení tak bude pokračovat. V případu restaurace na Vyšehradě čekáme na vyjádření obviněného," dodal Hofman.

Porušení pravidel řeší i strážníci městské policie. Jen v listopadu zaznamenali 8920 případů porušení nařízení proti šíření nemoci covid-19. Na místě uložili 901 pokut za 342.000 korun. Většinu případů řešili domluvou.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Svaz vinařů: Na víno se kvóta pro obchody nevztahuje

22.01.2021 15:38 Kvóta na podíl českých potravin ve velkých obchodech by pro tuzemské vinaře byla problém, podle…

Unie: Otevření bazénů s podmínkou testů může být šancí i rizikem

22.01.2021 15:03 Někteří provozovatelé bazénů otevřou své bazény s podmínkou negativních testů na covid-19 pro…

TOP ženami roku 2020 jsou Prokopová, Pešková, Zažímalová

22.01.2021 12:20 V anketě TOP ženy Česka roku 2020 zvítězily Radka Prokopová, Daniela Pešková a Eva Zažímalová.…

V Česku se znovu objevila ptačí chřipka, měly ji labutě

21.01.2021 18:00 V Česku se po necelém roce znovu objevila ptačí chřipka. Zatím je potvrzená u dvou uhynulých labutí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama