Dceru chtěla odvléct do Keni? Matka se u soudu brání, prý to bylo všechno jinak

Matka pětileté dívky se dnes soudu přiznala k tomu, že dceru loni s pomocí svého syna unesla z pražské Uhříněvsi. Popřela ale tvrzení obžaloby, že s dítětem plánovala odletět do Keni. Uvedla, že dceru sebrala, aby upozornila na svou rodinnou situaci, a že s ní odjela do Brna proto, aby se tam obrátila na ombudsmanku. Za únos a zavlečení jí hrozí až osmileté vězení.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Soud, ilustrační foto
doporučujeme

"Byl to můj zoufalý čin, který jsem udělala v nějakém zkratu, byla jsem už na dně. Chtěla jsem takhle na sebe upozornit, aby se ta moje situace začala řešit. Psala jsem na ministerstvo, panu prezidentovi, na různé organizace, ale nikdo mi nepomohl, nikdo," řekla dnes u Obvodního soudu pro Prahu 10 dvaačtyřicetiletá žena, která je od svého zadržení ve vazbě. Soudce Libor Holý ji vyslýchal prostřednictvím videokonference, protože minule se k hlavnímu líčení odmítla nechat eskortovat.

Únos holčičky, který se odehrál 16. dubna 2019 na ulici za bílého dne, provedli podle obžaloby dva muži: matčin syn z předchozího vztahu a matčin známý. Policie bezprostředně po činu zahájila rozsáhlé pátrání a oba hledané muže brzo dopadla. Soud jim může za únos spáchaný organizovanou skupinou uložit rovněž až osm let odnětí svobody.

Matka, která je učitelkou v mateřské školce, měla s dcerou soudně povolený jen asistovaný styk za dohledu sociální pracovnice, a to na hodinu jednou za 14 dní. V okamžiku únosu zrovna babička dívku vedla na toto setkání. Matka čekala na únosce v autě, kterým pak s dcerou zamířila do Brna. Další její známý je pak odtamtud dovezl do Rakouska, kde je policie zadržela na vídeňském mezinárodním letišti.

Žena odmítla, že chtěla dceru odvézt do Afriky. Tvrdí, že do Vídně jela vyzvednout kamarádku, která měla přiletět z Keni. Soudce však obžalované připomněl, že s sebou vzala nejen dceru, ale také několik zavazadel. Navíc z jejího telefonu odešla zpráva s textem "nakonec jsem se rozhodla pro tu Keňu". Skutečnost, že u sebe měla svůj i dceřin cestovní pas, vysvětlila žena tím, že pasy nosí v kabelce pořád.

"Dceru jsem určitě nezavlekla do ciziny pod nějakou výhružkou. Dcera byla spokojená a šťastná, že jsme konečně spolu. Myslím, že by šla se mnou kamkoliv. Nespatřuju v tom důvod, proč mě obvinit," prohlásila matka s tím, že otec dívky se jí přes dceru mstí za to, že od něj odešla. Připustila ale, že unesená holčička zpočátku v autě plakala, než ji poznala. Totéž uvedl i obžalovaný syn, který vypověděl, že matka mu o únosu řekla až na místě a že předtím kouřil marihuanu.

"Matka na mě zakřičela, ať jdu pro ségru, tak jsem šel. Vzal jsem ji pod ramenama, říkal jsem jí: jsem tvůj bráška. Začala hrozně křičet, naříkala. Utíkal jsem s ní k autu, připoutal ji do autosedačky a odjeli jsme," popsal dvacetiletý mladík. "Vždycky jsem chtěl mít ségru, mám ji hrozně moc rád," řekl soudu plačtivě. Dodal, že jeho vztah k matce se kvůli únosu změnil.

Matka se synem se ve výpovědích zcela neshodli na tom, jakou roli hrál při únosu druhý z mužů. Syn tvrdil, že muž šel původně k babičce s ním, ale nakonec se do únosu nezapojil. Matka uvedla, že byl na místě jen proto, že mu slíbila odvoz do Brna. Znala se s ním prý přes internet a ten den ho viděla poprvé. Samotný muž vypověděl, že ho žena o den dříve pozvala do Prahy kvůli společnému strávení noci. Řekla mu prý, že další den vyzvednou cestou do Brna jejího syna a dceru. "Nepřipadalo mi to jako únos, všichni se chovali normálně. Nevěděl jsem, že má s dcerou omezený styk," uvedl.

Soudní jednání bude pokračovat 18. března výslechem svědků.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Stydím se za Babiše a Zemana, vlaky smrdí, na D1 nevlezu, účtuje herec…

21.02.2020 22:45 Aktualizováno Herec Jakub Prachař není spokojený se stavem, v jakém se Česká republika ocitla. Přiznal, že mu…

V domě na Liberecku nalezena záhadná zkumavka, byla v ní radioaktivní látka

21.02.2020 17:17 V rodinném domě v Rozstání na Liberecku nalezl jeho majitel zkumavku, která obsahuje neznámou…

Dokument V síti nabral další rozměr. Sexuologové nabídnou pomoc …

21.02.2020 10:45 Národní ústav duševního zdraví (NUDZ) nabídne "sexuálním predátorům" prostřednictvím internetu…

Matějská pouť nabídne víc zábavy než loni, novinkou bude atrakce King

20.02.2020 16:42 Matějská pouť, která letos začne 22. února, nabídne na pražském Výstavišti 115 atrakcí, o 15 více…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama