Mandalu na Sněžce vytvořila žena. Sama se přiznala, KRNAP jí proto dal nižší pokutu

Autorka spirály vytvořené z kamenů pod vrcholem Sněžky se dnes ráno sama přihlásila na Správě Krkonošského národního parku (KRNAP) ve Vrchlabí a zaplatila pokutu 5000 korun. ČTK to řekl mluvčí národního parku Radek Drahný. Podle něj spirálu o průměru více než dvou metrů sestavila z volně roztroušených kamenů ve středu odpoledne.

Horská služba ČR, ilustrační fotografie
doporučujeme

Autorovi obrazce, který vznikl v křehkém ekosystému arkto-alpínské tundry v nejcennější lokalitě Krkonoš, hrozila pokuta až 10.000 korun.

"Uložili jsme pokutu ve výši 5000 korun, protože se k přestupku přiznala a byla ochotna s úřady spolupracovat na jeho vyřešení. Kromě toho odborníci zjistili, že nedošlo k fatálnímu poškození lokality," řekl Drahný.

Podle něj byly při tvorbě obrazce použity pouze na povrchu ležící kameny a nedošlo k zásahu do půdního krytu. "Tím, že nešla do země, nepoškodila naštěstí ani porosty zdejších ohrožených rostlin. Vzhledem, že je začátek září, tak nedošlo k zásadnímu ovlivnění hnízdění ptáků. Měla to vytvořit snad ve středu odpoledne," uvedl Drahný.

Spirála byla ve vnitřní části ozdobena dřevěnými pilinami, které si žena na místo přinesla. "Řekla, že šlo o spontání nápad, že si neuvědomovala, že to může být z hlediska ochrany přírody problematické. Omluvila se a slíbila osobní brigádnickou pomoc Správě KRNAP pro ochranu krkonošské přírody," dodal Drahný.

Na případ upozornil strážce parku ve čtvrtek ráno majitel České poštovny na Sněžce Milan Blaha. Strážci národního parku obrazec okamžitě rozebrali.

Obrazec vznikl za řetězovými zábranami, které mají zabránit návštěvníkům Sněžky v pohybu po cenném území na vrcholu nejvyšší české hory. V letní sezoně se denně na Sněžce vystřídá tisíce lidí. Sněžka patří k nejvyhledávanějším turistickým cílům v Krkonoších. Lze se tam dostat pěšky z několika směrů a také kabinovou lanovkou z Pece pod Sněžkou.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lidé roušky od státu vyhazují nebo vrací Babišovi. Přihlásil se o ně…

19.09.2020 23:00 Aktualizováno Mysleli to dobře, u některých lidí však vládní politici opět narazili. Občanům starším 60 let v…

Vitorazsko si připomnělo 100. výročí připojení k Československu

19.09.2020 21:58 Aktualizováno Sté výročí připojení Vitorazska k Československu si dnes připomněli ve Dvorech nad Lužnicí na…

ZOO Praha se potýká s propadem návštěvnosti, ztráty jdou do desítek milionů

19.09.2020 21:13 Pražskou zoologickou zahradu navštívilo letos zatím přes 800.000 návštěvníků. Přes toto číslo se…

Romové se sjeli do Olomouce na tradiční pouť, kvůli koronaviru byla letos…

19.09.2020 16:59 Zhruba 130 Romů se dnes sešlo v centru Olomouce na tradiční romské pouti. Akce, kterou pořádá…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama