Mandalu na Sněžce vytvořila žena. Sama se přiznala, KRNAP jí proto dal nižší pokutu

Autorka spirály vytvořené z kamenů pod vrcholem Sněžky se dnes ráno sama přihlásila na Správě Krkonošského národního parku (KRNAP) ve Vrchlabí a zaplatila pokutu 5000 korun. ČTK to řekl mluvčí národního parku Radek Drahný. Podle něj spirálu o průměru více než dvou metrů sestavila z volně roztroušených kamenů ve středu odpoledne.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Horská služba ČR, ilustrační fotografie
doporučujeme

Autorovi obrazce, který vznikl v křehkém ekosystému arkto-alpínské tundry v nejcennější lokalitě Krkonoš, hrozila pokuta až 10.000 korun.

"Uložili jsme pokutu ve výši 5000 korun, protože se k přestupku přiznala a byla ochotna s úřady spolupracovat na jeho vyřešení. Kromě toho odborníci zjistili, že nedošlo k fatálnímu poškození lokality," řekl Drahný.

Podle něj byly při tvorbě obrazce použity pouze na povrchu ležící kameny a nedošlo k zásahu do půdního krytu. "Tím, že nešla do země, nepoškodila naštěstí ani porosty zdejších ohrožených rostlin. Vzhledem, že je začátek září, tak nedošlo k zásadnímu ovlivnění hnízdění ptáků. Měla to vytvořit snad ve středu odpoledne," uvedl Drahný.

Spirála byla ve vnitřní části ozdobena dřevěnými pilinami, které si žena na místo přinesla. "Řekla, že šlo o spontání nápad, že si neuvědomovala, že to může být z hlediska ochrany přírody problematické. Omluvila se a slíbila osobní brigádnickou pomoc Správě KRNAP pro ochranu krkonošské přírody," dodal Drahný.

Na případ upozornil strážce parku ve čtvrtek ráno majitel České poštovny na Sněžce Milan Blaha. Strážci národního parku obrazec okamžitě rozebrali.

Obrazec vznikl za řetězovými zábranami, které mají zabránit návštěvníkům Sněžky v pohybu po cenném území na vrcholu nejvyšší české hory. V letní sezoně se denně na Sněžce vystřídá tisíce lidí. Sněžka patří k nejvyhledávanějším turistickým cílům v Krkonoších. Lze se tam dostat pěšky z několika směrů a také kabinovou lanovkou z Pece pod Sněžkou.

Loading...
Vstupte do diskuze (9)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Poplach v Brně: Hoří bývalý obchoďák, uvnitř jsou pneumatiky. Lidé nemají…

22.09.2019 20:44 Aktualizováno V bývalém obchodním domě Letná na sídlišti v Brně-Bystrci vypukl dnes v podvečer požár. Uvnitř…

Dětské skupiny změní jméno na jesle. Platit je má stát, plánuje…

22.09.2019 15:00 Dětské skupiny by se mohly od roku 2021 přejmenovat na jesle. Stát by jim na místo pro dítě do tří…

Dušnost není znakem stáří. Může jít o vážnou nemoc, která se projeví i na…

21.09.2019 21:58 Aktualizováno Zadýchávání, které pacienti považují za běžnou součást stárnutí, může signalizovat vážnou plicní…

Na Jablonecku hořela paseka, s hašením pomáhal vrtulník

21.09.2019 20:45 Aktualizováno Hasiči u Železného Brodu na Jablonecku dnes přes tři hodiny likvidovali požár paseky v těžko…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama