Měsíc s koronavirem v ČR: Přes 3000 nakažených, řada restrikcí, kritika vlády

Česko má po měsíci šíření koronavirové nákazy přes 3000 případů. Pozornost se nyní upírá zejména na domovy seniorů, kde přibývá nakažených klientů a pracovníků, ale také na zdravotníky. Některým nemocnicím také docházejí testovací sady. O dalších opatřeních, která mají pomoci čelit šíření koronaviru, dnes opět jedná vláda.

Češi bojují proti koronaviru rouškami a respirátory

Počet testů na koronavirus roste a blíží se 50.000. V pondělí jich laboratoře a hygienické stanice provedly 5313, dosud nejvíc za jeden den. Nákaza se potvrdila v pondělí u 184 lidí, což bylo o dvě desítky více než v neděli, ale méně proti sobotním 262 a pátečním 373. Podíl nakažených lidí na počtu testovaných tak klesl na 3,5 procenta, kde byl naposledy 13. března. Poslední týden se držel mezi šesti až sedmi procenty. S nemocí dosud v ČR zemřelo 24 lidí, 25 pacientů se vyléčilo. Zatím poslední obětí je seniorka, která zemřela dnes ráno ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně.

Senioři, kteří jsou nákazou nejvíc ohroženi, se na počtu nakažených v Česku podílejí podle dat ministerstva zdravotnictví téměř 15 procenty. Nákaze nyní čelí zejména v domovech seniorů. Nemoc se objevila v šesti domovech seniorů, potvrdila se u 63 klientů a čtyř desítek pracovníků. Do domova důchodců v Břevnici u Havlíčkova Brodu, kde se nákaza minulý týden potvrdila u 20 klientů a devíti pracovníků, nastoupila tříčlenná směna profesionálních hasičů, aby pomohli s péčí o klienty. Nově se koronavirus potvrdil u pracovnice ostravského Domova pro seniory Iris. Poskytovatelé péče pro seniory si od počátku března stěžují na nedostatek ochranných pomůcek. Ochranné brýle a obleky podle aktuálního průzkumu nemá víc než 60 procent zařízení, každé dvacáté nemá roušky a respirátory.

Některým nemocnicím naopak docházejí testovací sady. V pondělí na dvě až tři hodiny pozastavila testování pacientů na COVID-19 krajská nemocnice v Liberci. Od čtvrtka přestane odběry dělat nemocnice v Trutnově. Nemocnice v ČR čelí i nákazám zdravotníků, kterých je nakaženo 144. S nemocí COVID-19 v neděli zemřela zdravotní sestra z plicní kliniky pražské Thomayerovy nemocnice. Její vedoucí se domnívá, že k úmrtí přispěl stres z toho, co se o ní psalo v některých médiích, že byla nezodpovědná a roznášela infekci. Ministerstvo zdravotnictví spustilo telefonní linku poskytující psychickou pomoc zdravotníkům.

Polemika se vede ohledně nošení roušek. Světová zdravotnická organizace (WHO) označila celoplošné nošení roušek za nesmyslné, mají je podle ní nosit jen nemocní. Podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly má ale vyjádření bránit nedostatku roušek pro zdravotníky. "WHO vydává řadu prohlášení, která jsou možná motivovaná trochu politicky. Politika zatím je, že celosvětově je nedostatek ochranných prostředků," řekl Prymula.

Epidemiolog Prymula byl do pondělí šéfem Ústředního krizového štábu, vedení po něm převzal ministr vnit (ANOra Jan Hamáček (ČSSD). Vedení štábu se bude scházet denně, jednání štábu v plénu budou jednou týdně. Štáb vytvořil několik pracovních skupin, vznikly třeba týmy pro distribuci ochranných prostředků a pro jejich nákupy. Opozice bude mít ve štábu čtyři místa.

Kritiku sklidil materiál, podle kterého ministerstvo obrany navrhuje posílit pravomoci vlády či premiéra v době ohrožení státu. Ministr Lubomír Metnar (za ANO) ale odmítl, že by chystal změnu zákona, který by oslabil roli Parlamentu v době krize. Načasování předložení materiálu označil za náhodné a nešťastné. Podle mluvčího ministerstva Jana Pejška měla vláda dostat pouze k informaci doporučení odborné skupiny, která od roku 2015 posuzovala možnosti řešení krizových situací.

Vláda se po pondělní schůzi sešla dnes znovu a jedná o dalších opatřeních k omezení dopadů šíření nákazy. Jednat by měla i ve středu, kdy projedná třeba návrh na pozastavení splátek úvěrů a hypoték. V neděli se ke koronaviru po dvou týdnech od projevu vyjádří prezident Miloš Zeman.

Restriktivní opatření kvůli koronaviru nadále doléhají na ekonomiku. Odbory už zaznamenaly případy firem, které zvažují hromadné propouštění. Dopady se projevují třeba v lázeňství či hotelnictví. Podle průzkumu CEEC Research letos klesne české stavebnictví o desetinu. Podle sdružení Česmad Bohemia nyní řada kamionových přepravců zvažuje další existenci, loni jim ubývaly mezinárodní zakázky a nyní jim klesají i domácí.

Dopravu v Česku komplikuje sníh. Přehled po krajích

30.11.2021 09:43 Na mokrých silnicích se dnes může místy tvořit náledí, ve výše položených oblastech pak sněhové…

Exploze pumy u nádraží v Mnichově: Čtyři zranění, nejezdí vlaky

01.12.2021 15:40 Exploze na staveništi poblíž vlakového nádraží v Mnichově zranila čtyři lidi, z toho jednoho vážně.…

Příznaky varianty omikron se liší od varianty delta

29.11.2021 14:41 Příznaky lidí infikovaných variantou koronaviru omikron se liší od těch nakažených variantou delta.…

Nový premiér Fiala svolal první neformální jednání své nastupující vlády

30.11.2021 22:00 Nový premiér Petr Fiala (ODS) na dnešek svolal první neformální jednání své nastupující vlády,…

Lékař napsal ostrý vzkaz odpůrcům očkování. Nebral si servítky

16.11.2021 18:55 Lékaři kvůli pokračující pandemii covidu-19 zažívají obrovský nápor. Přeplněné jsou nejen nemocnice…

Zemřel novinář a disident Petr Uhl, bylo mu 80 let

01.12.2021 17:10 Aktualizováno Ve věku 80 let dnes zemřel novinář a publicista, bývalý disident, politický vězeň a signatář Charty…

Soud zrušil v některých případech povinnost vyplnit příjezdový formulář

01.12.2021 16:10 Aktualizováno Městský soud v Praze dnes zrušil část opatření ministerstva zdravotnictví, podle kterého musí lidé…

Ve Slaném se na náměstí zřítil vánoční strom

30.11.2021 16:01 Na Masarykově náměstí ve Slaném se dnes po poledni zřítil vánoční strom. Může za to větrné počasí,…

Vila Radovana Krejčíře v Černošicích u Prahy v osmém pokusu vydražena

30.11.2021 14:50 Aktualizováno Vila odsouzeného Radovana Krejčíře v Černošicích u Prahy byla dnes vydražena za 21,38 milionu korun…

Průzkum: Od trávení zimní dovolené v ČR zhruba pětinu Čechů odrazují…

29.11.2021 13:47 Od trávení zimní dovolené v tuzemsku 23 procent Čechů podle průzkumu státní agentury CzechTourism…

V Praze se sešly tři tisíce odpůrců protiepidemických opatření

28.11.2021 17:50 Aktualizováno I přes nepříznivé počasí se dnes na pražské Letenské pláni sešly stovky odpůrců vlády a opatření…

Pokud OC ohraničí jídelní zóny, budou moci fungovat, tvrdí asociace

27.11.2021 18:58 Pokud obchodní centra ohraničí jídelní zóny od ostatních prostor pevnou a jasnou bariérou, aby…

Prodejci ze zrušených vánočních trhů dostanou vyšší náhrady, uvedl Havlíček

27.11.2021 16:30 Prodejci a provozovatelé zrušených vánočních trhů dostanou vyšší náhrady, uvedl dnes na twitteru…

Na Černé hoře v Krkonoších chtějí v pátek 3. prosince zahájit lyžařskou…

27.11.2021 15:22 Krkonošský SkiResort Černá hora - Pec pod Sněžkou by chtěl v pátek 3. prosince zahájit v areálu…

Stát dostal tři bezpečnostní dotazníky od uchazečů na stavbu Dukovan

27.11.2021 14:30 Stát obdržel všechny tři bezpečnostní dotazníky od uchazečů o stavbu nového jaderného bloku v…

Související:

Právě se děje

reklama