Metodika hasičů: Jaký je postup zásahu v léčebnách?

Hasiči musejí při požárech budov zdravotnických zařízení počítat mimo jiné se zdravotními omezeními pacientů a omezeným množstvím personálu použitelného k jejich evakuaci. Metodický list vydaný pro tyto případy upozorňuje také na sníženou schopnost reakce a sebekontroly u části pacientů a možnost vzniku paniky. Poukazuje také na možné zabezpečení oken či dveří v léčebnách pro mentálně postižené. Starší budovy nemusejí podle metodického listu splňovat současné požadavky na požární bezpečnost.

Hasiči v akci, ilustrační foto

Metodický list vydaný generálním ředitelstvím Hasičského záchranného sboru ČR dnes na twitteru zveřejnil mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Dnes ráno při tragickém požáru v domově pro zdravotně postižené ve Vejprtech na Chomutovsku zemřelo osm lidí. Třicet lidí se podařilo zachránit, čtyři z nich jsou podle vejprtské starostky Jitky Gavdunové (ODS) ve vážném stavu, z toho dva bojují o život. V domově bydlí muži s mentálním a kombinovaným postižením. Co bylo příčinou ohně, zatím není jasné. Policie šetří požár jako obecné ohrožení z nedbalosti, o příčinách zatím nechce spekulovat.

Na místě požáru se objevily pochybnosti o tom, jak fungovalo požární zabezpečení v domově. Podle starostky Vejprt Jitky Gavdunové (ODS) ale zabezpečení proti požáru bylo nadstandardní. Požární čidla byla na toaletách, hořet ale začalo ve společenské místnosti. Ta vyhořela, další dvě místnosti jsou lehce prohořelé, ale nejsou zničené. "V zákoně není, že bychom měli mít protipožární čidla. My jsme si je dali jako něco navíc," uvedla starostka. Dodala, že se v minulosti několikrát stalo, že klienti se pokoušeli objekt zapálit. "Náš personál nemá šanci to ohlídat," dodala.

Požáry budov zdravotnických zařízení mohou být podle metodického listu charakteristické přítomností pacientů s omezenou schopností pohybu nebo zcela neschopných pohybu, nemožností přepravy pacientů i s lůžky a závislostí některých na přístrojích. Objekty se proto mají od elektřiny odpojovat až po konzultaci se zdravotníky a voda se má používat k hašení minimálně, aby přístroje nepoškodila.

Hasiči musejí počítat s velkou potřebou dýchací techniky pro evakuaci a vlastní zásah a také s nebezpečím infekce, uvádí metodický list. Při zásahu ve zdravotnických zařízeních lze očekávat velkou potřebu náhradních prostor pro evakuované pacienty. Při příjezdu k hořícím objektům, jako jsou porodnice a psychiatrické léčebny, hasiči nemají používat sirény, aby nevyvolali paniku.

Ve zdravotnických zařízeních ve starších a historických budovách nemusejí podle metodického listu požadavkům na bezpečnost vyhovovat vnější a vnitřní zásahové cesty a evakuační výtahy. Chybět mohou protipožární zařízení, oheň se může šířit skrytě a možnosti pro odvětrání zplodin hoření mohou být omezené.

Dnes začíná astronomické léto, den bude nejdelší a noc nejkratší

21.06.2021 01:46 Dnes začíná astronomické léto. Nastane v 05:32, kdy Slunce vstoupí do znamení Raka a na severní…

"Necouvneme." V Praze demonstrovaly tisíce lidí proti Babišovi

20.06.2021 21:59 Aktualizováno Odpůrci současné vlády Andreje Babiše (ANO) dnes odpoledne protestovali na Václavském náměstí v…

Duka problém zneužívání v církvi dlouhodobě zlehčuje, tvrdí spolek

20.06.2021 11:58 Spolek Někdo Ti uvěří kritizuje údajné tvrdé jednání kardinála Dominika Duky vůči oběti sexuálního…

Stav posledního zraněného po úniku plynů v Plzni se zlepšil

20.06.2021 10:51 Zdravotní stav posledního zraněného po pátečním úniku toxických látek v areálu firmy SUEZ v Plzni…

Policie evakuovala liberecký aquapark kvůli spadlému stropu

19.06.2021 21:50 Policie ve spolupráci s hasiči z aquaparku Centra Babylon v Liberci dnes odpoledne preventivně…

Páteční únik toxických látek v Plzni má třetí obět

19.06.2021 13:39 Páteční únik toxických látek v areálu firmy v Plzni-Skvrňanech má třetí oběť. Dnes v nemocnici…

Svého otce na Den otců někdy obdaroval každý třetí Čech. Favoritem jsou…

19.06.2021 10:40 Svého otce na Den otců podle průzkumu společnosti Albert někdy obdaroval zhruba každý třetí Čech.…

Stav jednoho ze zraněných po pátečním úniku chemikálií v Plzni se mírně…

19.06.2021 08:47 Zdravotní stav jednoho muže po pátečním úniku chemikálií v Plzni - Skvrňanech se mírně zlepšil,…

Do pocitů obklíčených parašutistů v kostele se nelze vžít. Obětovali se…

18.06.2021 22:05 Aktualizováno ROZHOVOR – Jejich odvaha a statečnost jej nepřestává fascinovat. Historik Vojtěch Šustek tvrdí, že…

Přehlídka studentské tvorby FESTMICHAEL opět oživí kulturní život metropole

18.06.2021 21:21 Důležitá zpráva pro všechny, kteří mají rádi mladé umění a originální nápady tvůrců nastupující…

Související:

Právě se děje