Metodika hasičů: Jaký je postup zásahu v léčebnách?

Hasiči musejí při požárech budov zdravotnických zařízení počítat mimo jiné se zdravotními omezeními pacientů a omezeným množstvím personálu použitelného k jejich evakuaci. Metodický list vydaný pro tyto případy upozorňuje také na sníženou schopnost reakce a sebekontroly u části pacientů a možnost vzniku paniky. Poukazuje také na možné zabezpečení oken či dveří v léčebnách pro mentálně postižené. Starší budovy nemusejí podle metodického listu splňovat současné požadavky na požární bezpečnost.

Přidejte svůj názor

Hasiči v akci, ilustrační foto
doporučujeme

Metodický list vydaný generálním ředitelstvím Hasičského záchranného sboru ČR dnes na twitteru zveřejnil mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Dnes ráno při tragickém požáru v domově pro zdravotně postižené ve Vejprtech na Chomutovsku zemřelo osm lidí. Třicet lidí se podařilo zachránit, čtyři z nich jsou podle vejprtské starostky Jitky Gavdunové (ODS) ve vážném stavu, z toho dva bojují o život. V domově bydlí muži s mentálním a kombinovaným postižením. Co bylo příčinou ohně, zatím není jasné. Policie šetří požár jako obecné ohrožení z nedbalosti, o příčinách zatím nechce spekulovat.

Na místě požáru se objevily pochybnosti o tom, jak fungovalo požární zabezpečení v domově. Podle starostky Vejprt Jitky Gavdunové (ODS) ale zabezpečení proti požáru bylo nadstandardní. Požární čidla byla na toaletách, hořet ale začalo ve společenské místnosti. Ta vyhořela, další dvě místnosti jsou lehce prohořelé, ale nejsou zničené. "V zákoně není, že bychom měli mít protipožární čidla. My jsme si je dali jako něco navíc," uvedla starostka. Dodala, že se v minulosti několikrát stalo, že klienti se pokoušeli objekt zapálit. "Náš personál nemá šanci to ohlídat," dodala.

Požáry budov zdravotnických zařízení mohou být podle metodického listu charakteristické přítomností pacientů s omezenou schopností pohybu nebo zcela neschopných pohybu, nemožností přepravy pacientů i s lůžky a závislostí některých na přístrojích. Objekty se proto mají od elektřiny odpojovat až po konzultaci se zdravotníky a voda se má používat k hašení minimálně, aby přístroje nepoškodila.

Hasiči musejí počítat s velkou potřebou dýchací techniky pro evakuaci a vlastní zásah a také s nebezpečím infekce, uvádí metodický list. Při zásahu ve zdravotnických zařízeních lze očekávat velkou potřebu náhradních prostor pro evakuované pacienty. Při příjezdu k hořícím objektům, jako jsou porodnice a psychiatrické léčebny, hasiči nemají používat sirény, aby nevyvolali paniku.

Ve zdravotnických zařízeních ve starších a historických budovách nemusejí podle metodického listu požadavkům na bezpečnost vyhovovat vnější a vnitřní zásahové cesty a evakuační výtahy. Chybět mohou protipožární zařízení, oheň se může šířit skrytě a možnosti pro odvětrání zplodin hoření mohou být omezené.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Matějská pouť nabídne víc zábavy než loni, novinkou bude atrakce King

20.02.2020 16:42 Matějská pouť, která letos začne 22. února, nabídne na pražském Výstavišti 115 atrakcí, o 15 více…

První letošní případ spalniček na Karvinsku. Hygienici nabádají k…

20.02.2020 13:26 Moravskoslezští hygienici v tomto týdnu zaznamenali letošní první případ spalniček. Vysoce infekční…

Požár v Teplicích. Hasiči z domu evakuovali 14 lidí

20.02.2020 10:11 Aktualizováno Hasiči zasahovali dnes ráno u požáru bytu v ulici Československých dobrovolců v Teplicích. Z domu,…

Zemřela žena, která v Plzni skočila z okna za dcerou. Případ řeší policie

20.02.2020 10:08 Osmatřicetiletá žena, která ve středu ráno skočila z okna za dcerou, zemřela v nemocnici. Dívka je…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama