Mezi roky 2020 a 2021 ubylo lidí, kteří pijí alkohol denně či obden

Mezi roky 2020 a 2021 ubylo lidí, kteří pijí alkohol denně či obden, poklesla i průměrná spotřeba čistého lihu na obyvatele. Přesto pil každý druhý den či častěji zhruba každý šestý Čech nad 15 let, přibývá ale i abstinentů. Kuřáků je v populaci stále zhruba čtvrtina, víc lidí užívá elektronické cigarety a další alternativy.

Vyplývá to z Národního výzkumu užívání tabáku a alkoholu v ČR 2021 na reprezentativním vzorku 1788 osob, o kterém dnes Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval v tiskové zprávě.

V předchozích dvou letech byly kvůli protikoronavirovým opatřením opakovaně uzavřeny restaurace nebo omezena jejich provozní doba či kapacita. Odborníci se obávali, že více lidí bude pít alkohol doma.

"Analýza konzumních zvyklostí dospělých Čechů za posledních deset let naznačuje vysokou míru stability. V mezinárodním měřítku patří Česká republika mezi země s velmi vysokou spotřebou alkoholu," uvedla ředitelka SZÚ Barbora Macková. Takové užívání alkoholu má podle ní zdravotní, sociální i ekonomické dopady. "Snížení těchto škod vyžaduje nastavit účinnější systém opatření v omezení poptávky i nabídky," dodala.

Pití alkoholu denně či obden uvedlo v průzkumu 15,4 procenta lidí, proti roku 2020 jich ubylo o 4,4 procentního bodu. Dlouhodobých abstinentů bylo 17,7 procenta, v roce 2020 necelých 16 procent. Meziročně poklesla, zřejmě vlivem covidových omezení, i průměrná roční spotřeba alkoholu. Bez započtení abstinentů byla v roce 2020 osm litrů na hlavu, loni 6,9 litru čistého alkoholu.

Škodlivě, tedy průměrně více než 60 gramů etanolu denně, pije 10,6 procenta mužů a 4,1 procenta žen, pro které je škodlivá míra přes 40 gramů za den. Množství 60 gramů odpovídá zhruba třem pivům, šesti decilitrům vína nebo třem panákům.

Odborníci upozornili i na souvislost kouření a škodlivého užívání alkoholu. "Mezi rizikově a škodlivě pijícími je kuřáků kolem 40 procent. Zdravotní rizika se přitom zcela logicky pro lidský organismus zesilují konzumací obou těchto škodlivých návykových látek, tedy tabáku i alkoholu," vysvětlila Macková.

Celkově loni kouřilo cigarety 24,4 procenta osob starších 15 let, proti roku 2020 to bylo o 1,3 procenta víc. "I přes občasné roční odchylky lze ale ve sledovaných letech 2012 až 2021 pozorovat trvalé snižování podílu kuřáků v populaci," uvedl SZÚ. V roce 2012 užívala cigarety téměř třetina populace.

Denně loni kouřilo 22 procent mužů a 13,3 procenta žen, muži nejčastěji mezi 15 a 24 cigaretami, ženy pět až devět. Meziročně klesl podíl těch, kteří kouří přes 25 cigaret denně. Zatímco v roce 2020 jich bylo devět procent, loni necelá tři procenta.

"Česká populace kouří převážně klasické cigarety. Podíl jiných tabákových výrobků určených ke kouření je malý," uvedla vedoucí Centra podpory veřejného zdraví SZÚ Marie Nejedlá.

Ani alternativy cigaret, kde tabák nehoří, nejsou bez zdravotních rizik včetně závislosti. "Mnozí se přitom mylně domnívají, že pokud nekouří přímo tabák v podobě cigaret, doutníků či dýmky, tak vlastně nedělají pro své zdraví nic špatného. To je ale velký omyl," uvedla ředitelka SZÚ.

Náplň do elektronické cigarety podle ní obsahuje až 20 procent nikotinu, při zahřátí se rozkládá na škodlivé chemikálie. "V aerosolu některých elektronických cigaret byl v minulosti zjištěn i zdraví škodlivý trimethylpyrazin, formaldehyd, těžké kovy a další škodlivé látky," dodala. Podobná rizika podle ní nese i zahřívaný tabák.

Elektronické cigarety loni kouřilo 7,4 procenta populace, o třetinu víc než před rokem. Podobně vzrostl i podíl uživatelů zahřívaného tabáku. Více než polovina kuřáků elektronických cigaret užívá i ty klasické. Přes 28 procent kuřáků e-cigaret ale nikdy předtím nekouřilo. Nikotinové sáčky používalo asi 1,7 procenta populace, mladých ve věku 15 až 24 let asi 6,6 procenta.

"Pokud tyto alternativní výrobky pomáhají kuřákům v procesu odvykání, mohou být pro tuto dobu méně škodlivé, než klasická cigareta. Je tu ale nebezpečí, a statistika to potvrzuje, že podporují v závislosti na jiné formě příjmu nikotinu i lidi, kteří nikdy před tím nekouřili," dodala Nejedlá.

Související

Kouření, ilustrační fotografie

Téměř čtvrtina Čechů je závislá na tabáku, alkohol často pije 16 procent lidí

V populaci České republiky bylo v roce 2022 celkem 24,4 % kuřáků různých druhů tabákových výrobků. Významně přibývá uživatelů elektronických cigaret a nikotinových sáčků. Zejména mladí od 15 let častěji sahají po alternativách, aniž by před tím kouřili klasické cigarety. Co se týká alkoholu, v mezinárodním měřítku zůstává Česká republika mezi zeměmi s velmi vysokou spotřebou. Vyplývá to z výsledků reprezentativního šetření o užívání tabáku a alkoholu v rámci České republiky (NAUTA), které každoročně uveřejňuje Státní zdravotní ústav u příležitosti Světového dne bez tabáku. Ten vyhlašuje Světová zdravotnická organizace  již od roku 1987 a připadá na 31. května. Vyplývá to z tiskové zprávy Státního zdravotního ústavu.

Více souvisejících

Kouření Alkohol

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy