Milion chvilek svolal další protest. V Praze se uskuteční demonstrace na obranu institucí

Na obranu demokratických institucí uspořádá v neděli 1. března v Praze spolek Milion chvilek demonstraci. Protest zahájí v 16:00 pochodem z Hradčanského na Staroměstské náměstí, kde od 17:00 začne demonstrace. Spolek tak reaguje na nedávné zvolení někdejšího zástupce veřejné ochránkyně práv Stanislava Křečka ombudsmanem.

Přidejte svůj názor 493 komentářů

Demonstrace proti Babišovi
doporučujeme

Podle zástupců Milionu chvilek nejde o protest přímo proti Křečkovi, ale proti rozkladu institucí, které mají kontrolovat pravidla a sloužit občanům.

Na facebookové události je k protestu přihlášeno zatím zhruba 4600 lidí, dalších 15.000 se o akci zajímá. Spolek loni pořádal dvě největší veřejná shromáždění po listopadu 1989 na pražské Letné. V červnu i v listopadu dorazilo podle různých odhadů mezi 250.000 až 285.000 lidmi. Za loňský rok spolek zorganizoval v 370 obcích a městech 1500 akcí. Letos plánuje také uspořádat po celé ČR více než 200 besed, diskusí či jiných událostí, na které chce zvát i odborníky a známé osobnosti.

"Na pražské akci nepůjde především o protest proti Stanislavu Křečkovi. Volba S. Křečka ombudsmanem je 'jen' obzvlášť křiklavým příkladem toho, jak jsou státní správa a významné instituce krok za krokem systematicky a záměrně politicky rozkládány a privatizovány. Účelová koalice ANO, SPD, KSČM a Hradu za asistence části ČSSD postupně a systematicky rozkládá důležité demokratické instituce, které mají kontrolovat pravidla a sloužit všem občanům, nikoli vybraným politikům," uvedl už dříve Milion chvilek.

"Pokud to tahle půjde dál, stane se nakonec to, co v Maďarsku či Polsku. Justice, média, státní správa a veřejné zakázky budou podřízené politikům. V takové situaci už nelze hovořit o zcela svobodných volbách, protože vládní politici mají naprosto odlišné možnosti než opoziční. Vládní politici se zabetonují u moci pokřivením celého systému," uvedl předseda spolku Mikuláš Minář.

Postoj Milionu chvilek vůči některým zemím visegrádské čtyřky (V4 - Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko) kritizoval na facebooku například místopředseda ODS Alexandr Vondra. Visegrád má podle něj strategický a bezpečnostní význam. Účast na protestu vyloučili například někteří členové lidoveckého předsednictva. Také šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek vyzval Milion chvilek k tomu, aby lídry demokratických stran neškolil, ale aby s nimi spolupracoval.

Milion chvilek v reakci na svém facebooku poznamenal, že nehodlá protestovat proti jiným státům nebo jim říkat, co mají dělat. "Nuže, ještě jednou a nahlas - považujeme za nutné hlasitě upozornit na cílený postupný rozvrat našich demokratických institucí, které by měly z principu zůstat nezávislé na politicích," poznamenal spolek.

Podle Milionu chvilek by po úřadu ombudsmana mohla být další "napadenou institucí" veřejnoprávní média poté, co Sněmovna v březnu doplní nové členy Rady České televize a Rady Českého rozhlasu. "Podle výběru užšího okruhu kandidátů je vážný důvod k obavám, že by to mohl být jeden z kroků na cestě k omezení či likvidaci jejich nezávislosti na politicích," poznamenal spolek.

Loading...
Vstupte do diskuze (493)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Covid-19: Psychologické sociální pasti a české roušky

06.04.2020 18:12 Sociální psychologie zná již přes 50 let fenomén sociální pasti. Jde o situaci, kdy jednotlivci…

Komentář lékaře: Přinesl covid-19 konec doby postfaktické?

06.04.2020 17:37 KOMENTÁŘ - Když jsme se ještě nedávno podivovali nad pojmem „doba postfaktická“, ani nás nenapadlo,…

Německo zatím nedá termín, kdy uvolní opatření. Kontroly na hranicích s ČR…

06.04.2020 15:50 Aktualizováno Německo zatím nezavede kontroly na hranicích s Českem, jak o tom uvažoval ministr vnitra Horst…

I zadlužený člověk se může stát poručníkem dítěte, rozhodl Ústavní soud

06.04.2020 12:34 I zadlužený člověk se může stát poručníkem dítěte, rozhodl dnes Ústavní soud (ÚS). Zastal se ženy,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy