Policie zadržovala na letišti 140 Čechů. Měli údajně neplatné testy

Cizinecká policie si v sobotu večer vyžádala opětovné otestování na koronavirus u českých turistů, kteří se letecky vrátili do Prahy z Tuniska. Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) nechá prověřit, zda byl postup cizinecké policie oprávněný. Uvedl to dnes v pořadu Partie Terezie Tománkové televize CNN Prima News. Podle ministra by se podobné případy neměly stávat.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

Kulhánek tak reagoval na informace ze sociálních sítí a médií, podle nichž turisté cestující z Tuniska, převážně rodiny s dětmi, byli zadrženi na Letišti Václava Havla na několik hodin. Společnost GHC Genetics, která zajišťuje na letišti testování cestujících, cizinecká policie požádala, aby je otestovala, uvedl dnes server Aktuálně.cz. Antigenní testy, kterými se cestující prokazovali, totiž údajně nesplňovaly platné parametry.

Michal Mikšík z ruzyňské pobočky GHC Genetics serveru iDnes.cz řekl, že není výjimkou, že testy ze zahraničí, se kterými se turisté na pražském letišti prokazují, jsou neplatné nebo padělané.

"Všechny lidi, co se vrací z Djerby, nechtějí celníci pustit. Prý máme od BlueStylu špatné a necertifikované testy. Všichni už tu čekají dlouho a jsou naštvaní,“ napsala podle serveru jedna cestující na facebookovou stránku Milujeme Tunisko. Cestovní kancelář BlueStyle uvedla, že " testy prováděné před odletem do České republiky jsou v naprostém souladu s aktuálně platnou legislativou“.

Policie prý měla podezření na falešné potvrzení. "Při kontrole cestujících, kteří přiletěli z Tuniska, vzniklo podezření, že předložili falešné potvrzení o výsledku PCR testu. Dalším šetřením bylo zjištěno, že cestovní kancelář má v tuniské destinaci svého českého lékaře, který provádí testy na covid-19,“ sdělila televizi CNN Prima News Renata Grecmanová z Cizinecké policie ČR.

Tunisko podle webu ministerstva zahraničních věcí spadá do kategorie zemí s velmi velkým rizikem nákazy covidem-19. Cestující z Tuniska tak musí předložit buď maximálně 24 hodin starý antigenní test nebo maximálně tři dny starý PCR test. Po příjezdu jdou cestující do samoizolace a mají povinnost pátý den absolvovat PCR test. Dokud nemají negativní výsledek testu, musí být v izolaci. Výjimku mají ti, kteří jsou očkováni nebo mají potvrzení, že v posledním půlroce prodělali covid-19.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Politici v čele s Babišem na pietním aktu položili věnce k hrobu lidických…

12.06.2021 10:55 K hrobu lidických mužů při dnešním pietním aktu položili věnec premiér Andrej Babiš (ANO), vedení…

Zemřel signatář Charty 77 Rudolf Zeman

11.06.2021 21:56 Aktualizováno V noci na čtvrtek zemřel novinář a někdejší disident Rudolf Zeman, bylo mu 82 let. Uvedl to server…

Cesty z Polska, Rumunska a Monaka do ČR budou od pondělí bez jakéhokoli…

11.06.2021 15:30 Polsko, Rumunsko a Monako se od pondělí na mapě cestovatele posunou do zelené barvy. Pro tyto země…

Kněz Štemberka si mohl zachránit život. V Lidicích však zůstal, aby při…

10.06.2021 10:44 Aktualizováno KOMENTÁŘ Tomáše Zdechovského - Právě dnes si připomínáme smutné výročí 79 let od tragédie, která se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama