Muž dle žaloby upálil bezdomovce. Nevzpomínám si, spíš mi vadí migranti, hájí se

Jiří Málek, který loni podle obžaloby upálil v pražském Trojmezí bezdomovce, dnes u soudu vypověděl, že si na čin nevzpomíná. Popřel ale, že by motivem jeho skutku byla nenávist k sociálně vyloučeným skupinám lidí. Prohlásil, že mu vadí spíš migranti a muslimové. Proti bezdomovcům nic nemá, řekl.

Soud, ilustrační foto
doporučujeme

Za vraždu spáchanou ze zvlášť zavrženíhodné pohnutky hrozí muži 15 až 20 let vězení nebo i výjimečný trest.

Přístřešek, který stál v lesnatém porostu mezi ulicemi Sady zahradnické mládeže a Doupovská, vzplál loni 6. července. Hasiči v něm nalezli zuhelnatělé ostatky a případ převzala policie. Z vraždy třiapadesátiletého bezdomovce pak obvinila Málka, jenž předtím na místě popíjel s dalšími lidmi. Příčinou úmrtí byla podle pitvy kombinace otravy oxidem uhelnatým a otravy alkoholem.

"Já si to v podstatě nepamatuju," uvedl u pražského městského soudu devětatřicetiletý Málek, který je od svého zadržení ve vazbě. Vypověděl, že v daný den byl dopoledne v práci v supermarketu a po směně se vypravil na Trojmezí "pokecat" za svým známým z ubytovny. Na místě pili víno, a to i s mužem, jenž později uhořel. "Bavili jsme se o Vikingách, Hitlerovi a tak. Názory jsme měli spíš shodné, taky mu vadili cizinci - Rumuni," popsal Málek svou konverzaci s bezdomovcem, kterého předtím neznal.

"Pak vím, že jsem ho dvakrát, třikrát kopnul," připustil. Tvrdí, že dál si na nic nevzpomíná a že o tom, že bezdomovec uhořel, se od svého známého z ubytovny dověděl až druhý den odpoledne.

Obžaloba uvádí, že Málek bezdomovce napadl údery pěstí do obličeje a kopy. Ležícímu, silně opilému muži také údajně dupal na horní část těla a skočil mu na hlavu. Poté si pořídil jeho snímek, který státní zástupkyně označila za "trofejní fotografii", a odešel. Zanedlouho se ale podle obžaloby vrátil a zapalovačem na místě založil požár, který se rychle rozšířil.

Vedle vraždy čelí muž obžalobě také z ublížení na zdraví a výtržnictví. Zhruba týden před požárem přístřešku se totiž popral v samoobsluze na Spořilově s pracovníkem ostrahy, kterému zlomil nos. Také na tento incident si Málek podle svých slov nevzpomíná - ví jen, že před obchodem popíjel rum. Za výtržnictví už byl trestán i v minulosti.

Znalci z oboru psychologie a psychiatrie dnes uvedli, že Málek netrpí žádnou duševní chorobou, má však poruchu osobnosti. Je sebestředný a v opilosti reaguje impulzivně. Alkohol pije nad míru, užívá marihuanu a v minulosti bral pervitin. Na žádné z těchto látek však není závislý. V době obou činů byl středně opilý. Možnost jeho nápravy znalci označili za obzvlášť ztíženou.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Soud nepromine Rathovi zbytek peněžitého trestu

13.07.2020 18:18 Aktualizováno Krajský soud v Praze nevyhověl žádosti bývalého hejtmana Středočeského kraje Davida Ratha, aby mu…

Žalobce žádá podmínku kvůli komentářům k teplickým prvňáčkům

13.07.2020 15:39 Aktualizováno Státní zástupce žádá podmíněný trest pro Vítězslava Kroupu, který je obžalovaný kvůli nenávistným…

V zahraničí se nakazilo devět Čechů, z toho tři na Slovensku

13.07.2020 15:20 V červenci se Češi dosud nakazili koronavirem v šesti zemích. V centrální databázi infekčních…

Kde přesně leží ostatky Zdeny Mašínové? Začal průzkum hromadného hrobu na…

13.07.2020 14:39 Archeologové zahájili na ďáblickém hřbitově v Praze průzkum hromadného hrobu sondou, aby určil…

Související:

Právě se děje

Další zprávy