Muž si odpyká trest za přípravu dvojnásobné vraždy. Ústavní soud zamítl stížnost

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost Egypťana, jenž dostal za přípravu vraždy dvou lidí šest let vězení. Mustafa Fathí Ibrahím Aldavíní chtěl podle pravomocného verdiktu zabít v Brně a okolí svou bývalou přítelkyni a jejího údajného milence, do plánů zapojil známého, který však nakonec vše oznámil policii. Muž přípravu vraždy popíral, tvrdil, že šlo jen o hru.

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Ústavní soud rozhodoval nedávno bez veřejného jednání. Usnesení zpřístupnil ve své databázi. Stížnost označil za zjevně neopodstatněnou.

"Trestní soudy dospěly k závěru o vině stěžovatele na základě obsáhlého a korektně provedeného dokazování, provedené důkazy pečlivě zhodnotily jak jednotlivě, tak i ve vzájemných souvislostech, a podrobně odůvodnily, jakými úvahami byly vedeny při hodnocení důkazů," stojí v usnesení.

Trest pod hranicí zákonné sazby justice uložila s ohledem na to, že muž nebyl dosud trestaný a nevznikla žádná škoda.

Usmrcení své bývalé přítelkyně a člověka, kterého považoval za jejího nového partnera, plánoval Egypťan v březnu 2018. Požádal proto podle spisu svého přítele o opatření zbraně, případně výbušného pásu. Po odstranění obětí se chtěl přes Vídeň vrátit zpět do Egypta.

Přítel ale Egypťanův plán oznámil policii, která pak podezřelého sledovala, nahrála i rozhovor se svědkem v čajovně. Podle verdiktu nešlo o jednorázové zkratkovité jednání, Egypťan dal jasně najevo, že chce někoho usmrtit, čin si naplánoval.

Podle obhajoby ovšem šlo jen o hru, muž neměl v úmyslu někoho usmrtit. U krajského soudu uvedl, že si v čajovně jen vyprávěl o válce v Sýrii a takzvaném Islámském státu. Muž se do Česka přestěhoval z Egypta na konci roku 2010, v Egyptě si před tím vzal za ženu starší Češku. O rok později se rozvedli.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bělorus žijící v Praze bojoval za separatisty na Ukrajině, tvrdí žalobce.…

21.09.2020 12:57 Za účast v bojích na Ukrajině navrhl státní zástupce Alexeji Fadějevovi 15 let vězení. Bělorus,…

Začal soud v kauze Stoka. Švachulu přivedla eskorta v poutech, vinu popřel

21.09.2020 10:47 Aktualizováno Krajský soud v Brně dnes zahájil hlavní líčení v kauze Stoka, jde o případ údajné korupce na…

Vyšší tresty v době nouzového stavu jsou přiměřené, říká šéf Nejvyššího…

21.09.2020 09:51 Přísnější tresty za drobné krádeže v době nouzového stavu odpovídají podle předsedy Nejvyššího…

S nošením roušek uvnitř souhlasí drtivá většina Čechů, ukazuje průzkum

20.09.2020 22:01 Aktualizováno S postupným nárůstem počtu nakažených nemocí covid-19 a po zavedení povinnosti nosit roušky ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama