Muž si odpyká trest za zfalšování směnek, Ústavní soud odmítl stížnost

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost Farase Nooriho, jenž si za padělání směnek odpykává sedmiletý souhrnný trest. S využitím nemocničních údajů zfalšoval a v roce 2011 uplatnil jako pravé směnky v hodnotě zhruba šesti milionů korun. Vinu popíral. ÚS rozhodl bez veřejného jednání, usnesení zpřístupnil ve své databázi.

justice
doporučujeme

Ve stížnosti Noori uplatnil řadu námitek, například poukázal na to, že se ztratily originály směnek. U hlavního líčení se s nimi tedy nemohla seznámit obžaloba ani obhajoba. Tvrdil také, že předsedkyně senátu Městského soudu v Praze byla vůči němu podjatá a nevyhověla některým důkazním návrhům.

Ústavní soudci označili stížnost za zjevně neopodstatněnou. "Výše uvedené námitky stěžovatel uplatňoval již v průběhu trestního řízení. ÚS přitom konstatuje, že se jimi trestní soudy pozorně zabývaly a náležitě se s nimi vypořádaly," stojí v usnesení.

Noori byl obžalovaný spolu s dalšími lidmi včetně lékaře Libora Urbánka, kterého státní zastupitelství vinilo ze zneužití dat zesnulých pacientů Ústřední vojenské nemocnice. Žalobci se domnívali, že Urbánek neoprávněně vstupoval do nemocničního počítačového systému a dostal se k osobním údajům zesnulých lidí. Podle obžaloby to dělal na základě dohody se svým dlouholetým pacientem Noorim, kterému prý jména, rodná čísla a adresy zemřelých následně předával.

Urbánek však byl pravomocně zproštěn obžaloby. Hájil se tím, že s údaji pacientů pracoval pouze v souvislosti s léčbou a při zpracovávání nemocničních statistik. Upozornil také na to, že do systému měla přístup řada dalších zaměstnanců nemocnice, pod jeho heslem prý do systému vstupovaly i některé hlavní sestry, například kvůli objednání léků. O existenci směnek nevěděl.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Další problém pro turisty na obzoru. Petříček řekl, o jakou zemi jde

12.07.2020 14:20 Letní dovolené jsou stále v nejistotě, zejména pokud se cestovatelé rozhodnou vyrazit do ciziny.…

Jihočeská policie pátrá po ženě ze Šumperka, zem se po ní slehla 3.…

12.07.2020 13:25 Policie pátrá po ženě ze Šumperska, o kterou se bojí její rodina. Žena by se mohla pohybovat na…

Policisté hledají mladou ženu z Karlovarska. Je naboso, léčila se s…

12.07.2020 11:45 Karlovarští policisté pátrají po třiadvacetileté Barboře Cyrányové v okolí Mariánské na Karlovarsku…

EXKLUZIVNĚ: Vraždu Masaryka zosnovali komunističtí agenti pod cizí vlajkou…

12.07.2020 09:00 ROZHOVOR - Vůbec o jeho násilně tragickém konci nepochybuje. Badatelka Václava Jandečková je…

Související:

Právě se děje

Další zprávy