Muži se zapíchla kost v krku, lékaři v Brně ho museli operovat

Lékaři ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně museli na Štědrý den operovat muže, kterému se zapíchla kost v krku vedle hrtanového vchodu. Zákrok podstoupil v celkové anestezii, uvedla v tiskové zprávě mluvčí nemocnice Dana Lipovská. Podle ní ošetřila chirurgická pohotovost na Štědrý den přes 20 lidí, někteří se zranili při pádu, jiní řešili třeba bolesti břicha.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Lékaři
doporučujeme

Osm případů mělo spojitost s rybí kostí v krku. "Nejčastěji měli lidé kost zapíchnutou v mandlích nebo kořenu jazyka, což lékaři ošetřili a kosti vytáhli přímo v ambulanci. Jeden případ byl ale složitější, muž měl kost zapíchnutou vedle hrtanového vchodu, což je už hodně hluboko," objasnila Lipovská.

Muž proto musel na operaci. "Zákrok podstoupil v celkové anestezii. Kost měla čtyři centimetry. Dnes jsme pacienta propustili z nemocnice," poznamenala Lipovská. Další pacienti přišli s úrazy po pádu, další se zranili při sportu. "Bylo tam i několik řezných ran a jedno prolétnutí prosklenými dveřmi. Nejvíce bylo bolestí břicha většinou z přejedení nebo nevhodné kombinace jídel," dodala Lipovská.

Asi tři desítky výjezdů k pacientům měli k dnešnímu poledni zdravotní záchranáři z Vysočiny. Vánoční svátky jsou podle nich prozatím klidnější než minulý rok. Loni na Štědrý den museli vyjet ke 142 případů, letošní 24. prosinec měli výjezdů 117. ČTK to řekla zástupkyně vrchní sestry dispečinku krajské záchranné služby Martina Munduchová. Dvanáctihodinová pracovní směna ji začala dnes v 7:00 stejně jako dalším třem kolegyním na operačním středisku, 12 lékařům a 54 záchranářům.

V jihlavské budově záchranářů, kde operační středisko sídlí, nechybí vánoční výzdoba, osvětlené stromečky ani cukroví či vánoční hvězda. Práce, nasazení a soustředění ale musí podle Munduchové zůstat stejné. "Nejde o úlevy, ale spíš ohledy. Kdo sloužil loni 24. v noci, rozhodně nebude mít noční službu na Štědrý den napsanou zas," řekla Munduchová. Prostor na zkrácené směny ani nižší počet lidí ve službě podle ní není. Volajících je během vánočních svátků mírně víc než v jiné dny.

Vánoční atmosféra ale k záchranářům ve službě přeci jen dolehne. " Všimla jsem si, že kolegové z noční směny rozkrajovali jablíčka, měli tam hvězdičky, takže dobrý. A dnes k obědu si všichni donesli řízky a salát, zbytky ze štědrovečerní večeře," řekla Munduchová, zatímco se dispečinkem nesl zvuk známé pohádky. "Mít puštěnou veřejnoprávní televizi je povinné, abychom byli v obraze, kdyby se něco stalo, teď to má tu výhodu, že se vysílají hlavně pohádky," vysvětlila.

Lidé o vánočních svátcích volají záchranáře častěji kvůli interním potížím. Zejména u starších osamělých lidí to podle Munduchové může být vyvolané i stresem, které pro ně Vánoce znamenají. "V noci jsme vyjížděli i kvůli rvačce, takže emoce jsou asi na Štědrý den vypjaté různě," řekla Munduchová. Stabilním důvodem výjezdů záchranářů o Vánocích jsou podle ní zažívací potíže. "A letos jsme vyjížděli i kvůli rybí kosti uvízlé v krku batolete. Nepamatuji se, že bychom u takové obtíže kdy zasahovali," řekla Munduchová, která u záchranářů slouží 20 let.

Podle jejích kolegyň si lidé často poradí bez záchranářů a jedou rovnou do nemocnice. Ta jihlavská letos kvůli rybí kůstce v krku ošetřila šest pacientů. "Jeden pacient přišel již 23. prosince, tři na Štědrý den a dva zatím dnes ráno. Polovina z těch, kterým uvízla kost v krku, jsou dospělí, polovina děti," řekla mluvčí nemocnice Monika Zachrlová.

Záchranáři na Vysočině vyjíždějí k případům z 21 základen, na kterých je k dispozici 29 pozemních výjezdových skupin a jedna letecká. Loni měli více než 48.000 výjezdů. Od 24. do 26. prosince 2018 jich měli 503.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Kynicích je v karanténě 26 lidí, plošná opatření skončila

01.04.2020 11:56 Kynice na Havlíčkobrodsku jsou první den bez plošné karantény. Nařízenou ji má 26 lidí kvůli nemoci…

Italský scénář nehrozí. Česko zvládá epidemii COVID-9, ujišťuje ministr…

01.04.2020 11:20 Aktualizováno Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) neplatí, že ČR málo testuje. V mezinárodním…

Volební průzkum: ANO si pohoršilo, ODS a Piráti posilují. TOP 09 mimo…

01.04.2020 11:02 Volby do Poslanecké sněmovny by v březnu vyhrálo hnutí ANO se ziskem 30,8 procenta hlasů. Druzí by…

Ústavní soud bude řešit nouzový stav: Další lidé si stěžují na povinné…

01.04.2020 10:08 Ústavní soud (ÚS) obdržel další dvě stížnosti na vládní opatření proti šíření koronaviru. Jedna…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama