MZV dopravilo do vlasti přes 5000 Čechů, vrátit se jich chce ještě 180

Repatriačními autobusy a letadly, které vypravilo ministerstvo zahraničí, se do Česka vrátilo více než 5000 českých občanů. Další tisíce lidí se dostaly do vlasti komerční dopravou nebo v repatriačních letadlech jiných zemí. V zahraničí nyní zůstává zhruba 180 Čechů, kteří mají zájem o návrat, česká diplomacie se jim snaží pomoci ve spolupráci s jinými státy. Novinářům to dnes řekl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Tomáš Petříček
doporučujeme

Náklady na repatriační lety byly zhruba 106 milionů korun, podle Petříčka může až 75 procent této částky proplatit Evropská unie.

"Slíbili jsme, že v této mimořádné krizové situaci nenecháme v zahraničí žádného našeho občana na holičkách. Myslím si, že tento slib jsme naplnili. V uplynulých čtyřech týdnech proběhl největší repatriační program ministerstva zahraničních věcí v historii," řekl Petříček.

Česko vypravilo 19 repatriačních letů, poslední z nich, který přivezl Čechy z Austrálie a z Nového Zélandu, přistál v Praze v úterý. Z evropských zemí svážely české občany speciální autobusy, celkem jich diplomacie vypravila 69, než začali nouzové linky provozovat soukromí dopravci.

Petříček řekl, že celkem v zahraničí v důsledku epidemie uvízlo na 25.000 Čechů. Ministerstvo jim pomáhalo s návratem i dalšími způsoby vedle repatriačních letadel a autobusů. "Zejména prostřednictvím vyjednání řady výjimek, prostřednictvím toho, že naše ambasády zajišťovaly povolení k tranzitu, nebo jsme jim také zajistili místa v letadlech našich partnerů v rámci Evropské unie," řekl Petříček. Repatriační letadla jiných zemí dopravila do Evropy 530 Čechů, nejvíc se na tom podílely Německo a Rakousko.

Další vlastní repatriační lety česká diplomacie organizovat nebude, protože v jednotlivých zemích zůstávají pouze jednotlivci nebo malé skupiny Čechů, kteří mají zájem o návrat. Lidé jsou například v Chile, v Jihoafrické republice, v Maroku, v Ugandě nebo na Filipínách. Ministerstvo proto jedná s dalšími zeměmi EU, přednostně se sousedními státy, o možnostech toho, aby Čechy vyzvedly svými letadly.

Při repatriacích českých občanů nabízelo ministerstvo zahraničí volná místa v letadlech i státům EU, Švýcarsku, Británii nebo Izraeli. Do ČR se tak podařilo dopravit přes 900 občanů jiných států. Díky poskytnutí kapacit v letadle jiným evropským zemím může diplomacie požádat EU o proplacení významné části nákladů na uspořádání těchto letů.

"Na spolufinancování si dosáhneme, pokud jsme repatriovali zároveň se svými občany i občany jiných členských států. My jsme proto důsledně u každého letu dbali na to, abychom doplnili počet repatriovaných českých občanů zejména občany okolních členských států," řekl náměstek ministra Martin Smolek. Unie by podle něj mohla začít postupně proplácet peníze v řádu několika týdnů.

Petříček upozornil na to, že v zahraničí zůstávají stále tisíce českých občanů, kteří ale neprojevili zájem o návrat. Nejčastěji to jsou Češi, kteří v zahraničí žijí dlouhodobě a pracují tam nebo studují.

Loading...
Vstupte do diskuze (8)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

KOMENTÁŘ: Boj za Floyda není boj s rasismem, ale zabíjení. Čechy to…

04.06.2020 22:05 Aktualizováno KOMENTÁŘ - V současnosti se zdá, že největším problémem světa není ruská agrese nebo pandemie…

Milion chvilek podá žalobu kvůli omezení účasti na demonstracích

04.06.2020 21:49 Spolek Milion chvilek podá správní žalobu kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí, týkajícímu…

Mariánský sloup se vrátil na Staroměstské náměstí, přihlíželi Duka či…

04.06.2020 17:47 Aktualizováno Na pražské Staroměstské náměstí se dnes po téměř 102 letech vrátil mariánský sloup. Stavbu jeho…

Greenpeace podává trestní oznámení na OKD, v souvislosti s ohniskem v Dole…

04.06.2020 17:03 Počet nakažených covidem-19 v souvislosti s ohniskem v Dole Darkov těžební společnosti OKD v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy