Na Albertově uctili památku 17. listopadů studenti a rektoři

Desítky lidí, především studentů a představitelů vysokých škol, se dnes sešly na Albertově k připomínce výročí 17. listopadu z let 1939 a 1989. U pamětní desky připomínající místo, odkud vyšla studentská demonstrace v roce 1989, položili rektoři a studenti věnce a zapálili svíčky.

V projevech připomněli řečníci odvahu studentů z obou zmíněných let, kdy zemi ohrožovaly nesvobodné režimy, a také podobně jako dopoledne u Hlávkovy koleje 80. výročí vyhlášení Mezinárodního dne studentstva.

Vyhlášen byl u příležitostí druhého výročí tragických událostí v českých zemích z listopadu 1939 na zasedání Mezinárodní studentské rady, jehož se zúčastnili delegáti z 26 zemí. V ČR se dnes 17. listopad znovu jako den studentstva připomíná.

Předseda Studentské komory Rady vysokých škol Michal Farník připomněl, že z Albertova vyšel před 32 lety průvod, který přerostl v demonstraci, jež měla za následek pád komunistického režimu. "Kde jinde tedy oslavit i fakt, že se komunistická strana poprvé od svého založení ocitla mimo Poslaneckou sněmovnu," řekl s odkazem na výsledek posledních parlamentních voleb.

Principy svobody demokracie je třeba neustále bránit a nejsou samozřejmostí, doplnil. Studenti a mladí lidé byli podle něj v těch nejhorších chvílích morálním kompasem národa, ale jejich role je nepostradatelná i dnes. "Projevilo se to neskutečným nasazením mediků v boji proti pandemii a vytvořením mnoha studentských iniciativ k pomoci uvnitř vlastních komunit," řekl Farník.

Rektor UK Tomáš Zima připomněl loňské oslavy 17. listopadu výrazně ovlivněné pandemií nemoci covid-19. "Jsem rád, že školy jsou dnes otevřené, loni byly zavřené kvůli situaci, která zde byla. Ale ukázala jednu věc, že studenti i v roce 2020 a 2021 jsou velmi odvážní, stateční z jiných pohledů, kdy pomáhali svým bližním, pomáhali v nemocnicích, v sociální sféře, pomáhali si navzájem i mladším kolegům," řekl. Odmítl bagatelizaci vzdělání a jeho potřeby a připomněl význam kritického myšlení. Člověk bez něj a bez vzdělání je podle něj náchylný k temným silám, které svobodu a demokracii i v dnešní době chtějí nahlodávat.

Předseda České konference rektorů a rektor Masarykovy univerzity Martin Bareš ve svém projevu apeloval na důležitost paměti. "Není náhodou, že všechny totalitní režimy útočí na paměť - historickou, kulturní, osobní. Všechny totalitní režimy se snaží měnit historii, jména, bořit sochy, pálit knihy. A z tohoto hlediska si zachovejme naši paměťovou stopu, neboť na příbězích, jako je příběh Jana Opletala a Václava Sedláčka, ale také mužů a žen listopadu 1989 je vystavena naše země, naše svoboda, naše demokracie," řekl Bareš.

Na Albertově dnes také zazněla píseň připravená k letoším oslavám 17. listopadu. Vytvořily ji studentské kapely ve spolupráci s Youth, Speak Up! a členy European Democracy Youth Network z České a Slovenské republiky. Song s názvem Samet je o mladých lidech a jejich touze měnit svět kolem sebe. Píseň nazpívaly dvě studentské kapely Candlelights a Vypuštěné Koupaliště. Na písni spolupracoval také slovenský rapper Bohémem z uskupení Rapress. Nápad na vytvoření hudebního obsahu k letošním oslavám Sametové revoluce vyšel od organizace Youth, Speak Up, která se snaží prosazovat mladé lidi v politice.

Související

Na Václavském náměstí se uskutečnil Koncert pro budoucnost. (17.11.2021)

K účastníkům Koncertu pro budoucnost promluvil hologram Václava Havla

Na pódiu Koncertu pro budoucnost, který se koná na Václavském náměstí, se objevil trojrozměrný hologram Václava Havla, který přednesl projev před diváky. Bývalý československý a první český prezident, od jehož úmrtí letos uplyne deset let, v této podobě hovořil mimo jiné o situaci současného světa, který je "propojen i ohrožen více než kdy jindy".

Více souvisejících

17. listopad 1989 studenti

Aktuálně se děje

před 10 minutami

Film Rivalové

RECENZE: Rivalové rozehrávají drama milostného trojúhelníku na tenisovém kurtu

Česká kina pohostí rozhodující tenisový zápas, který v závěru není ani tak důležitý ze sportovního hlediska, jako z toho osobního. Stojí proti sobě dva muži, jejichž mladistvé přátelství skrečovala společná láska k jedné ženě. Rivalové v melodramatických konturách konstruují milostný trojúhelník, jehož exekuce je jedna z těch nejlepších za poslední dobu. 

před 1 hodinou

Harvey Weinstein

Odvolací soud zrušil odsuzující verdikt nad Weinsteinem

Nejvyšší soud amerického státu New York ve čtvrtek zrušil rozsudek nad hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem z roku 2020, ve kterém byl uznán vinným ze sexuálních trestných činů. Nařídil zároveň nový proces v případě.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Mrtvá těla se svázanýma rukama? Bují podezření na válečné zločiny Izraele v Pásmu Gazy

Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR) vyzval v úterý k mezinárodnímu vyšetření zpráv o masových hrobech v nemocnicích v Pásmu Gazy, které byly zničeny při obléhání izraelské armády. Podle OHCHR mohlo totiž dojít k páchání válečných zločinů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy