Na Bulovku přivezli čínské turisty, jeden má příznaky podobné koronaviru

Nemocnice Na Bulovce v Praze prověřuje podezření na koronavirus u čínského turisty. Výsledky budou dnes odpoledne. ČTK to řekla mluvčí nemocnice Simona Krautová. Pražská záchranná služba ho přivezla dnes dopoledne z hotelu v Nuslích spolu s dalšími pěti Číňany. Pouze jeden byl nachlazený a měl příznaky, ostatní nemocnice propustila.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

nemocnice na bulovce
doporučujeme

"Přivezli k nám šest Číňanů, kteří přijeli jako turisté z centrální Číny. Jednoho z nich jsme si nechali na vyšetření, je nachlazený a má příznaky. Ostatní jsme propustili," řekla Krautová. Na výsledky, které nákazu potvrdí či vyvrátí, bude nemocnice čekat minimálně šest hodin. Čínský turista bude sám na pokoji na infekční klinice. "Koronavir není vysoce nakažlivá nemoc, bude na běžném oddělení," dodala mluvčí.

Pražská záchranná služba podle informací mluvčí Jany Poštové dnes ráno převezla šest cizinců z hotelu v Sevřené ulici v Nuslích. "Trpěli horečnatým onemocněním a měli pozitivní cestovatelskou anamnézu. Všichni byli mimo ohrožení života s chřipkovými příznaky," řekla Poštová.

Záchranná služba po dohodě s krajskou hygienickou stanicí minulý týden přijala preventivní opatření a stanovila, jak mají posádky postupovat v případě podezření na koronavirus. Pokud se setkají s pacientem, který má horečnaté onemocnění a v posledních dvou týdnech se vrátil z Číny nebo byl v kontaktu s někým, kdo Čínu v posledních dvou týdnech navštívil, převezou ho na infekční oddělení Nemocnice na Bulovce k dalšímu vyšetření. Obojí podle Poštové dnešní šestice splňovala.

Posádky záchranářů jsou podle Poštové standardně trénovány na přístup k pacientovi s jakoukoli vysoce nakažlivou nemocí a běžně vozí v sanitkách infekční sety. Pokud pacient má příznaky onemocnění koronavirem, ochranné oděvy a pomůcky použijí.

Lékaři v Česku prověřují několik případů podezření na koronavirus. V Praze bylo od pátku laboratorně testováno pět lidí, výsledky byly podle informací hygienické stanice negativní. Nyní se čeká na výsledky u čínského turisty. Další podezření byla v Kroměříži, Českých Budějovicích a dvě v Opavě, u dvou lidí už byla vyvrácena. Celosvětově je asi 4500 případů, většina v Číně. Virus se začal loni šířit z čínského Wu-chanu. Nemoci podlehlo přes 100 lidí.

Loading...
Vstupte do diskuze (9)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tvrdík je po návratu z Číny doma v karanténě, čeká ho další test

29.02.2020 11:58 Předseda představenstva fotbalové Slavie Jaroslav Tvrdík je po návratu z Číny, kam tento týden…

Milion chvilek svolal další protest. V Praze se uskuteční demonstrace na…

28.02.2020 22:19 Aktualizováno Na obranu demokratických institucí uspořádá v neděli 1. března v Praze spolek Milion chvilek…

Odborníci: Strach kvůli koronaviru je přirozený. Na vině jsou podle nich i…

28.02.2020 16:58 Strach, který se mezi lidmi šíří kvůli novému typu koronaviru, je podle odborníků přirozený. Jeho…

Kauza Brno-střed: Státní zástupce dostal návrh obžalovat Švachulu a…

28.02.2020 16:35 Policie navrhla státnímu zástupci, aby obžaloval bývalého brněnského politika Jiřího Švachulu …

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama