Na Hradě se rozzářil vánoční strom, začala tradiční sbírka do kasiček

Před bazilikou svatého Jiří na Pražském hradě se dnes rozzářil vánoční strom. Slavnostně ho rozsvítila prezidentova manželka Ivana Zemanová. Začala tam také sbírka do kasiček pro SOS dětské vesničky, jejíž výtěžek bude věnován na pomoc ohroženým dětem.

Vánoce
doporučujeme

Loni se ve dvaadvacátém ročníku sbírky vybralo přes 180.000 korun, v předchozích letech i více než 400.000 korun. Rekordní byl rok 1993, tehdy sbírka vynesla přes dva miliony korun.

Organizace dětských vesniček letos slaví padesát let od svého založení. Ivana Zemanová jim poděkovala za jejich činnost. První dáma pošesté převzala nad sbírkou záštitu. Krátce před 17:00 dala zazvoněním zvonečku pokyn k rozsvícení stromu.

Dárci ze podílejí na financování SOS dětských vesniček z více než 60 procent. "V loňském roce jsme ve vánoční sbírce vybrali 180.000 korun. Výtěžek šel naší terénní službě SOS kontakt, jež pomáhá v šesti krajích rodinám, kterým hrozí, že ztratí dětí i možnost rodičovské péče, protože se potýkají s nějakými problémy," řekla dnes ČTK mluvčí SOS dětských vesniček Michaela Poláková. Stejnou službu chce organizace z výtěžku sbírky podpořit i letos.

Sociální pracovnice této služby pomáhají rodičům překonat životní krize a postavit se zpět na vlastní nohy, podporují je také v získání rodičovských kompetencí. Ročně pomohou několika stovkám dětí, působí v Brně, Praze, Karlových Varech, Přerově, Prostějově, Žluticích na Karlovarsku a Zábřehu na Šumpersku.

Stejně jako v předchozích letech doprovázel i letos slavnostní okamžik rozsvícení stromku hudební program. Koledy zahrála Hudba Hradní stráže a zazpíval dětský sbor Coro Piccolo.

Ivana Zemanová pokračuje v tradici těchto sbírek, kterou založila v roce 1968 Irena Svobodová, manželka prezidenta Ludvíka Svobody, a obnovila v roce 1992 Olga Havlová. Od té doby se v rozsvícení stromu a podpoře sbírky angažovaly i Dagmar Havlová a Livia Klausová.

SOS dětské vesničky fungují ve 134 zemích světa. V České republice jsou SOS dětské vesničky s více než pětačtyřicetiletou tradicí nejstarší nevládní neziskovou organizací poskytující pomoc ohroženým dětem. Aktivity SOS dětských vesniček jsou z 60 procent financovány z příspěvků dárců.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Musíte při zákazu nočního vycházení ven? Noste dokument, který váš pobyt…

29.10.2020 22:00 Aktualizováno Vybíjejí si na nich vztek. Strážníci v metropoli se po vyhlášení dalších vládních restrikcí…

V Ostravě se srazily tramvaje, zranili se čtyři lidé

29.10.2020 21:00 Aktualizováno Čtyři lidé byli dnes zraněni při nehodě dvou tramvají v ostravské městské části Poruba. Nehoda se…

Manželka hradního kancléře Mynářová bude mít rozhlasový pořad

29.10.2020 17:05 Manželka hradního kancléře Alexandra Mynářová bude mít vlastní pořad v Českém rozhlase (ČRo). Uvedl…

Požár kostela sv. Michala v Praze: Podle vyšetřovatelů může souviset s…

29.10.2020 16:24 Aktualizováno Za požárem kostela svatého Michala v zahradě Kinských v Praze byla nejspíš lidská chyba. Podle…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama