Na jižní Moravě přibyla dvě podezření na koronavirus. Testy na jihu a západě Čech jsou negativní

Testy dalších deseti lidí na jihu Čech nepotvrdily podezření na koronavirus. V kraji bylo kvůli nákaze testováno od začátku února 29 lidí, všechny výsledky jsou negativní. ČTK to řekla Jitka Luňáčková z českobudějovické hygienické stanice. Všichni testovaní se vrátili ze zahraničních oblastí, kde se nákaza objevila.

Ilustrační foto

Hygienici dosud v Jihočeském kraji nařídili preventivní dvoutýdenní domácí karanténu 180 lidem. Také oni se vrátili ze zahraničních oblastí, kde se virus objevil.

Kvůli šířící se nákaze platí ode čtvrtka ve většině jihočeských nemocnic omezený režim pro návštěvy pacientů. Podobné nařízení zavedla také většina domovů pro seniory v Českých Budějovicích.

V Karlovarském kraji bylo k dnešnímu dni testováno sedm lidí na přítomnost koronaviru. U všech byly testy negativní. ČTK to ráno řekla mluvčí Krajské hygienické stanice Karlovy Vary Michaela Zajíčková.

Testováním procházejí lidé, kteří navštívili některou z rizikových oblastí, kde se koronavirus šíří, a mají zdravotní obtíže. V kraji se ale zatím nákaza nepotvrdila. Podle Zajíčkové ale zájem lidí o informace vztahující se k možné nákaze neutuchá. Linky krajské hygienické stanice jsou tak stále vytížené.

V Karlovarském kraji byly už dříve nařízeny u čtyř lidí preventivní domácí karantény. Zatím nebylo potřeba nařídit další. Karanténa u čtyř lidí vyprší příští týden ve středu.

V Královéhradeckém kraji se čeká na výsledek testu na koronavirus u tří lidí. Jde o dvě ženy a jednoho muže. Všichni jsou Češi. Dosud bylo v kraji na koronavirus testováno sedm lidí, vždy s negativním výsledkem. ČTK to řekla mluvčí Krajské hygienické stanice v Hradci Králové Veronika Krejčí.

V preventivní domácí izolaci bylo v kraji dnes ráno kvůli podezření na koronavirus 89 lidí. Ve čtvrtek odpoledne jich bylo 92. Převážně jde o lidi, kteří se vrátili z Itálie. Dosud byla karanténa v kraji nařízena 118 lidem. U 29 z nich již izolace skončila s pominutím inkubační doby. Počet lidí v karanténě se průběžně mění.

Zlínská krajská hygienická stanice se dosud postarala o 49 odběrů u lidí s podezřením na nový typ koronaviru, ve čtvrtek dopoledne jich evidovala 45. Ve 43 případech byl test negativní, na výsledky zbývajících se čeká. Karanténa byla zatím v kraji vydána 26 lidem, řekla dnes ČTK vedoucí protiepidemického oddělení krajské hygienické stanice Vlasta Fojtíková. Ve čtvrtek dopoledne bylo v karanténě 20 lidí.

Hygienici testují lidi, kteří mají příznaky onemocnění a byli v místech, kde se nový koronavirus vyskytuje. V posledních dnech jde ve velké míře o lidi, kteří se vrátili z Itálie.

V Jihomoravském kraji přibyla dvě podezření na nákazu koronavirem. Celkem už hygienici provedli 21 odběrů, u 19 lidí nákazu vyloučili a u dvou čekají na výsledky. ČTK to dnes řekla vedoucí protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. Podle ní zůstává v karanténě sedm lidí.

Ke čtvrtečnímu večeru bylo v kraji 19 odběrů, v pátek ráno jich bylo už 21. Ještě ve čtvrtek večer hygienici vyloučili nákazu u ženy z Blanska, dnes nově u třech dalších případů, takže celkem je 19 případů negativncíh a u dvou se podle Ciupek na výsledky čeká.

V karanténě zůstává sedm lidí, kteří například přišli do styku s lidmi, u kterých se potvrdila nákaza. V karanténě jsou také lidé kvůli tomu, že v Brně pobývaly Američanka s kamarádkou z Ekvádoru, u kterých se později v Praze nákaza potvrdila. U lidí v karanténě se odběry nedělají, změnilo by se to v případě, že začnou mít zdravotní problémy jako například horečku, kašel nebo rýmu. "Všechny osoby v karanténě jsou průběžně kontaktovány hygieniky. Všichni jsou v pořádku," uvedla Ciupek.

Fakultní nemocnice Brno má od dnešního dne vyčleněný tým, který bude jezdit na odběry lidem s podezřením na nákazu přímo k nim domů. Služba ve spolupráci se záchrannou službou a hygieniky funguje od 7:00 do 19:00. Cílem je omezit, aby chodili lidé s podezřením na nákazu do nemocnice, kde by mohli případně nakazit pacienty se slabší imunitou, nemocemi nebo před operací, pro které by mohla být nákaza smrtelná.

V Česku je zatím 12 potvrzených případů nákazy, a to v Praze a Ústí nad Labem. Počty se ale mohou měnit, desítky podezření jsou v dalších krajích.

Koronavirus se šíří od loňského prosince z Číny. Na světě je zhruba 100.000 nemocných, asi 3000 lidí zemřelo. Případy onemocnění se už objevily v desítkách zemí. V Evropě je nejvíce zasažená Itálie.

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

Předpověď počasí do konce září ukazuje, jaké nás čekají průměrné teploty

22.09.2021 06:30 Do konce září nás čekají průměrně teplé dny, s maximy kolem 18 stupňů Celsia. Nebude však příliš…

Navýšení platů státních zaměstnanců o inflaci je maximum, tvrdí Zeman

22.09.2021 15:25 Navýšení platů státních zaměstnanců o inflaci je v rámci rozpočtu na příští rok podle prezidenta…

Prezident Miloš Zeman byl propuštěn z nemocnice. Hrad prozradil, jaké…

22.09.2021 16:33 Prezident Miloš Zeman byl dnes propuštěn z Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) v Praze, ve které…

V úterý v Česku přibylo 599 potvrzených případů koronaviru

22.09.2021 09:29 Během úterý v Česku přibylo 599 potvrzených případů koronaviru, to je nejvíc za jeden den za…

Uniqa neuhradí záchranu dvou horolezců v Pákistánu

22.09.2021 14:23 Aktualizováno Pojišťovna Uniqa neuhradí náklady na záchranu dvou českých horolezců z hory Rakapoši v Pákistánu.…

Expert: Vliv na to, kde a co budou Češi nakupovat, bude mít i očkování

22.09.2021 12:32 Čeští spotřebitelé budou podle Karla Týry ze společnosti Nielsen IQ nyní více vyhranění než dříve.…

Většina zničených domů v Hruškách má novou střechu. Na okna se čekalo

22.09.2021 12:18 Většina soukromých domů poničených červnovým tornádem v Hruškách na Břeclavsku už má novou střechu,…

Většina Čechů čeká průměrnou inflaci nad třemi procenty

22.09.2021 10:10 Dvě třetiny Čechů očekávají v následujících pěti letech průměrnou inflaci nad třemi procenty, skoro…

Dnes nastává podzimní rovnodennost a začíná astronomický podzim

22.09.2021 07:26 Dnes nastává podzimní rovnodennost, končí astronomické léto a začíná podzim.

Mladí lidé se obávají klimatických změn, cítí bezmoc či strach

21.09.2021 20:12 Změny klimatu považují v Česku za závažný problém více než čtyři pětiny lidí ve věku od 15 do 20…

Téměř polovina lidí si po pandemii zvykla více nakupovat v e-shopech

21.09.2021 15:55 Pandemie výrazně posunula nákupní chování českých konzumentů i jejich platební zvyklosti. Proti…

Ústavní soud: Přirovnávat úředníky k "esesákům" je přestupek

21.09.2021 10:46 Přirovnávat úředníky k "esesákům", kteří také "jen plnili rozkazy", je přestupek a podobné výroky…

Univerzita Pardubice otevře na Noc vědců svůj kampus

21.09.2021 10:24 Letošní Noc vědců se na Univerzitě Pardubice odehraje opět naživo. Šestihodinový program nabitý…

Většina Čechů souhlasí s omezováním soukromí dětí v on-line prostoru

20.09.2021 19:08 Většina Čechů souhlasí s omezováním soukromí dětí výměnou za jejich větší bezpečí a ochranu v on…

Související:

Právě se děje

reklama