Na kávu s ombudsmanem. Křeček spustil seriál podcastů, bude odpovídat na dotazy

Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček dnes úvodním dílem spustil seriál podcastů s názvem Na kávu s ombudsmanem. Bude v něm zodpovídat dotazy lidí a vysvětlovat problémy v oblastech, kterými se zabývá. Kancelář ombudsmana to uvedla na svém webu.

Stanislav Křeček, ombudsman
doporučujeme

První díl pořadu dostupného na internetu se věnuje vysvětlení působnosti ombudsmana a způsobu, jakým podněty řeší. "Je řada problémů, se kterými pomůžeme, ale jsou zde i takové, které nám nepřísluší řešit. Právě tohle musíme často lidem vysvětlovat, že ombudsman prostě není všemocný," uvedl Křeček. Často se zabývá například podněty ohledně sociálního zabezpečení, stavebnictví, činnosti vězeňské služby, ale i dalšími.

zdroj: YouTube

V následujících dílech budou vystupovat především právníci Kanceláře veřejného ochránce práv, kteří se jednotlivým oblastem přímo věnují. Jako první přijdou na řadu důchody - starobní, invalidní a pozůstalostní. Problémy v oblasti sociálního zabezpečení jsou totiž léta nejčastějším důvodem, proč se lidé na ombudsmana obracejí. Lidé se dozví, jak se připravit na důchod, co se započítává do doby pojištění, jak lze důchod zvýšit, kdy se dá jít do předčasného důchodu, jak vypadá přiznávání invalidního důchodu a další informace.

Seriál se ale bude postupně věnovat i dalším tématům a životním situacím. Dotazy a náměty na témata mohou lidé posílat e-mailem na adresu podcasty@ochrance.cz.

Už dříve ombudsman uvedl, že každý položený a zodpovězený dotaz může pomoci nejen tazateli, ale také dalším lidem, jejichž situace a problémy mohou být podobné. Ombudsman ale upozornil na to, že pořady nebudou sloužit k řešení konkrétních stížností na postup úřadů při rozhodování o důchodech. Tyto stížnosti bude dál řešit podle zákona, takže nestačí poslat pouze dotaz do podcastu, ale je třeba standardně podat veřejnému ochránci práv podnět.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda o otevření skiareálů ani nehlasovala, potvrdil Havlíček

27.01.2021 21:15 Vláda dnes o otevření skiareálů podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) ani…

Dbalý si za korupci při ovlivňování zakázek odsedí sedm let

27.01.2021 17:32 Aktualizováno Někdejší ředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý si za ovlivňování zakázek a přijímání úplatků…

Před 25 lety odešla Olga Havlová. Žádná z dalších prvních dam se jí nemůže…

27.01.2021 15:35 Byla morální autoritou, zdobila ji odvaha a upřímnost. Z první polistopadové dámy Olgy Havlové, od…

S kontrolami na horách bude pomáhat i ČOI, tvrdí Havlíček

27.01.2021 11:59 Na kontrolách dodržování protiepidemických opatřeních na horách by se podle ministra průmyslu a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama