Na konci prvního čtvrtletí v Česku žilo 569 stoletých lidí

V Česku letos na konci prvního čtvrtletí žilo 569 stoletých a starších lidí - 493 žen a 76 mužů. Dvěma nejstarším obyvatelkám republiky bylo 108 let a bydlí v Jihomoravském a Královéhradeckém kraji. Nejstaršímu obyvateli pak bylo 106 let a je z Karlovarského kraje. Vyplývá to ze statistik České správy sociálního zabezpečení.

Přes 600 se počet stoletých přehoupl před osmi lety. Víc než 700 lidí s "deseti křížky" žilo v Česku o dva roky později. Od té doby počet klesal. Velmi vysokého věku se totiž dožívají slabé ročníky, které přišly na svět za první světové války. Tehdy narozených dětí výrazně ubylo. Zatímco před rokem 1910 se podle údajů Českého statistického úřadu v českých zemích rodilo přes 300.000 dětí ročně, ve válečných letech to nebyla ani polovina.

Loni v pololetí bylo víc než sto roků 430 ženám a mužům. Dlouhověkých zas přibývá. Nejvíc lidí, kteří mají za sebou své sté narozeniny, bydlí v Praze. Žije jich tam 110. Celkem 76 stoletých a starších obyvatel státu pobývá pak v Jihomoravském kraji.

Česká společnost stárne a život se prodlužuje. Podle demografů bude nejvýraznější změnou příštích desetiletí právě růst počtu lidí v hodně vysokém věku. Podle poslední demografické projekce by za deset let mohlo Česko mít přes 1600 stoletých a starších obyvatel. V polovině století by v zemi mohlo žít zhruba 6300 lidí s "deseti křížky". V polovině 70. let propočet ukazuje na 17.300 stoletých z generace Husákových dětí. Vysoká varianta počítá s 25.700 stoletými. Převládat by měly ženy.

Po svých 100. narozeninách dostávají obyvatelé ČR vyšší důchod. Zvedá se jim o 2000 korun. Částka má pokrýt výdaje na náročnější péči. Zvýšená penze pro lidi "s deseti křížky" se zavedla v roce 1969. Na začátku 90. let si století senioři přilepšovali o 400 korun. V lednu 1996 obnos vzrostl na 600 korun. Od května 2001 činil příspěvek 1000 korun a od července 2006 pak 2000 korun.

Související

Den beze spěchu ovlivní i chod orloje na Staroměstském náměstí.

Dnes je den beze spěchu. Lidem připomíná, že si tak mohou i zachránit život

Odložit některé aktivity může zachránit život, upozorňuje iniciativa, se kterou přišla Česká asociace pojišťoven. Třetí duben je dnem, kdy se symbolicky zpozdí některé události našeho života, abychom si uvědomili, že spěcháme zbytečně a často v těch nejhorších okamžicích, tedy i za volantem. Jen v loňském roce zemřelo podle Police ČR na českých silnicích kvůli nepřiměřené rychlosti 138 lidí.

Více souvisejících

Lidé češi důchodci, senioři

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Princezna Kate se věnuje rodině. Vyfotila nový snímek nejmladšího Louise

Princezna Kate, která bojuje s blíže nespecifikovaným typem rakoviny, se sice aktuálně nevěnuje povinnostem člena královské rodiny, ale rodinu má stále na prvním místě. Britům to dokázala v úterý, kdy její nejmladší syn Louis oslavil šesté narozeniny. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy