Na koupališti v Hejnicích se topila žena, zachránili ji "first respondeři"

Na přírodním koupališti v Hejnicích na Liberecku se dnes kolem poledne topila třiapadesátiletá žena. Několik desítek minut trvající resuscitace byla úspěšná, řekl dnes ČTK krajský mluvčí záchranné služby Michael Georgiev. "Letecky jsme ji transportovali na ARO liberecké nemocnice," dodal.

Ilustrační foto
doporučujeme

Ocenil také spolupráci se svědky a takzvanými first respondery. To jsou většinou policisté či hasiči, kteří mají k dispozici laický defibrilátor AED. "Snažíme se je (first respondery) co nejvíce využívat a osvědčuje se to. Jsou tam častěji dřív než naše posádky," uvedl mluvčí záchranné služby.

V tomto případě šlo o místní hasiče. Starosta Hejnic Jaroslav Demčák (Za lepší Hejnice) dnes ČTK řekl, že žena se začala nečekaně topit zhruba v metrové hloubce koupaliště. "Bylo štěstí, že ji vytáhli ti, co byli kolem, to znamená návštěvníci koupaliště. Začali ji oživovat a shodou okolností v přilehlém stánku byli naši dva hasiči, kteří když slyšeli, že se něco děje, tak se šli podívat. Takže jeden okamžitě běžel pomáhat oživovat a druhý letěl do garáže pro AED, protože je od koupaliště asi jen 300 metrů," uvedl Demčák.

To, že jsou hasiči vybaveni přístrojem AED, oceňuje. "Jsme v okrajové části a nějakou dobu záchrance trvá než přijede. AED využijeme tak jednou za jeden či dva měsíce," dodal starosta města v podhůří Jizerských hor. Laické defibrilátory zvyšují šanci na přežití v případech srdečních obtíží a bezvědomí. Po Libereckém kraji jich je rozmístěno přes 80. K dispozici je mají hasiči, policisté a jsou i na hojně navštěvovaných kulturních cílech či odlehlých horských chalupách. Záchranáři v kraji provedou za rok zhruba 400 resuscitací, systém AED je aktivován u každé třetí.

Tonutím ženy v Hejnicích se zabývají i policisté. Jejich regionální mluvčí Vladimíra Šrýtrová dnes uvedla, že budou zjišťovat okolnosti události. Podle starosty nebývá časté, že by se někdo na koupališti v Hejnicích topil. "Bylo to po dlouhé době, naposledy někdy v 80. letech (20. století) jeden chlapec," dodal.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ekologická havárie: Do Bečvy unikla neznámá látka, uhynulo mnoho ryb

20.09.2020 19:22 Do řeky Bečvy dnes unikla neznámá látka, na rozhraní Zlínského a Olomouckého kraje kvůli tomu…

Muže na Českolipsku přejelo auto, možná zemřel ještě před střetem

20.09.2020 15:59 U Žandova na Českolipsku přejel brzy ráno motorista muže, který ležel na silnici. Přivolaný lékař…

U Kolína spadlo ultralehké letadlo, pilot nezvládl přistávací manévr

20.09.2020 15:39 Na letišti u Kolína dnes odpoledne spadlo ultralehké letadlo, pilot je lehce zraněný. Letoun po…

S nošením roušek uvnitř souhlasí drtivá většina Čechů, ukazuje průzkum

20.09.2020 15:05 S postupným nárůstem počtu nakažených nemocí covid-19 a po zavedení povinnosti nosit roušky ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama