Na pomoc zasaženým obcím přispívají lidé i firmy. Vybraly se desítky milionů

Sbírky na pomoc bouří zasaženým obcím na Moravě vznikají po celé zemi, na dárcovských kontech se sešly už desítky milionů korun. Například na kontě sbírky Nadace Via bylo kolem 11:15 téměř 36 milionů korun. Další sbírku vyhlásily například Diecézní charita Brno, Husitská diakonie, dárcovská platforma znesnáze21 nebo Člověk v tísni.

Na jižní Moravě řádilo tornádo. (25.6.2021)

Svaz měst a obcí ČR (SMO ČR) uvolní z rezervy pětimilionovou částku na cílenou pomoc, organizuje i finanční sbírku. Nadace ČEZ přispěje deseti miliony korun. Lidé i firmy nabízejí také materiální pomoc - nářadí, oblečení nebo plachty na provizorní zakrytí poškozených střech. Nabídky se objevují hlavně na sociálních sítích.

Brněnský biskup Vojtěch Cirkle vyhlásil na neděli také mimořádnou kostelní sbírku na pomoc lidem zasaženým katastrofou na jihovýchodní Moravě. "Vyzývám ve farnostech také dobrovolníky, zdravotníky a všechny, kteří by mohli účinně pomoci s odstraněním následků živelné pohromy, aby se zapojili. Děkuji všem, kteří pomohou, všem, kteří přispějí finančně i těm, kteří se za lidi v postižených oblastech modlí," uvedl Cikrle.

Dárcovská kampaň Nadace Via prostřednictvím portálu Darujme.cz pomůže zasaženým obcím, lidem a komunitám, aby se s tragédií dokázali lépe vyrovnat, uvedli organizátoři sbírky. Peníze na kontě rychle přibývají. Ráno kolem 8:00 tam bylo asi deset milionů korun, krátce po 10:00 pak 25 milionů korun, přispělo asi 25.000 lidí a kolem 11:15 téměř 36 milionů korun. Do sbírky se zapojilo kolem 35.000 lidí.

Přes Diecézní charitu Brno mohou lidé posílat peníze na konkrétní účet nebo přispět dárcovskou DMS ve tvaru DMS DCHB 30, 60, 90 poslanou na číslo 87777. Více informací získají zájemci na webu charity. Na sbírku platformy znesnáze21, která umožňuje založit on-line charitativní sbírku v krátkém čase i fyzickým osobám, upozornil miliardář Karel Janeček na twitteru. Zatím se vybralo přes 2,3 milionu korun.

Humanitární organizace Člověk v tísni vyslala na místo koordinátora, který zjišťuje rozsah škod a možnosti pomoci. První milion korun uvolnila z humanitárního fondu Klubu přátel Člověka v tísni. "Organizace se chce zaměřit na dlouhodobou pomoc a řešení dlouhodobých následků tak, aby doplnila pomoc od státu a pomáhala individuálně ve složitějších případech. Pomoc bude na místě koordinovat spolu s dalšími organizacemi i složkami IZS," uvedli zástupci organizace. Lidé mohou přispívat na dárcovské konto SOS Morava.

Už v noci se na zorganizování sbírky a další podpory domluvilo vedení SMO ČR. Stane se tak ihned, jak obdrží specifikace nutné akutní pomoci a dlouhodobé podpory. ČTK to sdělila mluvčí svazu Alexandra Kocková. "Již nyní probíhá ve velkých městech jednání zastupitelů o vyčlenění finančních prostředků, které mají být konkrétně zacíleny podle požadavků postižených obcí," uvedla.

Nadace ČEZ už v průběhu čtvrtka slíbila prostřednictvím elektrárny Temelín pomoc obcím v těsné blízkosti tohoto zdroje, které postihly extrémní bouřky. Dnes pak správní rada nadace rozhodla o mimořádném uvolnění deseti milionů korun, sdělila ČTK Jana Štefánková, specialistka komunikace firmy ČEZ.

Další finanční sbírku vyhlásila Husitská diakonie Církve československé husitské. Sbírka bude probíhat během bohoslužeb ve všech náboženských obcích a také prostřednictvím sbírkového transparentního účtu.

Lidé a firmy se snaží pomoci také materiálně. Například Rohlík.cz na twitteru uvedl, že ráno zaveze do postižených oblastí základní potraviny i dětské potřeby. Pomoc nabízí i organizace Junák-český skaut. "Řešíme nabídku volných míst na skautských táborech pro neskautské děti z postižené oblasti," uvedli zástupci organizace na facebooku.

Mluvčí telefonního operátora T-Mobile Zuzana Svobodová již ve čtvrtek uvedla, že operátor posílá přes neziskovou organizaci Adra dar pět milionů korun na záchranné práce, základní potřeby pro zasažené domácnosti a odstraňování škod. Náměstek brněnské primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL) dnes na twitteru uvedl, že Brno poskytne obcím zničeným bouří a tornádem finanční pomoc deset milionů korun. Za týden by o tom mělo rozhodnout zastupitelstvo při mimořádném zasedání.

Letos očkovaní státní zaměstnanci by mohli dostat dva dny volna, navrhl…

28.07.2021 22:04 Aktualizováno Vláda v pátek ráno projedná návrh, podle kterého by státní zaměstnanci očkovaní proti covidu-19 od…

Hasiče zaměstnala bouřka na Hranicku, evakuovali i cestující z vlaku

28.07.2021 21:40 Zatopené zahradnictví, popadané stromy i evakuaci cestujících z vlaku zapříčinila bouřka, která…

Jizerskohorské bučiny se dostaly na seznam UNESCO

28.07.2021 16:40 Na seznam světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO patří nově Jizerskohorské bučiny v…

Češi jsou letos v létě kvůli koronaviru opatrnější než loni, ukázal průzkum

28.07.2021 15:05 Češi jsou s ohledem na riziko nákazy covidem-19 v současnosti opatrnější než loni v létě. Častěji…

NSS zrušil opatření o nošení respirátorů ve vnitřních prostorách

27.07.2021 22:04 Aktualizováno Aktuálně platné opatření ministerstva zdravotnictví o nošení respirátorů ve vnitřních prostorách…

Česko žádá o uznání statusu země bez výskytu ptačí chřipky

27.07.2021 14:57 Česká republika zažádala Světovou organizaci pro zdraví zvířat (OIE) o uznání statusu země bez…

Pandemické období se negativně podepsalo na vztazích, naznačuje studie

27.07.2021 10:55 Náročné období pandemie koronaviru se negativně podepsalo na partnerských vztazích. Podle pilotní…

Odhad nákladů na obnovu majetku po tornádu na Jižní Moravě činí 5,3…

26.07.2021 20:27 Odhad nákladů na obnovu majetku v Jihomoravském kraji, který poničilo tornádo, činí podle…

Soud nepravomocně rozhodl o přípustnosti vydání Garejeva do Ruska

26.07.2021 12:27 Aktualizováno Vydání podnikatele Ildara Garejeva k trestnímu stíhání do Ruska je přípustné, rozhodl dnes…

Lipovská podala na Dvořáka a Soukupa trestní oznámení

26.07.2021 12:21 Členka Rady České televize Hana Lipovská podala trestní oznámení na generálního ředitele ČT Petra…

Související:

Právě se děje