Na Pražském hradě se rozhořelo skoro 30 tisíc svíček za oběti koronaviru

Na nádvořích Pražského hradu se dnes večer postupně rozhořelo téměř 30.000 svíček - symbolicky jedna za každého člověka, který v Česku od loňského března s koronavirem zemřel. První svíčku zapálil prezident Miloš Zeman společně s manželkou Ivanou a dcerou Kateřinou. Po něm svíčky zapalovaly desítky dalších. S covidem dosud v Česku zemřelo víc než 29.700 lidí.

Zeman v úvodu pietního aktu za oběti epidemie covidu řekl, že za smrt některých z nich neseme odpovědnost my sami, a to svou lhostejností a lehkomyslností. "Zejména tím, že jsme podlehli pokušení rozvolňovat předčasně," uvedl. Doufá, že se z toho lidé poučili a budou se dál chovat s pokorou.

Prezident vyjádřil také úctu a poděkování zdravotníkům a dalším lidem, kteří s epidemií bojovali a bojují. Zaslouží si podle něj nejen poděkování, ale i patřičné ocenění své práce. "A já se za to chci zasadit," prohlásil Zeman. Závěrem vyjádřil naději, že nejpozději v září letošního roku především díky masivnímu očkování epidemie v Česku skončí. "Budeme na ni vzpomínat jako na strašný sen a budeme věřit, že aspoň v době naší generace se nic podobného nebude opakovat," dodal Zeman.

Bílé svíčky zcela zaplnily třetí nádvoří Pražského hradu, část druhého a první nádvoří. Ze svíček byla také vytvořena symbolická cesta od všech vstupů, která návštěvníky navedla k pietnímu místu na třetím nádvoří, u kterého mohli nechat květinu. Svíčky na nádvořích po Zemanovi následně zapalovaly desítky hradních zaměstnanců, u volně přístupných míst se zapojovali i návštěvníci hradu. Samotnému zahájení pietního aktu jich přihlíželo několik stovek, desítky z nich zůstaly v areálu i po setmění. Asi dvě hodiny po začátku hořela ještě asi polovina svíček.

Svíčky připomínající oběti epidemie pořadatelé umístili do plastových kelímků, což zdůvodnili ochranou před větrem i rozteklým voskem. Někteří ale takovou podobu uctění památky obětí kritizovali na sociálních sítích jako neuctivou i neekologickou. "Každý se vyrovnáváme se ztrátou blízkých jinak, rozdílně prožíváme pietu. Uctít památku zemřelých na nádvoří Pražského hradu z 30.000 jednorázových plastových pivních kelímků nám ale přijde neuctivé k pozůstalým i přírodě," uvedla na twitteru například ekologická organizace Greenpeace.

Zapalování svíček doprovodila hudba hradní stráže. Dvě hodiny před půlnocí, už za úplné tmy, se má na krátkou chvíli zhasnout osvětlení uvnitř nádvoří. Areál Pražského hradu bude dnes výjimečně otevřený až do půlnoci.

Pietní místo za zemřelé s nemocí covid-19 vzniklo na začátku dubna na Staroměstském náměstí. Příznivci iniciativy Milion chvilek pro demokracii tehdy křídou nakreslili na dlažební kostky 25.000 křížů za mrtvé s covidem. Lidé tam v příštích dnech spontánně začali nosit květiny a svíčky a ke křížům připisovali jména svých blízkých. Představitelé státu dosud památku obětí epidemie žádnou akcí nepřipomněli.

Související

Eurozpravy.cz

Stahování certifikátů ke covidu nefunguje, systém bude upravený večer

V současné době je problém z webového portálu stahovat certifikáty o nákaze, testu či očkování na covid-19, informovala na twitteru Chytrá karanténa. Systém bude upravený večer. Podle zjištění ČTK jsou problémy už od rána. Možnost vytvořit si na webu elektronický certifikát mají lidé od začátku června, ve středu byla přidána možnost stáhnout ho pro děti či cizince.

Více souvisejících

EZ

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy