Na Prostějovsku vybuchl dům. Zemřel člověk, pravděpodobně majitel

Po výbuchu domu v Olšanech u Prostějova našli dnes večer hasiči v sutinách domu tělo muže bez známek života. Jeho totožnost policie ověřuje, řekla ČTK krajská policejní mluvčí Petra Vaňharová. Pravděpodobně jde o majitele domu, podle sousedů dům obýval zhruba šedesátiletý muž.

V Olšanech na Prostějovsku vybuchl dům. (18.7.2022)

Řadový patrový dům detonace zbořila, zasáhla i další dva domy v sousedství. Další dvě desítky domů poškodila. Předběžná škoda byla vyčíslena na deset milionů korun. Obyvatelé okolních domů se večer mohli vrátit domů poté, co objekty prohlédl statik, uvedla mluvčí hasičů Lucie Balážová.

Výbuch nastal dnes kolem 11:00. Na nalezení oběti měli zásluhu kynologové se psy, kteří místo označili. Hasiči lidské tělo poté vyhrabali ze sutin, zjistila ČTK. Muže nalezli hasiči zhruba po osmi hodinách náročné práce. "Likvidační práce budou pokračovat do večera a s největší pravděpodobností i během zítřka (úterka)," uvedla mluvčí hasičů.

Výbuch zcela zničil jeden dům, další dva výrazně poškodil. Celkově tlaková vlna zasáhla zhruba dvacítku budov a dva automobily. "Ve spolupráci s kolegy jsme museli jeden ze sousedních domů kvůli poškození štítové zdi stabilizovat pomocí výdřevy a speciálního pažení. Zároveň jsme instalovali inklinometry, které kontrolují pohyb poškozených konstrukcí, abychom zajistili bezpečnost zasahujících jednotek. Hasiči-lezci provizorně opravili střechy protějších domů, které výbuch také poškodil," doplnila Balážová.

Zajištění objektů hasiči konzultovali se statikem, který hodnotil stav okolních domů. "Po jeho kontrole se mohli vrátit do svých domovů lidé, které jsme po výbuchu evakuovali. Celkově jich bylo deset," uvedla mluvčí hasičů.

Sousedé ČTK řekli, že dům obýval asi šedesátiletý muž. Jsou přesvědčeni o tom, že šlo o výbuch plynu. Případ zatím policisté vyšetřují pro podezření z obecného ohrožení, příčina výbuchu není podle nich jasná. Podle policejní mluvčí Miluše Zajícové byli zraněni tři lidé - sousedka z protějšího domu a dva lidé v projíždějícím autě. "Ošetřen byl muž středního věku, který projížděl kolem osobním autem a zasáhla ho tlaková vlna, utrpěl zhmožděniny ramene a oděrky. Kvůli okolnostem poranění byl převezen na urgentní příjem," řekla ČTK mluvčí záchranné služby Lucie Mikisková.

S odklízením sutin pomáhal hasičům na místě sací bagr. S odklízením sutin pomáhala padesátce hasičů z osmi jednotek i další těžká technika. Na místo byl povolán USAR tým pro vyhledávání a záchranu v sutinách. Příčinu a okolnosti vyšetřují hasiči ve spolupráci s policií.

Byla to strašná rána, myslel jsem, že přišla válka, řekl senior z Olšan

Ohlušující rána, po které se sesunul jeden z domů v bytové zástavbě, zastavila dnes před polednem dosud poklidný život v Olšanech u Prostějova. Devětaosmdesátiletý Alois Růžička z nedalekého sousedství si v té chvíli myslel, že přišla válka. Kávu, kterou v té chvíli pil, vylil na sebe, jak se lekl. Jeho dům je po detonaci bez újmy, řadě dalších ve stejné ulici se však tlakovou vlnou vysypalo sklo z oken. Manévry sledují zdejší obyvatelé ještě několik hodin po výbuchu, hasiči stále prohledávají sutiny.

"Bylo to strašná rána, ohlušující. To byla taková rána, že to zatřepalo s baráky. Bylo kolem 11:00, zrovna jsem pil kafe, v té chvíli jsem ho na sebe i vylil. Hrozně jsem se v té chvíli lekl. Vybavila se mi Ukrajina," řekl ČTK Růžička.

Vzápětí jej však napadlo, že v domě nedalekého souseda bouchl plyn, a s ostatními sousedy z ulice je o tom stále pevně přesvědčen. "Vylezl jsem ven a už to tady lítalo, na ulici už byli lidé. Hned po té ráně byli tady olšanští hasiči, kteří mají stálou pohotovost kvůli dálnici. Poté megafony volali, ať lidé v sousedství opustí okamžitě baráky, nevěděli, kde je hlavní uzávěr plynu. Byl to na beton plyn," doplnil senior. V domě, který se po výbuchu sesunul k zemi, bydlel podle něj muž středního věku. "Někdo zas říká, že tam nebydlel, takže to není jasné," doplnil muž.

Sousedé litují i rodinu, která má dům v těsném sousedství s objektem, který vybouchl. Neštěstí se totiž stalo v řadové zástavbě, sousední dům je po výbuchu z poloviny zničen, výbuch citelně poškodil i dům z druhé strany. "Je to mladá rodina, dům opravovali a chtěli se sem nastěhovat. Šli uličkou a plakali," podotkl Růžička.

Událost zcela převrátila život v obci, nejbližší sousedé i odpoledne sledovali dění ze židlí před svými domy, k místu neštěstí přicházeli lidé z celé obce. Ulici obsadili policisté, hasiči, těžká technika. Místo, kde k výbuchu došlo, je z obou stran ohrazené policejní páskou. Nedostanou se tam zatím ani místní. Lidem zatím nejde v domech elektřina. "Je to strašné neštěstí. Čert vem vypnuté mražáky, hlavně aby se nikomu nic nestalo," řekla ČTK jedna z obyvatelek Olšan u Prostějova, která k místu přišla se svým psem.

Ulici v obci z obou stran zatarasili policisté, uzavřeli i sjezd z dálnice, který směřuje na tuto hlavní silnici. "V Olšanech žiju od narození. Takové manévry jsem zažil akorát za války, jinak ne," uzavřel Alois Růžička.

Hasiči stále prohledávají sutiny v Olšanech, na místě budou do večera

Hasiči počítají s tím, že budou prohledávat sutiny domu po výbuchu v Olšanech u Prostějova až do večera. Zda v domě při detonaci někdo byl, zatím stále není potvrzeno ani vyloučeno. Po případných obětech pátrají kynologové, na místě zasahuje také USAR tým pro vyhledávání a záchranu v sutinách, řekla na místě ČTK mluvčí hasičů Lucie Balážová. Hasiči také stabilizují domy v těsném sousedství, které výbuch rovněž poničil.

"Na místě aktuálně pracuje sací bagr, který nám pomůže s odklízením největších sutin, samozřejmě pracujeme i ručně. Máme tam naše hasiče, dobrovolné hasiče a také USAR tým, který pracuje na stabilizaci domu v sousedství. Ten byl v rekonstrukci. U toho zříceného domu je velké množství sutin, velice těžko se s tím pracuje, jsou tam různé trámy a ocelové části, musí se proto pracovat obezřetně, aby to nebylo nebezpečné pro záchranáře. Postupně vše procházejí také kynologové se psy," uvedla mluvčí hasičů.

Zřícený dům byl patrový, na místě tak zůstalo obrovské množství sutin. I proto hasiči předpokládají, že budou na místě pracovat ještě delší dobu. "Bude to trvat, i když sací bagr velmi pomůže, ruční práci nic nenahradí. Pracovat tak budou minimálně do večera. Jakmile se setmí, velitel zásahu rozhodne, že buď se práce na nějakou dobu přeruší nebo se bude pracovat za osvětlení. Máme zde zřízen také štáb velitele zásahu," doplnila Balážová.

Podle obyvatel ze sousedství dům obýval asi šedesátiletý muž, zda v té chvíli byl na místě, však stále není jasné. "Spolupracujeme s policií, my máme na starosti pátrání a odklízení tak, abychom se eventuálně dostali do přízemí a mohli vyloučit, nebo potvrdit přítomnost osob. Stále však pátráme, do doby, než to vyloučíme, až budou odklizeny sutiny nebo dokud nenalezneme případně tělo," řekla mluvčí hasičů.

Sousedé jsou přesvědčeni o tom, že šlo o výbuch plynu. Případ zatím policisté vyšetřují pro podezření z obecného ohrožení, příčina výbuchu není podle nich jasná. Podle policejní mluvčí Miluše Zajícové byli zraněni tři lidé - sousedka z protějšího domu a dva lidé v projíždějícím autě. "Ošetřen byl muž středního věku, který projížděl kolem osobním autem a zasáhla ho tlaková vlna, utrpěl zhmožděniny ramene a oděrky. Kvůli okolnostem poranění byl převezen na urgentní příjem," řekla ČTK mluvčí záchranné služby Lucie Mikisková.

Počasí může být i v září teplotně nadprůměrné, myslí si meteorologové

16.08.2022 06:30 Letní prázdniny se chýlí ke konci, právě vstupují do své poslední čtvrtiny. Meteorologové z Českého…

Po šesti měsících války se propast mezi řečmi a skutečností rozšiřuje.…

16.08.2022 09:49 Americký prezident Joe Biden letos v březnu ve Varšavě jasně předložil strategické cíle Západu na…

Jurečka: U stavebního a penzijního spoření je třeba zvýšit výnosnost a…

17.08.2022 14:26 Stavební a penzijní spoření je třeba podle vicepremiéra a ministra práce a sociálních věcí Mariana…

Počasí: O víkendu se ochladí, při dešti může být pod 20 stupňů

18.08.2022 06:30 Dnes a někde i zítra budou panovat tropické teploty, na víkend se ale ochladí. Teploty se budou…

Babiš by v prezidentské volbě neuspěl, ač by vyhrál první kolo, ukazuje…

18.08.2022 10:06 Pro první kolo prezidentské volby má stále největší podíl hlasů šéf hnutí ANO Andrej Babiš, ale v…

Drony v Českém Švýcarsku při ranním průzkumu objevily několik míst se…

18.08.2022 09:42 Drony v Českém Švýcarsku dnes při ranním průzkumu objevily několik míst se zvýšenou teplotou.…

Ombudsman Křeček lituje oznámené rezignace zástupkyně Šimůnkové

17.08.2022 19:01 Aktualizováno Zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková se rozhodla ke konci srpna rezignovat. Odchod zdůvodnila tím…

Ministerstvo prověří, zda dodavatelé energií vyměřují zákazníkům…

17.08.2022 17:26 Aktualizováno Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) prověří, zda dodavatelé energií vyměřují zákazníkům zálohy…

Drony objevují v Českém Švýcarsku stále horká místa

17.08.2022 16:19 Aktualizováno Drony objevují v Českém Švýcarsku i 25 dnů od začátku nejrozsáhlejšího lesního požáru v dějinách…

Ministerstvo financí navrhlo pro rok 2023 milostivé léto kvůli nedoplatkům…

17.08.2022 15:33 V Česku by se příští rok mohlo konat další tříměsíční milostivé léto pro dlužníky. Pokud by…

U Karlových Varů hoří les na ploše 200 krát 300 metrů

17.08.2022 15:22 Hasiči likvidují od odpoledne požár lesa nad přehradou Březová u Karlových Varů. Oheň zasáhl plochu…

Dlužníci se už mohou připravovat na milostivé léto, pomůže jim nový web

17.08.2022 12:54 Lidé, kteří mají exekuce na dluhy u veřejných institucí a chtějí od září využít milostivého léta k…

Návštěvnost koupališť je přes léto dobrá, lidé ale více šetří

17.08.2022 12:38 Návštěvnost koupališť přes léto je podle Asociace bazénů a saun ČR dobrá, lidé ale více než dříve…

Horkým počasím jsou ohroženi zejména senioři, malé děti do čtyř let,…

16.08.2022 14:42 Horkým počasím jsou ohroženi zejména senioři, malé děti do čtyř let, těhotné, kojící nebo velmi…

Česko v pondělí udělilo uprchlíkům z Ukrajiny 1384 víz

16.08.2022 09:57 Česko v pondělí udělilo uprchlíkům z Ukrajiny 1384 víz dočasné ochrany, o 66 více než před týdnem.…

Související:

Právě se děje

reklama