Následky vichřice: Tisíce domácností byly i dnes bez elektřiny, hasiči měli stovky zásahů

Kvůli silnému větru, který Česko zasáhl v sobotu odpoledne a v noci na dnešek, bylo dnes ráno bez proudu přes 13.500 odběratelů. Společnost ČEZ evidovala téměř 8000 odběrných míst bez elektřiny, distributor E.ON 5700 domácností bez proudu. Nejvíc výpadků bylo na Moravě a na východě Čech. Večer kolem 20:00 evidoval ČEZ už jen asi 400 domácností bez elektřiny v okrese Jeseník, E.ON dodávky obnovil. ČTK to sdělili mluvčí společností.

Ilustrační foto

ČEZ, který je největším distributorem elektřiny, odpoledne evidoval ještě desítku poruch na vedení vysokého napětí. Bez proudu bylo podle mluvčí firmy Soni Holingerové kolem 1000 odběratelů, zejména v okresech Jeseník a Olomouc. Večer zbývalo připojit 400 odběratelů, předpoklad je dnes ve večerních hodinách, řekla ČTK mluvčí.

Distributor E.ON, který působí především na jihu Čech a Moravy, evidoval poruchy v Jihomoravském a Zlínském kraji a na Vysočině. Situace byla nejhorší v okolí Břeclavi, Blanska a Slušovic. Na Vysočině postihl výpadek hlavně Třebíčsko. "Po celodenním úsilí se našim pracovníkům povedlo obnovit dodávky na celém území," sdělil ČTK krátce před 20:00 mluvčí Roman Šperňák.

Silný vítr působil energetikům problémy od sobotního odpoledne. V sobotu kolem 20:00 vlivem silného větru a následných pádů větví i celých stromů do vedení bylo v celém Česku odříznuto od elektřiny přibližně 12.000 odběratelů. Přes noc se sice technikům podařilo dodávky částečně obnovit, na jiných místech se situace kvůli nepříznivému počasí naopak zhoršila.

Hasiči v Jihomoravském kraji měli od půlnoci z pátku na sobotu do dnešních 8:00 celkem 120 výjezdů kvůli počasí. Ve 112 případech odklízeli spadané stromy a v osmi uvolněné střešní krytiny. Nejvíce případů bylo na Blanensku, řekl ČTK mluvčí jihomoravských hasičů David Jirouš. V Brně zemřelo v nemocnici dítě, na jehož kočárek v sobotu spadla část stromu. 

Na Blanensku bylo 51 událostí, u 21 zasahovali hasiči v okrese Brno-venkov, v 19 v Brně, ve 13 na Vyškovsku, po sedmi případech bylo na Břeclavsku a také na Hodonínsku a dvě události se staly na Znojemsku.

Silný vítr, který od sobotního rána působil problémy v Moravskoslezském kraji, se v noci utišil. Profesionální a dobrovolní hasiči ve spojitosti s počasím měli 350 zásahů a i přes zklidnění situace pracovali i během noci. Vítr nejčastěji lámal stromy, ale hasiči museli provizorně opravovat i střechy. Novinářům to dnes řekl mluvčí hasičů Petr Kůdela.

Dnes po 08:00 hasiči zasahovali už jen u pěti událostí souvisejících se silným větrem. "Očekávám, že během nedělního dopoledne budou "zbylé" události vyřešeny," uvedl Kůdela.

Nejvíce práce měli hasiči na Frýdecko-Místecku, kteří měli 110 výjezdů, nejméně 23 jich hlásili hasiči z Karvinska. "Pády stromů si dosud nevyžádaly žádná zranění osob, ani vyšší škody. Hasiči vedle toho několikrát vyjeli k provizorním opravám střešních krytin, hlavně těch plechových, a odklízení poškozených drátů elektrického vedení," doplnil Kůdela.

Silný vítr, který zasáhl Zlínský kraj, se dnes nad ránem již ztišil. Hasiči mají na kontě dohromady stovku výjezdů, popadané stromy vyrážejí dnes odklízet už pouze v jednotlivých případech, řekl dnes ČTK jejich mluvčí Roman Žemlička. Nejvíce výjezdů měli v oblasti Vsetínska, kde byly více jak čtyři desítky událostí. Na Vsetínsku zaznamenali hasiči také jedno zranění, kdy najel cyklista do spadlého stromu.

"Situace se už uklidnila. Z rána máme šest událostí, jsou to případy, kdy lidé narazili na příjezdových cestách na spadlé stromy, douklízejí se jednotlivé případy," uvedl mluvčí hasičů.

Během soboty měli hasiči na kontě 94 výjezdů v souvislosti s počasím. Drtivá většina z nich se týkala popadaných stromů a větví na silnice a cyklostezky. "V deseti případech stromy poškodily nebo byly zavěšeny na nadzemním vedení kabelů. V deseti případech šlo o poškození střechy anebo jejich částí," popsal Žemlička. 

Mezi Ústím a Vsetínem najel cyklista na cyklostezce do spadlého stromu. "Hasiči cyklistovi poskytli předlékařskou pomoc a předali ho do péče zdravotníků. Současně strom odstranili s pomocí motorové pily," dodal Žemlička s tím, že k dalšímu zranění v souvislosti se silným větrem nedošlo. 

Zeman podepsal omezení telemarketingu, objíždění cyklistů i vyloučení…

27.09.2021 12:55 Motoristé budou muset od příštího roku objíždět cyklisty ve vzdálenosti půldruhého metru. Za…

Předpověď počasí: Užijeme si letos ještě teplé víkendy?

28.09.2021 06:30 Ačkoliv se původně zdálo, že uplynulý víkend bude dost možná poslední teplý v letošním roce, výhled…

Němci chtějí koalici SPD, Zelených a FDP, tvrdí Scholz. Chce ji do Vánoc

27.09.2021 21:41 Němci se v nedělních parlamentních volbách jasně vyslovili pro vládu sociální demokracie (SPD),…

Česko hlásí nejvíce případů koronaviru od konce května

28.09.2021 10:30 V Česku v pondělí přibylo 672 potvrzených případů koronaviru, nejvíc od 24. května. V mezitýdenním…

Milion chvilek dnes v noci vylepil v desítkách měst exekuční pásky proti…

27.09.2021 21:08 Spolek Milion chvilek dnes ráno připravil v desítkách měst po celé ČR happening s názvem "Zabaveno…

Česko patří mezi země s největším růstem hodinové minimální mzdy od roku…

28.09.2021 12:15 Česká republika obsadila v hodnocení zemí s nejvyšším růstem minimální mzdy od roku 2010 pátou…

Národní sportovní agentura zahájí novou kontrolu Mynářových dotací

28.09.2021 10:00 Národní sportovní agentura zahájí nové šetření dotací hradního kancléře Vratislava Mynáře. Jde o…

V Česku žije přes 700 stoletých lidí. V naprosté většině jde o ženy

28.09.2021 08:04 Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) evidovala v červnu 713 stoletých a starších lidí - 603…

Zabaveno ANO-FERTEM. Milion chvilek vylepil na protest proti Babišovi…

27.09.2021 10:11 Spolek Milion chvilek dnes ráno připravil v desítkách měst po celé ČR happening s názvem "Zabaveno…

Lidem se zjednodušil návrat do Česka z Francie, Španělska či Nizozemska

27.09.2021 09:26 Ode dneška se zjednoduší neočkovaným lidem návrat do České republiky z Francie, Španělska,…

Litovlí otřásl výbuch. Kvůli explozi plynu zasahují hasiči

25.09.2021 21:49 Aktualizováno Hasiči dnes večer zasahovali v Litovli na Olomoucku, kde v rodinném domě vybuchnul plyn. ČTK to…

Od pondělí se zjednoduší návrat do Česka z Francie, Španělska, Nizozemska…

24.09.2021 16:52 Z Francie, Španělska, Nizozemska a Monaka bude od pondělí jednodušší návrat do České republiky. Na…

Lidé zasažení tornádem dostali na obnovu bydlení přes 660 milionů korun

24.09.2021 15:25 Obyvatelé tornádem zasažených oblastí podle ministerstva pro místní rozvoj (MMR) k dnešku uzavřeli…

Policie žádá veřejnost o kamerové záznamy výbuchu v Koryčanech

24.09.2021 14:31 Policie žádá veřejnost o poskytnutí kamerových záznamů výbuchu rodinného domu v Koryčanech na…

Provozovatelé lanovek dostali manuál covidových opaření pro lyžařskou…

23.09.2021 15:46 Asociace lanové dopravy ČR (ALD) připravila pro nadcházející zimní sezonu manuál pro bezpečný…

Související:

Právě se děje

reklama