Následky vichřice: Tisíce domácností byly i dnes bez elektřiny, hasiči měli stovky zásahů

Kvůli silnému větru, který Česko zasáhl v sobotu odpoledne a v noci na dnešek, bylo dnes ráno bez proudu přes 13.500 odběratelů. Společnost ČEZ evidovala téměř 8000 odběrných míst bez elektřiny, distributor E.ON 5700 domácností bez proudu. Nejvíc výpadků bylo na Moravě a na východě Čech. Večer kolem 20:00 evidoval ČEZ už jen asi 400 domácností bez elektřiny v okrese Jeseník, E.ON dodávky obnovil. ČTK to sdělili mluvčí společností.

Ilustrační foto
doporučujeme

ČEZ, který je největším distributorem elektřiny, odpoledne evidoval ještě desítku poruch na vedení vysokého napětí. Bez proudu bylo podle mluvčí firmy Soni Holingerové kolem 1000 odběratelů, zejména v okresech Jeseník a Olomouc. Večer zbývalo připojit 400 odběratelů, předpoklad je dnes ve večerních hodinách, řekla ČTK mluvčí.

Distributor E.ON, který působí především na jihu Čech a Moravy, evidoval poruchy v Jihomoravském a Zlínském kraji a na Vysočině. Situace byla nejhorší v okolí Břeclavi, Blanska a Slušovic. Na Vysočině postihl výpadek hlavně Třebíčsko. "Po celodenním úsilí se našim pracovníkům povedlo obnovit dodávky na celém území," sdělil ČTK krátce před 20:00 mluvčí Roman Šperňák.

Silný vítr působil energetikům problémy od sobotního odpoledne. V sobotu kolem 20:00 vlivem silného větru a následných pádů větví i celých stromů do vedení bylo v celém Česku odříznuto od elektřiny přibližně 12.000 odběratelů. Přes noc se sice technikům podařilo dodávky částečně obnovit, na jiných místech se situace kvůli nepříznivému počasí naopak zhoršila.

Hasiči v Jihomoravském kraji měli od půlnoci z pátku na sobotu do dnešních 8:00 celkem 120 výjezdů kvůli počasí. Ve 112 případech odklízeli spadané stromy a v osmi uvolněné střešní krytiny. Nejvíce případů bylo na Blanensku, řekl ČTK mluvčí jihomoravských hasičů David Jirouš. V Brně zemřelo v nemocnici dítě, na jehož kočárek v sobotu spadla část stromu. 

Na Blanensku bylo 51 událostí, u 21 zasahovali hasiči v okrese Brno-venkov, v 19 v Brně, ve 13 na Vyškovsku, po sedmi případech bylo na Břeclavsku a také na Hodonínsku a dvě události se staly na Znojemsku.

Silný vítr, který od sobotního rána působil problémy v Moravskoslezském kraji, se v noci utišil. Profesionální a dobrovolní hasiči ve spojitosti s počasím měli 350 zásahů a i přes zklidnění situace pracovali i během noci. Vítr nejčastěji lámal stromy, ale hasiči museli provizorně opravovat i střechy. Novinářům to dnes řekl mluvčí hasičů Petr Kůdela.

Dnes po 08:00 hasiči zasahovali už jen u pěti událostí souvisejících se silným větrem. "Očekávám, že během nedělního dopoledne budou "zbylé" události vyřešeny," uvedl Kůdela.

Nejvíce práce měli hasiči na Frýdecko-Místecku, kteří měli 110 výjezdů, nejméně 23 jich hlásili hasiči z Karvinska. "Pády stromů si dosud nevyžádaly žádná zranění osob, ani vyšší škody. Hasiči vedle toho několikrát vyjeli k provizorním opravám střešních krytin, hlavně těch plechových, a odklízení poškozených drátů elektrického vedení," doplnil Kůdela.

Silný vítr, který zasáhl Zlínský kraj, se dnes nad ránem již ztišil. Hasiči mají na kontě dohromady stovku výjezdů, popadané stromy vyrážejí dnes odklízet už pouze v jednotlivých případech, řekl dnes ČTK jejich mluvčí Roman Žemlička. Nejvíce výjezdů měli v oblasti Vsetínska, kde byly více jak čtyři desítky událostí. Na Vsetínsku zaznamenali hasiči také jedno zranění, kdy najel cyklista do spadlého stromu.

"Situace se už uklidnila. Z rána máme šest událostí, jsou to případy, kdy lidé narazili na příjezdových cestách na spadlé stromy, douklízejí se jednotlivé případy," uvedl mluvčí hasičů.

Během soboty měli hasiči na kontě 94 výjezdů v souvislosti s počasím. Drtivá většina z nich se týkala popadaných stromů a větví na silnice a cyklostezky. "V deseti případech stromy poškodily nebo byly zavěšeny na nadzemním vedení kabelů. V deseti případech šlo o poškození střechy anebo jejich částí," popsal Žemlička. 

Mezi Ústím a Vsetínem najel cyklista na cyklostezce do spadlého stromu. "Hasiči cyklistovi poskytli předlékařskou pomoc a předali ho do péče zdravotníků. Současně strom odstranili s pomocí motorové pily," dodal Žemlička s tím, že k dalšímu zranění v souvislosti se silným větrem nedošlo. 

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Manželka hradního kancléře Mynářová bude mít rozhlasový pořad

29.10.2020 17:05 Manželka hradního kancléře Alexandra Mynářová bude mít vlastní pořad v Českém rozhlase (ČRo). Uvedl…

Požár kostela sv. Michala v Praze: Podle vyšetřovatelů může souviset s…

29.10.2020 16:24 Aktualizováno Za požárem kostela svatého Michala v zahradě Kinských v Praze byla nejspíš lidská chyba. Podle…

U Prostějova se zřítil ultralight, pilot zahynul

29.10.2020 15:15 Aktualizováno U Olšan u Prostějova se dnes dopoledne zřítilo ultralehké letadlo. Pilot na místě zemřel, řekl dnes…

Požár haly na výrobu matrací uhašen, škoda půjde do desítek milionů

29.10.2020 14:52 Aktualizováno Škoda po středečním požáru výrobní a skladovací haly výrobce matrací v Roztokách na Semilsku bude…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama