Nadace a charity chystají třetí vlnu podpory pro lidi zasažené tornádem

Nadace a charity, které spolupracují při rozdělování peněz z veřejných sbírek pro lidi zasažené na jihu Moravy červnovým tornádem, připravují třetí kolo vyplácení podpory z veřejných sbírek. Zatím humanitární organizace Adra, Diakonie, Člověk v tísni spolu, Donio s nadacemi Karel Komárek Family Foundation a Via poslaly ve dvou vlnách přímou podporu přesahující 368 milionů korun.

Následky tornáda na Moravě (24.6.2021)

"V první vlně dostali příspěvek ve výši 150.000 korun všichni zasažení tornádem. Ve druhé vlně jsme opět vypláceli 150.000 korun, na tuto podporu nedosáhli ti, na které byla vypsána soukromá sbírka, utrpěli menší škody a specifické případy, které bylo zapotřebí individuálně prověřit. Třetí fáze už bude zcela individualizovaná, je určená pro ty, kdo utrpěli největší škody a lidé by v ní měli dostat příspěvek několikanásobně vyšší než prvních dvou fázích. Tuto fázi nyní připravují lidé v terénu," uvedla mluvčí nadace Via Hana Sedláková.

Kromě výplaty podpory konkrétním lidem připravuje nadace Via také speciální fond na podporu komunitního života v tornádem zasažených obcích. "Tornádo a následná situace se dotkly i mezilidských vztahů. Chceme nabídnout celou škálu nástrojů podpory. Někomu stačí malý grant ve výši pár tisíc aby uspořádal jen setkání sousedů - i to může obrousit hrany vztahů, které se mohly po tornádu z různých důvodů vyhrotit. Středně velké akce nebo projekty mohou iniciovat místní spolky nebo neziskovky - může jít o opravu kapličky stejně jako dětského hřiště. A na konci škály by měly být velké projekty investičního typu, kde pouze přispějeme nejen částkou, ale i koordinací nebo vyjednáváním," přiblížila manažerka komunitních programů nadace Via Markéta Kunešová.

Nadace založená Štěpánkou a Karlem Komárkovými informovala v tiskové zprávě, jak využije 150 milionů korun,které na pomoc v tornádem zasažené oblasti vyčlenila už na konci června. Přibližně 50 milionů korun slouží na okamžitou pomoc rodinám ve spolupráci s dalšími nadacemi a humanitárními organizacemi.

Zbylých 100 milionů korun má posloužit na dlouhodobou obnovu zasažených veřejných prostor v Hodoníně. Poslouží obnově zničeného lesoparku a jeho okolí, na rekonstrukci sportovišť i výsadbu stromů a úpravu ploch pro děti v okolí Základní školy U Červených domků.

Ve sbírkách na pomoc lidem a obcím po tornádu dárci přispěli přes 1,2 miliardy korun. Intervenční týmy humanitárních organizací monitorovaly zasažené domácnosti, aby získaly data pro cílené směrování pomoci a spravedlivé rozdělení peněz ze sbírek.

Česko si dnes připomíná výročí vzniku státu, politici se sešli na Vítkově

28.10.2021 11:30 Politici, zástupci armády i váleční veteráni si dnes u Národního památníku na pražském Vítkově…

Na Čechy doléhají finanční problémy. Jaké budou mít letos Vánoce?

28.10.2021 09:41 Zatímco loni se více než polovina Čechů ve výdajích na Vánoce proti předchozím letům neomezovala,…

EuroZprávy.cz s Městskou částí Prahy 2 odhalily pamětní desku generálu…

27.10.2021 22:01 Aktualizováno Armádnímu generálu Karlu Janouškovi se dostalo obrovské pocty. Vydavatelství INCORP a.s., do jehož…

MPO a ERÚ doporučují rychlý přechod od dodavatelů poslední instance

27.10.2021 17:25 Ministerstvo průmyslu a Energetický regulační úřad (ERÚ) doporučují, aby lidé co nejrychleji od…

Desítky tisíc bývalých klientů Bohemia Energy má smlouvy u nových…

27.10.2021 16:32 Desítky tisíc bývalých klientů Bohemia Energy, která ukončila činnost v polovině října, mají…

Obavy, že se nestihne jmenování soudců, pokládá ministerstvo za předčasné

26.10.2021 13:55 Obavy, že by do konce roku nemusela být v souvislosti s hospitalizací prezidenta Miloše Zemana…

Za užití pyrotechniky na stadionech může nově hrozit pokuta i zákaz vstupu

26.10.2021 11:59 Aktualizováno Lidé, kteří během sportovních utkání použijí pyrotechniku, by nově mohli být potrestáni pokutou až…

Dívka, která utrpěla zranění v autobusu odneseném tornádem, se s následky…

26.10.2021 10:40 Čtrnáctiletá Silvie z Moravské Nové Vsi na Břeclavsku, která v červnu utrpěla těžká zranění v…

Stát zvažuje zákaz vstupu do práce neočkovaným nebo netestovaným

25.10.2021 22:02 Aktualizováno Ministerstva podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) zvažují úpravu zákonů tak, aby zaměstnanci…

Pětině Čechů na konci měsíce nestačí peníze

25.10.2021 16:52 Pětina Čechů na konci měsíce nevyjde s penězi, chybí jim obvykle kolem 2000 korun. Na 69 procentům…

Související:

Právě se děje

reklama