Nadpoloviční většina Čechů během pandemie odkládala výdaje na dovolenou

Téměř 60 procent Čechů během pandemie odkládalo výdaje na dovolenou. Jakmile krize odezní, tak nejdříve právě za dovolené se chystá utratit peníze téměř polovina Čechů. Vyplývá to z dubnového průzkumu skupiny EOS mezi tisícovkou respondentů.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

Prostor pro úspory se projevil i ve splácení závazků. Češi větší potíže se splácením neuvádí, problémy mělo 15 procent z nich a dvě pětiny ani nepředpokládají, že se v následujícím půl roce do finančních problémů dostanou.

"Možnosti cestování byly od začátku krize značně omezené, což mohlo pomoci některým domácnostem ušetřit nemalé peníze, které následně mohly investovat nebo jimi splatit své závazky. Platební morálka Čechů loni proti minulým letům zlepšila," uvedl jednatel inkasní agentury EOS KSI Vladimír Vachel.

Během krize ovšem nezůstalo jen u odpírání dovolené, Češi často zastavili i vylepšování svého bydlení. Třetina dotázaných odložila nákup vybavení do domácnosti, například nábytku. Posouvaly se také menší rekonstrukce a renovace, odložil je každý čtvrtý respondent.

Jakmile krize skončí, 45 procent Čechů plánuje své finance vložit do dovolené, kterou si mnoho z nich v krizi odpustilo. "Investice do dovolené je v tuto chvíli zcela pochopitelná, avšak i v této oblasti je důležité utrácet zodpovědně a kvůli odpočinku v Čechách nebo zahraničí se zbytečně nezadlužovat. Půjčka na dovolenou může být riziková i ve chvíli, kdy ji zpočátku zvládneme řádně splácet," upozornil Vachel.

Češi se také plánují pustit do vylepšování domácností. Každý pátý si po skončení krize plánuje nejprve koupit vybavení do domácnosti a 18 procent se hodlá pustit do renovací

"Podle našich dat většina dlužníků našla na splátky dostatek peněz. Možná i za pomoci ušetřených financí, které by běžně utratili v jiných segmentech, například za zmíněné dovolené či vybavení domácnosti," dodal Vachel.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Do restaurací se po otevření stále nevydala desetina Čechů

16.06.2021 11:15 Do restaurací se po jejich znovuotevření zatím podle průzkumu společnosti Slevomat nevydala…

Hodnota veřejných zakázek loni stoupla o 5,5 procenta na 715 miliard korun

14.06.2021 12:43 Hodnota veřejných zakázek loni meziročně vzrostla o 5,5 procenta na 715 miliard korun. Její podíl…

Nezvládli jsme pandemii a vymíráme. Počet obyvatel ČR klesl pod 10,7…

14.06.2021 09:52 „V rámci pandemie došlo ke statisticky významnému nárůstu počtu úmrtí, což vedlo ke snížení počtu…

V platnost vstupuje další rozvolnění. Týká se především kulturních akcí

14.06.2021 07:54 Kapacita diváků v hledišti na kulturních akcích venku je ode dneška bez omezení, nejvýše však 2000…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama