Nakažených ve Slezsku přibývá jen mírně. Hejtman kritizuje vládu za razantní plošná opatření

V Moravskoslezském kraji přibylo od nedělní aktualizace dat 30 potvrzených případů nákazy koronavirem. Celkově se počet pozitivně testovaných od počátku pandemie navýšil na 4016 lidí, v neděli to bylo 3986 osob.

Ilustrační foto
doporučujeme

Vyplývá to z grafů chytré karantény, tedy Centrálního řídícího týmu Covid-19 (CŘT), které dnes zveřejnil hejtman Ivo Vondrák (ANO). Situací v regionu se dnes zabývá Bezpečnostní rada kraje.

"Stále musím opakovat to, co říkám poslední dny. Nárůsty v okresech Karviná a Frýdek-Místek jsou sice patrné, ale zatím v nich nevidím důvod pro tak razantní plošná opatření v rámci celého kraje. Negativním jevem je nárůst počtu hospitalizovaných, nicméně je to stále hluboko pod kapacitami nemocnic. V každém případě tuto situaci sledujeme," uvedl k datům Vondrák.

Krajská hygienická stanice v pátek rozšířila protiepidemická opatření na celý kraj. V kraji se znovu musí nosit roušky v hromadné dopravě a veřejných vnitřních prostorách. Omezeny jsou návštěvy v nemocnicích a domovech seniorů, provoz restaurací a barů, hromadné akce i působení takzvaných pendlerů. Na sociálních sítích se už objevila výzva k protestu proti nařízením. Uskutečnit se má dnes od 17:00 na centrálním Masarykově náměstí v Ostravě. Opatření nabyla okamžité platnosti, což vyvolalo vlnu nevole a kritiky.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v neděli řekl, že by ředitelka Krajské hygienické stanice v Ostravě Pavla Svrčinová měla zvážit setrvání ve funkci. Důvodem je podle něho právě nezvládnutá komunikace.

Data a údaje o nemocných se z různých zdrojů liší, důvodem jsou odlišné způsoby zpracování údajů. Například Krajská hygienická stanice Ostrava eviduje k sobotě v regionu 3682 pozitivně testovaných. Hejtmanství ale dřív poukazovalo na to, že hygienici byli v prodlení se zpracováváním údajů. Hygienici navíc data o nemocných vykazují až v okamžiku, kdy s nimi mají epidemiologické šetření.

Statistika, kterou ke koronaviru zveřejňuje ministerstvo zdravotnictví, zase v regionu k dnešku udává 4029 nemocných od počátku pandemie. Podle dnes aktualizovaných dat chytré karantény roste v regionu počet hospitalizovaných, kterých je aktuálně 55. Počet zemřelých s covidem-19 zůstává neměnný 72 osob, dle statistiky hygieniků 67. 

V pátek v regionu začaly opět plošné testy v OKD, za první den bylo otestováno podle krajské hygieničky Pavly Svrčinové zhruba 750 osob, hygienici už mají k dispozici část výsledků testování a zatím mají čtyři pozitivně testované. Podle posledních údajů zveřejněných hygieniky je ve spojitosti s Dolem ČSM-Sever celkem 764 nakažených osob, u Dolu ČSM-Jih je to 353 lidí.

Hygienici už v pátek oznamovali, že se nákaza znovu dostala do zdravotnických zařízení, například do Městské nemocnice v Ostravě a do nemocnice ve Frýdku-Místku, kde stoupl počet nemocných o pět nových případů, jednalo se o dva pacienty a tři nakažené zaměstnance, celkem je ve frýdecko-místecké nemocnici 16 nakažených.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Potápěči našli v Sázavě těla utonulých mladíků, byla několik set metrů od…

09.08.2020 19:23 Aktualizováno Policisté dnes našli v řece Sázavě na Kutnohorsku těla dvou mladíků, po nichž od čtvrtka pátrali.…

Kam můžeme cestovat? Velký přehled toho, jak s turisty zacházejí…

09.08.2020 17:30 Ačkoliv to na jaře vypadalo jinak, nakonec je o letních prázdninách možné vyrazit na dovolenou do…

Hasiči čelí kritice kvůli zásahu v Bohumíně. Byli příliš pomalí, tvrdí…

09.08.2020 16:50 Byl zásah hasičů během požáru bohumínského panelového domu profesionální, či nikoliv? Podle svědka…

V Praze se demonstrovalo na podporu LGBT v Polsku. Osvoboďte Margot,…

09.08.2020 16:47 Asi 200 lidí se v Praze odpoledne sešlo na podporu leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob …

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama