Prymula také varuje před dovozem koronaviru. Pro Čechy má několik doporučení

Ačkoliv došlo k rozvolnění, koronavirus nás stále neopustil a počty nově nakažených rostou. Jsou známy i případy, kdy si jej infikovaní Češi přivezli ze zahraniční dovolené jako suvenýr, a to zejména z oblíbeného Chorvatska. Resort zdravotnictví v této souvislosti za podpory epidemiologa Romana Prymula varuje před místy, kde se kumulují velké masy lidí.

Roman Prymula
doporučujeme

"Vyhýbejte se místům, kde se kumuluje vysoký počet osob ve vnitřních prostorách, jako jsou bary, restaurace, noční podniky a tak dále a raději zůstaňte na čerstvém vzduchu,“ informovalo ministerstvo. Od začátku července se v cizině nakazilo koronavirem cca 140 lidí. Tou samou dobou bylo v Česku pozitivně testováno zhruba 5000 osob.

"Varování je zcela na místě, protože je to opravdu riziková záležitost,“ řekl v interview pro CNN Prima NEWS někdejší náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. Jednalo se o reakci na nedávné zvyšující se počty infikovaných navrátilců z dovolené v Chorvatsku. Po návratu onemocnělo do 4. srpna 36 lidí. "Je to varování, které by mělo být akceptováno,“ dodal s tím, že ale není potřeba podnikat žádné další kroky, jelikož bychom si v demokratické společnosti měli vystačit s doporučeními.

Na nebezpečí upozornil i epidemiolog Rastislav Maďar ve svém twitterovém příspěvku. Podle něj část případů souvisí s obrovskými tanečními party v Zrče na ostrově Pag.

"Riziko postupně narůstá, vidíme to v ostatních evropských zemích. Jak Španělsko, tak Francie vykazují poměrně vysoké nárůsty a musíme počítat s tím, že budou i v ostatních zemích,“ vysvětlil Prymula a opět apeloval, aby se co nejvíc minimalizoval kontakt s potenciálně rizikovými osobami. "Je zřejmé, že bych v rizikových lokalitách neměl chodit třeba do baru,“ podotkl.

Podle ministerstva by se měla udržovat aspoň dvoumetrová vzdálenost od cizích lidí, a to nejen v interiérech, ale i vnějších prostorách, včetně zahrádek restaurací nebo pláží. V hromadné dopravě by se mělo cestovat se zakrytým nosem a ústy.

"Dodržujte zásady hygieny rukou, v případě, že nemáte po ruce dezinfekční prostředek, umyjte si ruce pečlivě mýdlem a teplou vodou, a to zejména před jídlem či po cestě hromadnou dopravou,“ stojí v doporučení resortu zdravotnictví.

Hlavní hygienička Jarmila Rážová nicméně ubezpečila, že podíl nákaz, který byl do Česka importován ze zahraničí, je ve srovnání s celkovými počty pozitivně testovaných zcela zanedbatelný. Podle statistik se deset a více lidí od začátku července do 4. srpna infikovalo na Slovensku (10), v Srbsku (10) a Rakousku (23). Ministerstvo ale i tak varuje před dvoutýdenní inkubační lhůtou, kdy nelze přesně lokalizovat místo nákazy.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rok od pandemie: Naše připravenost zvládat krize je omezená, vláda nevidí…

01.03.2021 14:00 Aktualizováno ROZHOVOR – Uvrhla nás do nejistoty, zasáhla všechny vrstvy a z některých udělala fyzické agresory,…

V centru Plzně je dnes víc policistů než chodců, hlásí pracovníci

01.03.2021 11:21 Necelé dvě desítky lidí se dnes kolem 10:30 pohybovaly po zhruba 2,5hektarové ploše plzeňského…

Lidé na cestu do práce mezi městskými částmi doklad nepotřebují. Do…

27.02.2021 22:01 Aktualizováno Pražané nebudou muset mít při cestě do práce či na nákup z jedné městské části do druhé žádný…

Na Berounsku havarovalo letadlo, dva lehce zranění

27.02.2021 19:57 U Hostimi na Berounsku havarovalo dnes odpoledne při nouzovém přistání ultralehké letadlo. Dva lidé…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama