Prymula také varuje před dovozem koronaviru. Pro Čechy má několik doporučení

Ačkoliv došlo k rozvolnění, koronavirus nás stále neopustil a počty nově nakažených rostou. Jsou známy i případy, kdy si jej infikovaní Češi přivezli ze zahraniční dovolené jako suvenýr, a to zejména z oblíbeného Chorvatska. Resort zdravotnictví v této souvislosti za podpory epidemiologa Romana Prymula varuje před místy, kde se kumulují velké masy lidí.

Roman Prymula
doporučujeme

"Vyhýbejte se místům, kde se kumuluje vysoký počet osob ve vnitřních prostorách, jako jsou bary, restaurace, noční podniky a tak dále a raději zůstaňte na čerstvém vzduchu,“ informovalo ministerstvo. Od začátku července se v cizině nakazilo koronavirem cca 140 lidí. Tou samou dobou bylo v Česku pozitivně testováno zhruba 5000 osob.

"Varování je zcela na místě, protože je to opravdu riziková záležitost,“ řekl v interview pro CNN Prima NEWS někdejší náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. Jednalo se o reakci na nedávné zvyšující se počty infikovaných navrátilců z dovolené v Chorvatsku. Po návratu onemocnělo do 4. srpna 36 lidí. "Je to varování, které by mělo být akceptováno,“ dodal s tím, že ale není potřeba podnikat žádné další kroky, jelikož bychom si v demokratické společnosti měli vystačit s doporučeními.

Na nebezpečí upozornil i epidemiolog Rastislav Maďar ve svém twitterovém příspěvku. Podle něj část případů souvisí s obrovskými tanečními party v Zrče na ostrově Pag.

"Riziko postupně narůstá, vidíme to v ostatních evropských zemích. Jak Španělsko, tak Francie vykazují poměrně vysoké nárůsty a musíme počítat s tím, že budou i v ostatních zemích,“ vysvětlil Prymula a opět apeloval, aby se co nejvíc minimalizoval kontakt s potenciálně rizikovými osobami. "Je zřejmé, že bych v rizikových lokalitách neměl chodit třeba do baru,“ podotkl.

Podle ministerstva by se měla udržovat aspoň dvoumetrová vzdálenost od cizích lidí, a to nejen v interiérech, ale i vnějších prostorách, včetně zahrádek restaurací nebo pláží. V hromadné dopravě by se mělo cestovat se zakrytým nosem a ústy.

"Dodržujte zásady hygieny rukou, v případě, že nemáte po ruce dezinfekční prostředek, umyjte si ruce pečlivě mýdlem a teplou vodou, a to zejména před jídlem či po cestě hromadnou dopravou,“ stojí v doporučení resortu zdravotnictví.

Hlavní hygienička Jarmila Rážová nicméně ubezpečila, že podíl nákaz, který byl do Česka importován ze zahraničí, je ve srovnání s celkovými počty pozitivně testovaných zcela zanedbatelný. Podle statistik se deset a více lidí od začátku července do 4. srpna infikovalo na Slovensku (10), v Srbsku (10) a Rakousku (23). Ministerstvo ale i tak varuje před dvoutýdenní inkubační lhůtou, kdy nelze přesně lokalizovat místo nákazy.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lidé roušky od státu vyhazují nebo vrací Babišovi. Přihlásil se o ně…

19.09.2020 17:52 Aktualizováno Mysleli to dobře, u některých lidí však vládní politici opět narazili. Občanům starším 60 let v…

Romové se sjeli do Olomouce na tradiční pouť, kvůli koronaviru byla letos…

19.09.2020 16:59 Zhruba 130 Romů se dnes sešlo v centru Olomouce na tradiční romské pouti. Akce, kterou pořádá…

Vitorazsko si připomnělo 100. výročí připojení k Československu

19.09.2020 16:19 Sté výročí připojení Vitorazska k Československu si dnes připomněli ve Dvorech nad Lužnicí na…

Když zákazník nemá roušku, jen ho upozorníme a je po problému, říkají pro…

19.09.2020 15:00 Jsou disciplinovaní. Převážně potravinové řetezce, které oslovily EuroZprávy.cz, tvrdí, že jejich…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama