Nedaleko Litovle je mobilní odběrová stanice, postavila ji armáda

Vojenští policisté vybudovali v noci na dnešek nedaleko Litovle na Olomoucku mobilní odběrovou stanici. Urychlit by měla testování obyvatel z oblasti Litovle a Uničova, která byla uzavřena v pondělí kvůli šíření nákazy koronavirem. Stanoviště vzniklo i kvůli velké poptávce zdejších obyvatel a starostů, dosud byly v místě testovány jen desítky lidí. Zamíří sem však pouze lidé s příznaky na doporučení hygieniků.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

V Olomouckém kraji je dosud evidováno 51 nakažených, z toho 25 v obvodu Litovel a 18 v územním obvodu Uničova.

Dva velkokapacitní stany se zázemím postavili vojáci u Nových Zámků, v těsné blízkosti uzavřené oblasti, za tři hodiny. Stanoviště budou využívat především lidé, kteří jsou mobilní a budou moci na pokyn hygieniků z uzavřené zóny přijet. Na dnešek je tu naplánováno 14 odběrů. "Nebudeme zde dělat odběry lidem, kteří by se chtěli nechat vyšetřit dobrovolně, bude to striktně na pokyn krajské hygienické stanice. Vzorky odtud budou dopraveny do laboratoří," řekl dnes novinářům ředitel Vojenské nemocnice Olomouc Martin Svoboda.

Lidé z aut nebudou u stanoviště vůbec vystupovat, pouze pro odběr stáhnou okénka vozu. "Auto se vytočí na kruhovém objezdu, stáhnou okénka, dotyčnému bude do nosu zavedena vatová malá štětička a bude mu odebrán vzorek. Poté se vozidlo vrací do zajištěné zóny. Vzorky se poté dávají do média a do chladničky v infekčním stanu," doplnil Svoboda.

Podle Lenky Pešákové z olomoucké krajské hygienické stanice bylo mobilní stanoviště zřízeno na tomto místě nejen kvůli tomu, aby byli zdravotníci blíže k občanům, ale aby celý systém odběru a následné diagnostiky urychlili. "Jde i to, aby lidé, kteří jsou z naší strany kontaktováni, že jim bude proveden odběr, měli kratší interval od toho, než jim bude odběr proveden. Tím, že se zde využijí mobilní lidé, kteří se mohou dostavit sami, se nám urychlí transport vzorků do laboratoře,výsledky a další opatření," uvedla Pešáková.

Ostatní lidé, kteří nejsou mobilní, vyčkají podle hygieničky na příjezd zdravotnické posádky. Těch nyní jezdí po celém Olomouckém kraji dvě, hejtmanství je připraveno je do 24 hodin posílit v případě potřeby pokrytí například oblasti Šumperska či Jesenicka o další posádku.

Na stanovišti budou v nepřetržitém provozu pracovat zdravotníci z šesté polní nemocnice a z Vojenské nemocnice Olomouc. Schopni jsou odebrat denně až sto vzorků. Podle hejtmana zde bude do půlnoci vybudováno také pracoviště stálé lékařské služby.

Ministr obrany Lubomír Metnar uvedl, že při zajištění uzavřených obcí pomáhá 80 vojenských policistů. Podíleli se i na vybudování mobilní odběrové ambulance, kterou budou nadále střežit. V ambulanci pracuje 12 vojenských zdravotníků. Poskytují v ní obyvatelům také psychologickou pomoc.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Týmy zajišťující chytrou karanténu zítra dorazí do krajů

08.04.2020 20:10 Týmy pro zajištění systému chytré karantény mají v krajích nastupovat ve čtvrtek. ČTK to dnes řekl…

Výdaje na pomoc OSVČ mohou být až 17,5 miliardy Kč, uvedlo ministerstvo

08.04.2020 17:28 Výdaje státního rozpočtu na vyplácení jednorázového příspěvku 25.000 korun osobám samostatně…

Opatření se přes Velikonoce zpřísňovat nebudou. Současná stačí, oznámil…

08.04.2020 16:26 V Česku se přes Velikonoce nebudou zpřísňovat bezpečnostní opatření kvůli novému typu koronaviru,…

Web pomůže lidem, kteří se ocitli v nouzi kvůli koronaviru

08.04.2020 15:02 Lidem, kteří se kvůli koronaviru ocitli ve finanční nouzi, lze pomoci přes webovou aplikaci Wowee.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy