NeFestival v Ostravě skončil. Rozhodnutí epidemiologů je nehorázné, tvrdí organizátorka

NeFestival, který v Ostravě od středy pořádá organizační tým zrušeného festivalu Colours of Ostrava, skončil. ČTK to řekla ředitelka Colours of Ostrava Zlata Holušová. Festival, který měl letos v menším měřítku nahradit oblíbené Colours of Ostrava, znemožnilo dnešní náhlé opatření hygieniků, kteří kvůli šíření koronaviru omezili v Moravskoslezském kraji hromadné akce nanejvýš na 100 lidí.

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

Rozhodnutí epidemiologů označila Holušová za nehorázné, nemravné a ekonomicky devastující. Kvůli vzniklým škodám zvažuje právní kroky.

"Zrušila nás krajská hygienická stanice. Protože v Ostravě přibyli tři nemocní. Nikdo nás nevaroval. Tak brutální zásah z pouze preventivních důvodů považuji za nepochopitelný," řekla Holušová. Dodala, že nechápe, proč mohou lidé neomezeně do zoo, kde jsou na čerstvém vzduchu, ale nemohou na koncert, který je venku a na ploše umožňující dostatečné vzdálenosti. "V tomto státě je kultura na posledním místě," řekla.

Nefestival počítal s tím, že v jednu chvíli bude na jednom místě nanejvýš dovolená tisícovka návštěvníků. Řešení spočívající ve vytvoření sektorů po 100 lidech je podle Holušové nesmyslné.

"Považuji to za výmysl hygieniků, kteří nikdy nikde nebyli. Je to výsměch všem lidem, kteří něco organizují. Je to ekonomicky nemožné," doplnila. Holušové hlavně vadí, že mimořádné opatření vyhlásila hygienická stanice "z hodiny na hodinu" a nikdo ji ani další organizátory jiných akcí předem nevaroval. "Mohlo se počkat alespoň do půlnoci," poznamenala.

Pokud se pořádá festival v kraji, který má nejhorší epidemiologickou situaci v České republice, tak v takovém případě riziko (zrušení) hrozí," řekl médiím ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO). "Jsem sám překvapen, že se festival koná a organizátoři se nerozhodli, že ho zrovna v této době a v tomto regionu odloží," dodal. Podle něj je ale k debatě s krajskými hygieniky, jestli nemohla nařízení platit až od půlnoci.

Podle ní to do budoucna ohrozí konání dalších podobných akcí nejen v Moravskoslezském kraji, protože nikdo nebude mít jistotu, že ji nebude muset na poslední chvíli zrušit. "Je to devastující, jsem zvědavá, kdo to zaplatí," řekla. Návštěvníkům, kteří si zakoupili lístek na Nefestivalu, doporučila sledovat webové stránky a sociální sítě akce.

NeFestival začal ve středu, měl trvat do soboty. Kvůli opatřením proti koronaviru organizátoři přesunuli oblíbený festival Colours of Ostrava na příští rok.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Tragédie v Bohumíně: Z oken skákali hořící lidé, vypověděla obyvatelka…

08.08.2020 22:00 Aktualizováno Svědkyně tragického požáru v Bohumíně na Karvinsku, při němž zemřelo 11 lidí včetně tří dětí, dnes…

Prymula také varuje před dovozem koronaviru. Pro Čechy má několik…

08.08.2020 22:00 Aktualizováno Ačkoliv došlo k rozvolnění, koronavirus nás stále neopustil a počty nově nakažených rostou. Jsou…

Turecké vězení je lepší než české, míní Všelichová. Problémy vidí jinde

08.08.2020 21:59 Aktualizováno Markéta Všelichová a Miroslav Farkas jsou Češi, které v roce 2017 v Turecku odsoudili za spolupráci…

Požár paneláku v Bohumíně byl žhářský útok, soudí hejtman. Jeden muž…

08.08.2020 21:44 Aktualizováno Vše nasvědčuje tomu, že dnešní požár v panelovém domě v Bohumíně na Karvinsku byl žhářský útok.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama