Nejstarší Češka slaví 109. narozeniny, zajímá se o brexit i koronavirus

Nejstarší občanka České republiky Marie Holíková z Blížkovic na Znojemsku slaví dnes 109. narozeniny. S kyticí ve tvaru srdce jí přišla poblahopřát starostka obce Šárka Ježková. Nejstarší Češka si podle ní pamatuje věci staré sto let i současnost. Zajímá se například o situaci ohledně odchodu Británie z Evropské unie nebo o nemoc covid-19.

Ilustrační foto
doporučujeme

Holíková žije v domě se synem a snachou, kteří o ni pečují 24 hodin denně. "Když nás paní Holíková viděla, měla radost. Potěšila ji kytka ve tvaru srdce, kam jsme dali hortenzii a karafiáty. Ona sice už hůř vidí a vnímá jen obrysy, ale řekla, že je ráda, že jsme tam, že se na nás těšila," uvedla Ježková.

Žena také hůř slyší a téměř stále leží. "Nechodí už asi šest let. Stále se ale zajímá o dění. Hodně se zajímala o covidovou dobu a vzpomínala, jak musela i jako malá nosit kvůli infekci roušku, které ale tehdy moc nebyly, takže lidé měli šátky," řekla starostka Blížkovic.

Nejstarší občanka se podle ní zajímá i o další dění, například o brexit. "Ještě do června se dívala na televizi a poslouchala zprávy. Od července už ale říká, že na ni v televizi a rozhlase mluví moc rychle," uvedla starostka.

Marie Holíková se narodila 15. července 1911 v Blížkovicích jako nejstarší ze tří sourozenců Marii a Františkovi Zuhlovým. Po škole pracovala v zemědělství. V roce 1937 si vzala Jana Holíka, jehož rodiče jim předali hospodářství. Hospodářství se věnovala celý život. Porodila dva syny, má čtyři vnučky, několik pravnoučat a prapravnoučat. "Paní Holíková říká, že nikdy nežila v nadbytku, ale klidně si dala nezdravé věci, jako špek nebo sádlo. Nikdy nebrala žádné prášky a ani nebere," dodala Ježková.

V Česku na konci letošního prvního čtvrtletí žilo 569 stoletých a starších lidí - 493 žen a 76 mužů. Další Češka, která letos oslaví 109 let, bydlí v Královéhradeckém kraji. Nejstaršímu muži bylo 106 let a je z Karlovarského kraje.

Česká společnost stárne a život se prodlužuje. Podle demografů bude nejvýraznější změnou příštích desetiletí právě růst počtu lidí v hodně vysokém věku. Podle poslední demografické projekce by za deset let mohlo Česko mít přes 1600 stoletých a starších obyvatel.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bohumín varuje před falešnými sbírkami pro oběti požáru

13.08.2020 15:47 Bohumínská radnice varuje před falešnými sbírkami na podporu obětí sobotního tragického požáru.…

V zámeckém parku v Žamberku havaroval při vzletu vrtulník

13.08.2020 13:08 Při vzletu dnes havaroval v zámeckém parku v Žamberku na Orlickoústecku lehký vrtulník. Patrně…

Česko premiantem ve zvládaní epidemie? Dávno to neplatí, komentátor sepsul…

13.08.2020 10:00 Česko už zřejmě nepatří mezi země, které si nejlépe poradily s epidemií koronaviru. Zatímco se…

Při požáru v domově důchodců ve Mšeně zemřel jeden člověk

13.08.2020 08:57 Jeden člověk zemřel dnes brzy ráno při požáru v domově seniorů ve Mšeně na Mělnicku. Jednu zraněnou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama