Největší české krematorium na stránkách světových novin. Nezvládá nápor nebožtíků

Největší české krematorium najdete v Ostravě a v těchto dnech – bohužel – i na stránkách světových novin. Kritická situace, kdy zařízení nestíhá zpopelnit všechny zesnulé, zaujala i deníky v USA. Podle hygieniků jde ovšem o lokální problém Moravskoslezského kraje.

Krematorium Ostrava
doporučujeme

Smutným tématem tohoto týdne je v Česku kapacita krematorií, která mnohde čelí náporu nebožtíků v souvislosti s probíhající koronavirovou pandemií. Nejkritičtější je situace v Moravskoslezském kraji, kde funguje jediné zařízení.

Krematorium Ostrava za běžných okolností zpopelní 950 až 970 zesnulých měsíčně, v posledních měsících je to však až o 60 procent více. Vedení již v listopadu bylo nuceno instalovat dodatečné chladicí zařízení a přistavit dva mrazicí kamiony.

Kraj si proto vyžádal pomoc, která bude spočívat v tom, že proběhne převoz 50 těl do jiného krematoria v jihomoravských Hustopečích. Obecně je totiž kapacita zařízení v zemi i v současnosti dostatečná.

Současný stav v Moravskoslezském kraji přesto dostal Česko na stránky světových novin. O potížích ostravského krematoria referuje na webu americký deník New York Post, který navíc zdůrazňuje, že jde o největší zařízení svého druhu v republice.

„Všechny tři kremační komory pracují nepřetržitě, zatímco skladovací kapacity byly opakovaně navýšeny. Navzdory veškerému úsilí je největší české krematorium zahlceno rostoucími počty obětí pandemie,“ píše list s dodatkem, že vzhledem ke zvyšujícím se denním nárůstům nakažených se situace s největší pravděpodobností ještě zhorší.

Hlavní hygienička Jarmila Rážová ovšem na páteční tiskové konferenci ministerstva zdravotnictví prohlásila, že v Moravskoslezském kraji bývá kritická situaci i při výskytu jiných nemocí. Uvedla také, že zemřelé s covidem lze pohřbívat i do země, nejen žehem.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pohlreich dostal přednostně vakcínu proti koronaviru

22.01.2021 22:01 Aktualizováno Restauratér Zdeněk Pohlreich dostal v pražské Všeobecné fakultní nemocnici (VFN) vakcínu proti…

Na Táborsku se potvrdilo ohnisko ptačí chřipky v malochovu

22.01.2021 19:30 Na Táborsku se potvrdilo první ohnisko ptačí chřipky v malochovu drůbeže. V chovu v obci Dlouhá…

Svaz vinařů: Na víno se kvóta pro obchody nevztahuje

22.01.2021 15:38 Kvóta na podíl českých potravin ve velkých obchodech by pro tuzemské vinaře byla problém, podle…

Unie: Otevření bazénů s podmínkou testů může být šancí i rizikem

22.01.2021 15:03 Někteří provozovatelé bazénů otevřou své bazény s podmínkou negativních testů na covid-19 pro…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama