Nejvíc lidí, přes 53 tisíc, se koronavirem na podzim nakazilo v práci

Nejvíc lidí se na podzim covidem-19 nakazilo v zaměstnání. Podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) jich do 17. října bylo tolik jako za celé září, téměř 27.000. V září se přitom v práci podle dat získaných hygieniky pravděpodobně nakazilo téměř 60 procent všech pozitivně diagnostikovaných.

Vláda dnes přijala další přísnější opatření, kterými dál omezila život v Česku. Uzavřela většinu obchodů nebo služeb, zaměstnavatelům doporučila umožnit lidem práci z domova.

"S rostoucí epidemiologickou zátěží populace narůstá také pravděpodobnost nákazy při běžných aktivitách dne, a často tedy nelze místo nákazy jednoznačně prokázat," uvedla k datům ÚZIS hlavní hygienička Jarmila Rážová. V datech tak je podle ní jak místo nákazy, tak sociální prostředí nebo aktivita, které uvedl nakažený jako pravděpodobné. Některé případy jsou tak ve více kategoriích. Zdrojem dat jsou prověřování krajských hygienických stanic, mají ale určité zpoždění. "Pokud nebylo místo nebo prostředí nákazy určeno jednoznačně, může být jedna osoba zařazena i do více kategorií," dodala Rážová.

Od začátku epidemie se nakazilo na svých pracovištích už více než 64.500 lidí ze zhruba 190.000 případů, po celou dobu epidemie jde o nejčastější místo přenosu. Vláda dnes přijala usnesení, kterým zaměstnavatelům včetně státních úřadů doporučuje nechat zaměstnance pracovat z domova a omezit v co možná největší míře jejich setkávání. Většině lidí ale cestovat do práce nezakázala. Na jaře se objevily i případy, kdy byly obchody sice zavřené, jejich pracovníci tam ale chodit museli, například kvůli inventuře nebo rekonstrukci prodejny.

Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) na dotaz ČTK řekl, že uzavření průmyslové infrastruktury nepřichází v úvahu. Dlouhodobě politici mluví o tom, že se snaží vybírat taková opatření, která budou mít co nejmenší dopady na ekonomiku. Na jaře některé firmy, jako například automobilky, výrobu zastavily samy preventivně, uzavřené byly v létě také hnědouhelné doly na Karvinsku, kde se nákaza šířila.

I na jaře, kdy byla omezení podobná, se podíl nákaz v zaměstnání pohyboval nad 40 procenty, v květnu se s postupným otevíráním zvýšila nad 50 procent a v červnu dosáhla šedesátiprocentního podílu srovnatelného se zářím. V červenci a srpnu se podíl nákaz v zaměstnání pohyboval kolem 40 procent.

Druhá nejčastější je nákaza v rodinách, od března se pohybovala kolem třetiny všech případů. V září se ale podíl nákaz v rodinách snížil ke čtvrtině. Prymula v minulosti argumentoval ve prospěch uzavření škol tím, že nakažených školáků a učitelů v září přibývalo. Podle dat za září se ve školství nakazilo přes 8000 lidí, tedy téměř 18 procent. V říjnu, kdy už byly školy postupně uzavírané, to bylo také více než 8000 lidí.

Jako problém ministr označil to, že školáci nakazili často i své rodiny. V posledních dnech se objevily informace, že rodiče neposílají své děti na testy, ani pokud mají příznaky nebo jsou nemocní v rodině. Podle serveru iRozhlas.cz to doporučovali i někteří lékaři nebo hygiena. Hlavní hygienička Jarmila Rážová připomněla, že povinnost nechat se testovat platí i pro děti.

Data o místech nákazy žádali v době zavírání restaurací také jejich provozovatelé. Ministr Prymula v projevu minulý týden uvedl, že pracovníků v gastronomii se nakazilo 722, ale další nakažené z restaurací a barů mohou statistiky nakažených uvádět jako nákazy na společenských akcích, rodinných setkáních nebo ve volném čase.

Z dat za měsíc září vyplývá také to, že asi desetina případů souvisí s nějakými většími ohnisky. O prázdninách, kdy bylo méně případů a více se hygienikům dařilo nakažené trasovat, to bylo v červenci více než čtvrtina a v srpnu přes 22 procent. Při běžných aktivitách, které statistika dál neupřesňuje, se nakazilo 16,2 procenta pozitivních. Ostatní místa jako sport, dovolená nebo import ze zahraničí se v září pohybovaly většinou do dvou procent.

ÚZIS upozorňuje na to, že u jedné osoby může být uvedeno více pravděpodobných míst nákazy a vycházet může jen z informací, které poskytnou nakažení při epidemiologickém šetření hygienikům. Data za posledních 14 dní navíc nemusí být konečná, protože se doplňují i zpětně. V září desetina lidí uváděla místo nákazy neznámé, v říjnu je to na prozatímních datech více než třetina.

Od začátku epidemie se nejvíce lidí nakazilo v práci (39 procent), v rodině (22 procent), ve školství (11 procent). Ve zdravotnických zařízeních se podíl pohybuje od léta pod tři procenta a v sociálních zařízeních do dvou procent. Nakažených v těchto domovech ale podle Prymuly znovu výrazně přibývá zejména v posledních dnech.

Související

Ilustrační foto

V Česku se od revoluce zdvojnásobila životní úroveň, ukazuje analýza

Dvě stě tisíc podnikatelů v roce 1990 a jejich pětinásobek o rok později položily základy prosperity současné České republiky. Díky rozvoji podnikatelské sféry výrazně vzrostla životní úroveň lidí. I přestože od roku 2021 lidé čelí vysokému růstu spotřebitelských cen, výdělky zaměstnanců jsou v současnosti oproti roku 1989 v průměru čtrnáctkrát vyšší, přičemž ceny stouply sedminásobně. Produktivita země přepočtená na obyvatele ale stále zdaleka nedosáhla úrovně Německa, uvádí analýza, kterou vypracovali analytici Hospodářské komory u příležitosti Dne boje za svobodu a demokracii. 
Peníze, ilustrační fotografie. Rozhovor

V pasti středních příjmů. Česko vyčerpalo potenciál dosavadního růstového modelu, upozorňuje Šitera

Koronavirová pandemie a energetická krize měly sice jiný charakter, ale společně ukázaly slabiny tuzemského, na exportu založeného ekonomického modelu. Pro další ekonomický posun by Česko muselo být více technologicky adaptivní, inovativní, zaměřit se na budování nové infrastruktury a místo nízké ceny práce dbát na její kvalifikovanost, konstatuje Daniel Šitera v obsáhlém rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Výzkumník Ústavu mezinárodních vztahů v něm dále vysvětlil například to, z jakého důvodu podle něj Česká republika spadla do takzvané pasti středních příjmů a proč si nedokáže představit, že by se svým současným hospodářským modelem dokázala dosáhnout úrovně vyspělých ekonomik Skandinávie, Beneluxu či německy mluvících zemí. 

Více souvisejících

práce zaměstnání Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) ministerstvo zdravotnictví Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 37 minutami

před 52 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Helena Langšádlová

Ministryně Langšádlová se rozhodla podat demisi

Ministryně pro vědu, výzkum a inovace Helena Langšádlová (TOP 09) se rozhodla podat demisi, oznámila její strana ve čtvrtek ráno. Podrobnosti má končící členka Fialovy vlády poskytnout odpoledne. 

před 3 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

Tragická Rallye Šumava: Česko sbírá peníze na pohřeb zesnulé Aleny Krejčíkové. Co měla, investovala do auta

Po smrti závodnice a navigátorky rallye Aleny Krejčíkové, které se stala osudná nehoda při soutěži Rallye Šumava Klatovy, vznikla na platformě "Znesnáze" sbírka na podporu její rodiny.

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy