Nejvyšší soud podle ČT potvrdil vězení pro Berku, zrušil propadnutí realit

Nejvyšší soud (NS) potvrdil podstatné části rozsudku v kauze bývalého ústeckého soudce Jiřího Berky a zmanipulovaných konkurzů. Podle České televize (ČT) zrušil jen část verdiktu o propadnutí majetku, konkrétně pozemku v ústeckém Střekově, který koupila Berkova rodina, a poloviny rodinného domu dalšího odsouzeného Petra Tuhého.

Nejvyšší soud České republiky
doporučujeme

NS zatím své rozhodnutí nepublikoval ani nekomentoval s ohledem na probíhající doručování.

Z justiční databáze InfoSoud je patrné pouze to, že NS provedl nějaký zrušující zásah. Podle ČT nadále platí, že si má Berka odpykat sedm let vězení. NS uznal i ostatní tresty odnětí svobody. Mění se jen část rozhodnutí o propadnutí majetku. Berka bude mít zřejmě nárok na finanční náhradu, stát totiž v mezičase stihl pozemek prodat.

Vyšetřování v případu zmanipulovaných konkurzů začalo v roce 2003. Vrchní soud předloni v listopadu zmírnil Berkovi trest z 8,5 roku vězení na sedm let. Senát vzal tehdy v potaz délku řízení.

Odvolací soud snížil tresty pod hranici trestní sazby i dalším šesti obžalovaným, uložil jim čtyři až šest let. Kromě insolvenčního správce Daniela Thonata všichni vinu popřeli. Podle verdiktu však existuje dost důkazů o jejich vině a až na drobné chyby se odvolací soud ztotožnil s rozsudkem krajského soudu. Další dva muži v kauze dostali podmíněné tresty.

Berka byl od dubna 2003 zproštěn výkonu soudcovské funkce, a to z rozhodnutí ministra spravedlnosti. Funkce soudce mu zanikla dnem právní moci rozhodnutí, kterým byl odsouzen. Po celou dobu, kdy nesoudil, pobíral stíhaný Berka polovinu svého platu. Loni nastoupil do vězení.

Podle obžaloby způsobila skupina na základě zfalšovaných konkurzů škodu 264 milionů korun. Policie začala skupinu odhalovat na jaře 2003 v souvislosti s podezřelým konkurzem na Union banku. Berka ho podle obžaloby vyhlásil na základě padělaných dokumentů. K Union bance později přibylo obvinění za zmanipulování dalších konkurzů, celkem šlo o deset firem.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pandemie je nápor na psychiku. V Česku přibylo lidí s úzkostí a depresemi,…

06.08.2020 08:18 V době koronavirové nákazy v Česku přibylo lidí s nejméně středně těžkými depresemi a úzkostí. Na…

Ukrajina zařadila ČR a SR do červené koronavirové zóny

05.08.2020 22:00 Aktualizováno Ukrajinské ministerstvo zdravotnictví zařadilo do tzv. červené zóny s nepříznivou koronavirovou…

Výbuch v Bejrútu mohla způsobit i malá část chemikálie, říká český vědec

05.08.2020 15:21 Rozsah úterního výbuchu v libanonské metropoli Bejrútu mohla způsobit i malá část z 2750 tun…

Matka vyhodila dítě z okna a pak za ním skočila, soud jí snížil trest

05.08.2020 14:21 Aktualizováno Mladé ženě, která v Českých Budějovicích vyhodila z okna svého dvouletého syna a vyskočila za ním,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama