Nejvyšší správní soud: Zákaz prodeje ve večerkách nebyl dostatečně odůvodněný

Ministerstvo zdravotnictví dostatečně neodůvodnilo zákaz nočního prodeje ve večerkách. Dubnová opatření proto byla v rozporu se zákonem, uvedl v novém rozhodnutí Nejvyšší správní soud (NSS). Aktuálně platným opatřením, které obsahuje obdobné omezení, se soud zabývat nemohl.

Eurozpravy.cz

Firma Karel Vávra - potraviny s.r.o., která provozuje obchod v Praze, totiž zpochybnila jen dvě opatření z dubna. NSS rozhodoval bez veřejného jednání, výsledek zpřístupnil na svém webu.

Ministerstvo zakázalo maloobchodní prodej mezi 22:00 a 05:59. Opatření dopadalo na nonstop prodejny potravin, drogerie, tabáku či tisku. Obě mimořádná opatření byla vždy po týdnu účinnosti zrušena novým, obsahově obdobným opatřením, proto je NSS nemohl zrušit, ale jenom konstatovat nezákonnost.

NSS připomněl, že pandemický zákon požaduje, aby ministerstvo odůvodnilo konkrétní míru rizika spojeného s konkrétními činnostmi. Ministerstvo jen obecně konstatovalo, že riziko spočívá v setkávání a kontaktech nehomogenních skupin lidí ve vnitřních prostorech. Podle NSS ale u malé prodejny potravin nestačí pouze obecné odůvodnění. Stejnou logikou by totiž bylo možné zakázat jakýkoli kontakt mezi lidmi.

NSS podle soudkyně Jitky Zavřelové nežádá po ministerstvu, aby u takto rozsáhlých opatření vyhotovovalo "telefonní seznam" všech omezovaných aktivit, ve kterém do detailů rozebere hygienické aspekty každé z nich. Mělo by však omezované aktivity aspoň typově rozčlenit na více a méně rizikové.

"Nelze vycházet jednoduše z toho, že stejné riziko, pokud jde o setkávání osob, představuje v noci otevřená malá prodejna potravin a divadelní sál plný lidí, kolektivní a oproti tomu individuální sportovní aktivita, byť provozovaná ve vnitřních prostorách, maloobchodní prodej ve vnitřních prostorách a naopak na venkovních tržištích," uvedla Zavřelová.

NSS připomněl, že už vícekrát ministerstvo zdravotnictví upozornil na důležitost odůvodňování mimořádných opatření, která se z povahy věci zásadním způsobem dotýkají širokého spektra práv a svobod právnických i fyzických osob.

Témata: EZ

Do pocitů obklíčených parašutistů v kostele se nelze vžít. Obětovali se…

18.06.2021 22:05 Aktualizováno ROZHOVOR – Jejich odvaha a statečnost jej nepřestává fascinovat. Historik Vojtěch Šustek tvrdí, že…

Přehlídka studentské tvorby FESTMICHAEL opět oživí kulturní život metropole

18.06.2021 21:21 Důležitá zpráva pro všechny, kteří mají rádi mladé umění a originální nápady tvůrců nastupující…

V plzeňské čističce unikly nebezpečné látky, dva lidé zemřeli

18.06.2021 15:01 Aktualizováno Po dnešním úniku chemikálií v Plzni Skvrňanech zemřeli dva lidé, další dva jsou ve velmi vážném…

Požárů v uplynulých dnech výrazně přibylo, hasiči varují kvůli suchu a…

18.06.2021 12:02 Hasiči v uplynulých dvou dnech zaznamenali v Česku 177 požárů, což je výrazně nad normálem.…

OBRAZEM: Primark otevřel první prodejnu v Praze. Lidé stáli ve frontě od…

17.06.2021 22:00 Aktualizováno Otevření prodejny Primark v Praze, první v České republice, si dnes nenechaly ujít stovky lidí.…

Ministerstvo spustilo web s podmínkami pro cesty do turistických destinací

17.06.2021 16:32 Aktualizováno Ministerstvo zahraničí dnes spustilo nový web dovolena2021.cz, na němž lze nalézt podmínky pro…

Odbory budou žádat růst platů alespoň nad inflaci. Chtějí jednat s vládou

17.06.2021 16:20 Odbory budou pro příští rok požadovat růst platů ve veřejném sektoru minimálně nad inflaci. O jakém…

Primark otevřel v Česku. Stovky lidí čekaly ve frontě i několik hodin

17.06.2021 11:01 Otevření prodejny Primark v Praze, první v České republice, si dnes nenechaly ujít stovky lidí.…

Pohonné hmoty nadále zdražují. Natural 95 stojí nejvíc od loňského ledna

17.06.2021 08:10 Pohonné hmoty u čerpacích stanic v Česku nepřestávají zdražovat. Průměrná cena benzinu Natural 95…

Do restaurací se po otevření stále nevydala desetina Čechů

16.06.2021 11:15 Do restaurací se po jejich znovuotevření zatím podle průzkumu společnosti Slevomat nevydala…

Související:

Právě se děje