Několik stovek lidí vyjádřilo v Praze podporu Ukrajině

Několik stovek lidí se dnes vpodvečer sešlo na pražském Staroměstském náměstí, aby vyjádřili podporu Ukrajině a požádali o silnější vojensko-technickou pomoc pro tento stát. Na demonstraci nazvané Křídla pro Ukrajinu zazněl od řečníků požadavek na vytvoření bezletové zóny či chvála přístupu premiéra Petra Fialy (ODS), který odjel jednat do Kyjeva.

Demonstrace na podporu Ukrajiny na Václavském náměstí

Na akci, kterou uspořádala platforma Stojíme za Ukrajinou, dorazili demonstranti s modro-žlutými ukrajinskými vlajkami i s vlajkami Severoatlantické aliance. Třímali transparenty s nápisy jako „Běž domů, Ivane!“, "Airplanes for Ukraine" (Letadla pro Ukrajinu) či "Close the Sky" (Uzavřete nebe). Právě vytvoření bezletové zóny nad Ukrajinou podpořili v dnešních projevech senátoři Marek Hilšer z klubu STAN a Adéla Šípová (Piráti).

"Bezletová zóna je deštníkem, který může ochránit civilisty, kteří jsou nyní bombardováni. Je naše morální povinnost se jich zastat a nečekat," řekl Hilšer. „Kryse musíte šlápnout na krk dříve, než vám skočí na záda. Musíme hledat řešení, nesmíme hledat výmluvy," prohlásil.

Sociolog Fedor Gál pochválil předsedu vlády Fialu za "názor a odvahu". Zároveň zkritizoval prezidenta Miloše Zemana. "Probudil se až ve chvíli, kdy umírali lidé. Do té doby byl Putinova loutka, je spolupachatel," řekl k Zemanovu dlouhodobému sympatizování s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Mezi řečníky na pódiu se vystřídali také spisovatelka Tereza Boučková nebo Martin Svárovský, vedoucí programu bezpečnostních strategií centra Evropské hodnoty. Ten se vyslovil pro humanitárně-vojenskou akci i s rizikem zatažení dalších států do válečného konfliktu.

Organizátoři demonstrace na sociálních sítích uvedli, že pro Ukrajinu, která čelí ruské invazi, žádají například moderní protivzdušné systémy nebo dodávku letadel. Chtějí hledat nové a kreativní způsoby pomoci.

Připravili také otevřený dopis pro českou vládu a vlády západních zemí, v němž apelují na neustupování zlu. "Přestaňme se bát Putina. Je to Putin, kdo napadl suverénní zemi, je to Putin, kdo zastrašuje a vydírá svět - jadernými zbraněmi, kosmickým programem, zemním plynem, bombami," napsali. "Jako občané jsme připraveni na nepohodlí, připraveni na rizika," doplnili. Dopis, který podle jeho autorů podpořil i předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, bude možné podepsat jako online petici.

"Zatímco my nevíme, co dělat, a bojíme se jeho zloby a odplaty, Putin srovnává Ukrajinu se zemí. Bez lítosti vraždí i civilní obyvatelstvo, včetně dětí. Stejně bez lítosti nechává vraždit i své muže a chlapce, které do té nesmyslné války posílá. Nedopusťme, aby v tom pokračoval. Příště budeme na řadě my. Neustupujme zlu! Jako občané jsme připraveni na nepohodlí, připraveni na rizika. Prosíme, nebojte se odvážných činů, které Putinovu invazi a teror na Ukrajině zastaví. Jde o budoucnost nás všech!" napsali k petici organizátoři.

V závěru akce pozvali organizátoři veřejnost na demonstraci za Ukrajinu, která se uskuteční v neděli 3. dubna na Letenské pláni.

Začalo bourání nájezdu na Barrandovský most. Doprava je stažena do jednoho…

18.05.2022 09:31 Silničáři v Praze dnes začali bourat nájezd na rekonstruovaný Barrandovský most ze Strakonické…

ON-LINE 84. den války: Ruská vojska pokračují v palbě podél celé linie…

18.05.2022 19:27 Ruská vojska pokračují v palbě podél celé linie střetu v oblasti Doněcku na východě Ukrajiny. Na…

Vláda chce zpřísnit pravidla pro dočasnou ochranu ukrajinských uprchlíků

18.05.2022 16:36 Novela zákona o pobytu uprchlíků z Ukrajiny v Česku, nazývaného lex Ukrajina, explicitně odmítne…

Počasí: Česko zřejmě čekají první letošní tropy i bouřky

17.05.2022 06:30 Suché počasí v tomto týdnu skončí. Po pondělním slunečném a horkém dni se pozdě odpoledne začala…

Zemřel oblíbený herec Josef Abrhám, bylo mu 82 let

17.05.2022 10:40 Ve věku 82 let zemřel legendární herec Josef Abrhám, držitel Českého lva či Ceny Thálie za…

S koncem pomoci na hlavním nádraží bude dle Rakušana třeba informační…

18.05.2022 16:03 Až s koncem května skončí dobrovolnická pomoc uprchlíkům na hlavním nádraží v Praze, bude tam…

Dluh Čechů vzrostl v prvním čtvrtletí o rekordních 407 miliard

18.05.2022 09:45 Celkový dluh obyvatel Česka dosáhl na konci prvního čtvrtletí 3,07 bilionu korun a meziročně se…

RWE zahájila prodej svých zásobníků plynu v České republice

17.05.2022 17:04 Aktualizováno Německá energetická společnost RWE zahájila proces prodeje svých zásobníků plynu v České republice.…

Práci v Česku si našlo už přes 50.000 uprchlíků z Ukrajiny

17.05.2022 15:00 Práci v Česku si našlo přes 50.000 uprchlíků z Ukrajiny. Jejich přijetí úřadu práce nahlásili…

Rusnok hájí růst sazeb. Inflace by jinak dosáhla až 25 procent, tvrdí

17.05.2022 12:24 Pokud by Česká národní banka nezvyšovala úrokové sazby, byla by nyní inflace v České republice…

Žalobce podal obžalobu na soudce kvůli pokusu o sexuální nátlak na…

17.05.2022 12:12 Aktualizováno Případ pokusu o sexuální nátlak ze strany soudce brněnského soudu na nezletilou míří k soudu,…

V Česku vzrostla podpora rozvoje jaderné energetiky

17.05.2022 10:52 V ČR vzrostla podpora rozvoje jaderné energetiky i obnovitelných zdrojů. V aktuálním průzkumu…

Zemřel legendární herec Josef Abrhám, bylo mu 82 let

17.05.2022 10:40 Aktualizováno Ve věku 82 let zemřel legendární herec Josef Abrhám, držitel Českého lva či Ceny Thálie za…

Státní zástupce podal stížnost na rozhodnutí soudu v kauze otravy Bečvy

16.05.2022 16:12 Aktualizováno Státní zástupce Jiří Sachr podal stížnost na rozhodnutí vsetínského okresního soudu v kauze otravy…

Ministerstvo pracuje na energetickém tarifu, má pomoci s cenami energií

16.05.2022 15:17 Aktualizováno Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) pracuje na zvláštním energetickém tarifu, který má lidem…

Související:

Právě se děje

reklama