Neotvírejte kanály. Může tam být koronavirus, apelují vodárny na veřejnost

Společnost Ostravské vodárny a kanalizace (OVAK), která dodává vodu přibližně 300.000 lidí v Ostravě a okolí, upozorňuje obyvatele, aby nevstupovali do kanalizace ani ji neotevírali. Mohl by se tam vyskytovat virus, který vyloučili nakažení lidé. Do svých zdrojů pitné vody firma přidala chlor.

Přidejte svůj názor 18 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

"OVAK přistoupil k rozhodnutí o dochlorování vody na provozovaných zdrojích na maximální možnou úroveň, jakou nám umožňuje platná vyhláška, která stanovuje hygienické požadavky pro pitnou vodu," řekla mluvčí OVAK Radka Vanková.

Vodu vodárny dochlorovaly kvůli pandemii nového typu koronaviru. Učinily tak podle mluvčí z preventivních důvodů, protože nový typ koronaviru se přenáší zejména kapénkovou cestou, přímým fyzickým kontaktem s nakaženým nebo s předměty, jichž se nakažený člověk dotkl.

"Protože koronavirus vyloučený močí přežívá přibližně dva dny a při vyloučení stolicí asi týden, existuje riziko, že se může vyskytovat v kanalizaci prostřednictvím vzniklého aerosolu. Důrazně proto žádáme, aby občané nevstupovali do kanalizace ani ji neotvírali," uvedla Vanková. Pokud by to lidé potřebovali, měli by se obrátit na pracovníky firmy, kteří jsou pro vstup do kanalizace školeni a vybaveni maskou s biologickým filtrem, jenž viry zachycuje.

"Dále bychom chtěli požádat, aby lidé nevyhazovali především použité kapesníky do kanalizace, aby nebyly zdrojem možné infekce. Tyto kapesníky patří výhradně do odpadkových košů," řekla Vanková.

Podle mluvčí nehrozí, že by kvůli pandemii byly v Ostravě přerušeny dodávky vody. "OVAK má vypracovaný krizový plán a v něm definovanou zastupitelnost pracovníků a také zastupitelnost zdrojů pitné vody," uvedla Vanková.

Vodovodní síť společnosti OVAK je dlouhá přes 1400 kilometrů a kanalizační téměř 900 kilometrů. Ostravské vodárny provozují na území města šest úpraven vody a čerpacích stanic.

Loading...
Vstupte do diskuze (18)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Volný pohyb mezi Českem a Slovenskem se obnoví o půlnoci

03.06.2020 12:08 Od dnešní půlnoci se plně obnoví volný pohyb osob mezi Českem a Slovenskem a vrátí se ke stavu v…

Do pražské zoo bude moci 14 500 lidí denně

03.06.2020 09:54 Pražskou zoologickou zahradu bude moci od čtvrtka díky dalšímu rozvolnění opatření proti šíření…

Kapacita zoo se navýší, v kinech půjde obsadit všechny sedačky

02.06.2020 21:07 Limit pro počet návštěvníků zoologických a botanických zahrad či arboret se zvýší už od tohoto…

Stovky lidí v Praze demonstrovaly proti Zemanovi a Babišovi

02.06.2020 20:11 Dvě až tři stovky lidí se dnes v podvečer sešly na Hradčanském náměstí v Praze na demonstraci proti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy