Lidé jsou ve stresu, nevidí světlo na konci tunelu. Psycholog radí, jak přečkat pandemii

Epidemie koronaviru a s ní související karanténa byly stresující pro nás pro všechny. Jak si ale poradit s jejími dopady na duševní zdraví? To se pokusil zodpovědět psycholog a odborník na zvládání stresu Daniel Štrobl.

Lidé v rouškách, ilustrační foto
doporučujeme

"Velké krizové situace jako výbuch sopky nebo pád letadla trvají krátkou dobu. Na to jsme se adaptovali. Problém je, že v dnešní koronavirové situaci není pro mnoho lidí světlo na konci tunelu,“ uvedl odborník v interview pro Český rozhlas Plus.

Dále informoval, že lidé nejsou dostatečně odolní vůči dlouhodobým stresorům. Lékaři ale přitom varují, že právě kvůli negativním emocím, tedy stresu a strachu, lidé často nechodí k doktorovi a bagatelizují svá jiná onemocnění. Jinými slovy mezi nemocí duše a těla existuje souvislost.

"Dlouhodobý stres lidé odnesou psychosomatickými obtížemi, jako jsou atopické ekzémy všeho druhu, zvýšený krevní tlak a obecně ischemické potíže. Budou potíže s imunitou, takže člověk vlivem stresu nejen že může snáze chytit covid, ale i všechny další nemoci,“ upozornil Štrobl.

"To nejhorší, co člověk v této době může dělat, je neustále sledovat informace o průběhu pandemie, byť i z respektovaných zdrojů, protože ty si často protiřečí. To vyvolává u lidí přinejmenším zmatek a nejistotu. A tyto pocity jsou zdrojem ohrožení." Daniel Štrobl

Stres probíhá v několika vlnách podobně, jako je tomu v případě truchlení. Nejprve se jedná o mobilizační stádium, které jsme už prodělali. To pak vystřídá stresová fáze, která by ale měla, co nejdřív skončit, protože po ní pak pokračuje chronická únava a podrážděnost.

"To znají lidé i z běžného života, že jsou protivní na manžela, na děti, nikam se jim nechce a sami sobě si lezou na nervy. Mnoho lidí toto prožívá nebo to vidí u svých blízkých a často jim ani nedojde, že může jít o průvodní jev chronického, trvajícího stresu,“ objasnil psycholog.

Za velkou mírou stresu přitom nestojí samotný koronavirus, nýbrž jeho mediální obraz. Řešení by viděl v tom, že se lidé bez ohledu na to, zda bude či nebude vakcína, přestanou cítit jako oběti, které se nemohou bránit.

"Když si každý z nás najde jakýkoliv způsob, i iracionální, o kterém bude vědět, že mu dává smysl, tak se mu hladina stresu sníží." Daniel Štrobl

Štrobl zároveň také hovořil o zkušenostech válečných veteránů, kteří se adaptovali na válku a už nedokáží žít v mírovém stavu. To samé se může stát i v případě covidu-19, s nímž se natolik sžijeme, že už ho nebudeme chtít "opustit". 

"Zatím si pod tím nedokážu nic představit, ale vím, že tak člověk funguje. Jeden z problémů dlouhodobého stresu je adaptace na něj a neschopnost potom žít bez něj," uzavřel.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Krejčířův správce Zagora neuspěl s žádostí o čtvrtmilionové odškodné

23.09.2020 15:43 Někdejší správce firem podnikatele Radovana Krejčíře Aleš Zagora nemá nárok na čtvrtmilionové…

Dovolená u Jadranu spustila druhou vlnu covidu? Chorvatské sdružení oponuje

23.09.2020 14:49 Turistické destinace v Chorvatsku, hotelové řetězce ani jiné typy ubytování v létě nezaznamenaly…

Kauza Stoka: Expolitik ANO Liškutin přiznal přijetí jednoho úplatku

23.09.2020 13:38 Aktualizováno Před Krajským soudem v Brně dnes vypovídal bývalý místostarosta městské části Brno-Ivanovice, který…

Spolu silnější: Stát musí kvůli krizi mobilizovat dobrovolníky, navrhuje…

23.09.2020 13:28 Stát musí mobilizovat dobrovolníky, aby zvládl nastupující krizi spojenou se šířením nového…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama