Nezaměstnanost v Praze v lednu mírně stoupla na 3,6 procenta

Nezaměstnanost v Praze v lednu mírně stoupla z prosincových 3,5 procenta na 3,6 procenta. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Úřad práce ČR. Lidí bez práce přibylo v Praze meziměsíčně zhruba 1100 na celkových 33.217. Stoupl také počet volných míst, a to asi o 2000 na 83.735. V meziročním srovnání je zvýšení nezaměstnanosti mnohem výraznější. Loni v lednu činil podíl nezaměstnaných ve městě jen 1,9 procenta.

Nezaměstnaní lidé
doporučujeme

Počet nezaměstnaných v Praze proti lednu 2020 letos vzrostl o 80 procent. Loni v lednu totiž bylo ve městě bez práce jen zhruba 18.000 lidí. Meziročně sice také stoupl počet volných míst, ale mnohem méně výrazně než množství nezaměstnaných. Počet míst v Praze vzrostl oproti loňskému lednu přibližně o 13 procent. Lidí, kteří mohli v Praze okamžitě nastoupit do práce, bylo na konci letošního ledna mezi nezaměstnanými 31.299.

Na každé volné místo v Praze připadalo letos v lednu v průměru 0,4 uchazeče o práci. To je jeden z nejlepších poměrů ze všech regionů Česka. Nejméně uchazečů na jedno místo bylo v okresech Praha-východ a Mladá Boleslav, a to shodně 0,2. Nejvyšší byl naopak tento poměr na Karvinsku s 9,6 uchazeče na jedno místo.

Praha v minulosti patřila k regionům s dlouhodobě nejnižší nezaměstnaností v Česku. Letos na jaře, kdy vláda začala kvůli pandemii koronaviru omezovat obchod, služby, kulturu či turistiku, se však pozice hlavního města zhoršila. Ke konci ledna byla nezaměstnanost stejná, nebo lepší než v Praze v šesti dalších regionech. Nejnižší byla v Pardubickém kraji s 3,2 procenta a nejvyšší shodně v Karlovarském, Ústeckém a Moravskoslezském kraji s 5,8 procenta.

Nezaměstnanost v celém Česku letos v lednu stoupla na 4,3 procenta z prosincových čtyř procent. Podle Úřadu práce v lednu nezaměstnanost roste pravidelně, i bez ohledu na současnou koronavirovou epidemii. Ve srovnání s loňským lednem se nezaměstnanost zvýšila o 1,2 procentního bodu.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Němec viněný z posprejování pilířů Karlova mostu podal dovolání

05.03.2021 11:39 Německý turista Benjamin Wittig, který spolu se svým bratrem v létě 2019 posprejoval jeden z pilířů…

Nezaměstnanost v ČR v únoru zůstala na 4,3 procenta

05.03.2021 10:53 Aktualizováno Nezaměstnanost v Česku zůstala v únoru i přes pokračující opatření proti šíření koronaviru na…

Poptávka po hotových jídlech v době epidemie roste

04.03.2021 11:02 S ohledem na čím dál častější práci z domova narostl za poslední rok zájem o dovážku hotových jídel…

Vězeň se bál koronaviru, neúspěšně se domáhal přerušení trestu

04.03.2021 10:10 Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost vězně, jenž se domáhal přerušení trestu kvůli rychlému šíření…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama