Nová data: Omezení volného pohybu Češi příliš nerespektují, odhalil Atlas mobility

Češi navzdory koronavirovým omezením poslední víkend opouštěli svoje bydliště v porovnání s předchozími sobotami a nedělemi výrazně více. Počet těch, kteří nikam nevyjeli, klesl za celou ČR o 66 procent. Vyplývá to z měření anonymizovaných dat T-Mobile, které zpracovává IT4Innovations národní superpočítačové centrum VŠB - Technické univerzity Ostrava do tzv. Atlasu mobility.

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
doporučujeme

Za celé Česko o minulém víkendu neopustilo domov 40 procent lidí, v Praze to ale bylo jen 30 procent. V Karlovarském kraji naproti tomu zůstalo doma 43 procent lidí a podobné to bylo na Zlínsku, v Jihomoravském kraji nebo na Vysočině. Na začátku března během nouzového stavu zůstávalo o víkendech doma až 47 procent lidí.

"Na základě vytěžovaných dat z mobilní sítě umíme v portálu Atlasu mobility ČR zjistit, jaká byla daný den mobilita obyvatel oproti běžnému dni v podobném období. A tak například víme, že v neděli 25. října byl pohyb obyvatel proti jiným nedělím podstatně vyšší. Počet nevyjíždějících klesl v průměru v ČR o 66 procent, což může být mimo jiné způsobeno i velmi pěkným počasím o uplynulém víkendu," uvedl Miroslava Vozňák z Atlasu mobility.

Podle statistik Google, které ale zahrnují data z 23. října, tedy bez posledního víkendu, se proti normálu snížil pohyb lidí v místech, jako jsou nákupní centra nebo restaurace o 56 procent. O desetinu klesl pohyb v parcích, o 39 procent ve veřejné dopravě a naopak o 15 procent lidí bylo víc doma.

Výstupy z Atlasu mobility nabídl operátor T-Mobile Úřadu vlády. Vláda vydává opatření, která mají pohyb obyvatel omezit a pomocí těchto dat má možnost si ověřit jejich dodržování. Při výzkumu jsou využívána výhradně anonymizovaná data, což znamená, že veškeré údaje jsou dostupné pouze v agregované formě a z výsledků či ze zpracovávaných datových sad nelze určit výskyt konkrétní osoby.

Data o změnách nevyjíždějících lidí, což jsou nejlépe vypovídající údaje o změnách v mobilitě obyvatel, jsou každodenně publikována okolo čtvrté hodiny odpoledne a jsou volně dostupná na webové stránce Atlasu mobility. Data jsou dostupná s detailem po dnech ve všech krajích a městech nad 50.000 obyvatel.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Od čtvrtka bude uvolněno amatérské sportování, uvnitř s rouškou

29.11.2020 12:54 Aktualizováno Ve čtvrtek 3. prosince s přechodem země do třetího stupně protiepidemických opatření bude s…

Od čtvrtka se mohou zčásti otevřít muzea či galerie. Kina a divadla ještě…

29.11.2020 11:38 Aktualizováno Od čtvrtka se budou moci v Česku po šesti týdnech otevřít zčásti muzea a galerie. Vláda rozhodla,…

Neštěstí na Svitavsku. Při nárazu do stromu zahynula řidička, policie…

29.11.2020 10:45 Při nárazu osobního auta do stromu na silnici mezi Poličkou a Borovou na Svitavsku v sobotu večer…

Operace Magnet: 13 lidí obviněno z krácení daní při obchodech s mobily,…

29.11.2020 09:17 Policisté obvinili ve spolupráci s celníky 13 lidí z rozsáhlého krácení daní při obchodování s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama