O nové plicní ventilátory je zájem v řadě zemí, uvedla třebíčská firma MICo

Na plicní ventilátory CoroVent určené pro lidi s koronavirem má třebíčská skupina firem MICo poptávky z několika zemí. ČTK to řekl jednatel MICo Group Jiří Denner. Výroba ventilátorů by podle Dennera mohla začít v příštím týdnu, pokud firma do té doby dostane poslední potřebné povolení od ministerstva zdravotnictví. Za prioritu označil dodávku 500 přístrojů pro Českou republiku.

Ilustrační foto
doporučujeme

Plicní ventilátory vyvinuli odborníci spolupracující na platformě COVID19CZ. Vykrýt by měly případný nedostatek plicních ventilátorů v nemocnicích. Projekt podpořila veřejná sbírka.

Denner uvedl, že nové ventilátory už získaly certifikát Elektrotechnického zkušebního ústavu (EZÚ). Dodávka 500 ventilátorů slíbených iniciativou by podle něj po zahájení výroby měla být možná do dvou, nejvýše tří týdnů. "V současnosti máme od 12 nemocnic požadavky dohromady asi na 180 kusů," řekl. Podle jednatele jde o státní, krajské i městské nemocnice.

Zahraniční poptávky se podle Dennera týkají zhruba 6000 plicních ventilátorů, jsou například z Itálie, Španělska, Německa nebo Jordánska, kde se ale mohou lišit požadavky na ventilátory. "My s nimi teď komunikujeme, co to naše zařízení splňuje," uvedl.

Jednoduché podle Dennera není ani zajišťování desítek druhů potřebných dílů, po nichž je teď velká poptávka. "Máme už téměř všechny díly na prvních 500 kusů," řekl. Subdodavatele podle něj MICo hledalo hlavně v tuzemsku. Dodal, že od konce května by vzhledem ke slíbeným dodávkám skupina MICo, do níž patří i Dawell, měla být schopná dodávat až 2500 ventilátorů týdně. Jejich montáž by pak měla zaměstnávat 60 lidí.

Třebíčský podnik se zapojil do společného projektu Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT v Praze, dobrovolníků z iniciativy COVIDCZ19 a dalších technologických firem. Podle vedoucího projektu Karla Roubíka z ČVUT má přístroj kvalitou a bezpečností podobné vlastnosti jako ventilátor, který se používá na jednotkách intenzivní péče. Ale nemá funkcionality nepotřebné pro pacienty s koronavirem. Podle Dennera bude u těchto ventilátorů také podstatně nižší cena.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Češi si hotely v Praze na léto rezervují většinou na poslední chvíli

05.07.2020 14:57 Hotelové řetězce v Praze mají většinu rezervací zatím od tuzemských cestovatelů. Pobyty si…

V domově důchodců v Unhošti hoří, hasiči evakuovali kolem 100 lidí

04.07.2020 21:01 Aktualizováno Hasiči dnes v podvečer vyjížděli k požáru v areálu domova důchodců v Unhošti na Kladensku. Hořelo v…

Lidem věřícím dezinformacím nemá smysl oponovat, shodli se účastníci…

04.07.2020 10:14 REPORTÁŽ - Českem se šíří dezinformace a konspirační teorie o sítích 5G. Například město Jeseník…

Češi v červnu polevili v opatřeních proti covidu, ukázal průzkum

03.07.2020 19:06 Lidé v Česku v červnu polevili v opatřeních proti šíření nemoci covid-19. Většina už neomezovala…

Související:

Právě se děje

Další zprávy