O provozu skiareálů by se mělo rozhodnout ve čtvrtek, uvedl Havlíček

O fungování skiareálů by se podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) mělo rozhodnout ve čtvrtek. Sám by preferoval jejich brzké otevření a řízený provoz. Řekl to dnes na tiskové konferenci po jednání vlády.

Ilustrační fotografie
doporučujeme

V České televizi (ČT) Havlíček později uvedl, že nyní uzavřené restaurace, divadla nebo kina by se mohly otevřít pro lidi s negativním testem na koronavirus.

O provozu lyžařských středisek se podle Havlíčka vede velmi náročná diskuse, jen dnes o tématu několikrát jednal s ministrem zdravotnictví Janem Blatným (za ANO). "Nedohodli jsme ještě finále," řekl. Jednou z cest, jak udržet podnikání při životě v provozovnách, kde lidé tráví delší dobu, je podle Havlíčka testování zákazníků. "Je jedna z variant, kdy by se tam lidé mohli prokazovat negativními testy, čímž by umožnili provoz," řekl ministr v ČT.

Podle Havlíčka se mluví o více variantách. Sám je zastáncem brzkého otevření, které by zajistilo řízený systém, lepší než ten neřízený, který vznikl o svátcích. Lidé do středisek přijeli a na uzavřených sjezdových tratích sáňkovali či bobovali. Provozovatelé areálů upozorňovali, že návštěvníci nedodržovali základní bezpečnostní pravidla, například udržování rozestupů nebo zakrytí dýchacích cest. Navíc lidé sjezdovky podle Havlíčka ničili.

"Uvědomuji si to, že oni (provozovatelé lyžařských areálů) musí v průběhu zimy vydělat na celý rok, každý další den, kdy mají zavřeno, je pro ně zdrcující," řekl Havlíček. Je si také vědom toho, že stávající kompenzace jsou pro ně nedostačující, protože fungují v jiném režimu. Měl by se pro ně upravit program COVID nájemné, který by se vztahoval například také na louky a svahy.

Zástupci cestovního ruchu, sportu a provozovatelé skiareálů dnes vyzvali vládu k urychlenému řešení situace. Bez brzkého otevření a adekvátních kompenzací mnoho středisek podle nich zkrachuje. Navrhli otevření areálů od 9. ledna. Před Vánocemi podle nich provozovatelé prokázali, že jsou schopni dodržovat stanovená opatření.

Lyžařské areály jsou podle podnikatelských svazů klíčové pro fungování horských středisek, která zaměstnávají 45.000 převážně místních obyvatel. Do veřejných rozpočtů přinášela zhruba 12,6 miliardy korun ročně.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Česku dnes otevřelo několik restaurací. Na Olomoucku zasahovala policie

23.01.2021 18:14 Několik restaurací v Česku dnes otevřelo na protest proti vládním nařízením. Stoupenci iniciativy…

V Praze se sešli lidé na protest proti zadržení Navalného a Putinovu režimu

23.01.2021 15:52 Aktualizováno Několik stovek lidí se dnes odpoledne sešlo v Praze na náměstí Jana Palacha, aby protestovaly proti…

Možnost vyrazit do restaurace chybí podle průzkumu dvěma třetinám Čechů

23.01.2021 09:36 Možnost vyrazit s rodinou nebo přáteli do restaurace podle aktuálního průzkumu společnosti Up Česká…

Pohlreich dostal přednostně vakcínu proti koronaviru

22.01.2021 22:01 Aktualizováno Restauratér Zdeněk Pohlreich dostal v pražské Všeobecné fakultní nemocnici (VFN) vakcínu proti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama