Po internetu se šíří nový virus. Hackeři žádají po lidech výkupné

Jak se zdá, tak koronavirus není zdaleka jediným virem, který nám způsobuje tolik problémů. Ačkoliv se v poslední době zdá, že jsou vyděračské viry z rodiny ransomwarů na ústupu, opak je pravdou. Momentálně máme tu čest s takzvaným Avaddonem, který podle výzkumníků z kyberbezpečnostní společnosti Check Point vyžaduje po svých obětech zaplacení výkupného.

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Bezpečnostní experti zároveň také varovali před vysokou infekčností Abaddonu, který ještě před měsícem téměř nikdo neznal. Stačilo mu ale pouhých pár týdnů, aby se z něj stal jeden z deseti nejrozšířenějších virů na síti. Informuje o tom server novinky.cz. 

Nebezpečné je, že tohoto záškodníka mohou k útokům využít i laici, kteří nemají žádné znalosti v oblasti programování a kyberbezpečnosti. Avaddeon se na hackerských fórech a černém internetovém trhu nabízí jako služba. Stačí, aby si dotyčný zaplatil, hackeři mu pak výměnou za to nasměřují vyděračský virus na jím vytyčený cíl. 

Zablokuje PC, požaduje výkupné

Princip Avaddonu je stejný jako v případě dalších vyděračských virů. Nejprve zašifruje všechna data uložená na pevném disku, a pak za jejich zpřístupnění útočníci vyžadují výkupné, a to kolikrát i v řádu několika tisíců korun. 

Cílem kyberzločinců je v oběti vyvolat dojem, že se ke svým souborům dostane za zaplacení pokuty, která jim byla vyměřená kvůli používání nelegálního softwaru atd. Z tohoto důvodu se jim také část lidí rozhodla zaplatit. 

Za zmínku stojí, že chtějí platit většinou v bitcoinech, jelikož jsou pohyby této virtuální měny prakticky nedohledatelné, díky čemuž se snadno skryje nelegální aktivita dotyčných počítačových pirátů.

I když uživatelé výkupné zaplatí, tak se ale stejně ke svým datům nedostanou, jelikož je místo toho zapotřebí virus odinstalovat. Nezálohovaná data se ale už ve většině případů nedají opět zpřístupnit. 

Nechvalně známý botnet

Avaddon se šíří prostřednictvím botnetu Phorpiex, což je síť zotročených počítačů. Z tohoto důvodu není vůbec snadné tohoto vetřelce zastavit.

"V minulosti byl Phorpiex, známý také jako Trik, využíván k distribuci malwarů, jako jsou GandCrab, Pony nebo Pushdo, nebo k těžbě kryptoměn a k podvodům se sexuálním vydíráním. Nyní se používá k šíření nové ransomwarové kampaně,“ konstatoval Petr Kadrmas ze Security Engineering ve společnosti Check Point.

Zdůraznil přitom, že aktuálně se ransomware Avaddon soustředí především na firmy. Není však vyloučeno, že se jeho obětí stanou i běžní uživatelé. „Organizace musí vzdělávat zaměstnance, aby poznali malwarové a spamové kampaně, a zároveň je nutné používat preventivní bezpečnostní řešení, které zastaví hrozby ještě před tím, než mohou způsobit nějaké škody,“ dodal.

Podle odhadů si díky tomuto botnetu přijdou počítačoví piráti na zisky v hodnotě 500 tisíc dolarů ročně, což je v přepočtu více než 11,6 milionu korun.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Potápěči našli v Sázavě těla utonulých mladíků, byla několik set metrů od…

09.08.2020 21:55 Aktualizováno Policisté dnes našli v řece Sázavě na Kutnohorsku těla dvou mladíků, po nichž od čtvrtka pátrali.…

Policie vyšetřuje rasistický článek o požáru v Bohumíně

09.08.2020 21:54 Aktualizováno Policie vyšetřuje rasistický článek o tragickém požáru v Bohumíně. Na twitteru to dnes uvedl…

Bělorusové hlasovali i na ambasádě v ČR, na Václavském náměstí se…

09.08.2020 20:24 Aktualizováno Stovky Bělorusů dnes v Praze projevily zájem odevzdat na běloruském velvyslanectví v Troji hlas v…

Kam vyrazit na dovolenou do ciziny? Řecký Kos je bezpečný a navíc bez davů…

09.08.2020 20:17 Ještě před několika měsíci to vypadalo, že strávíme letošní dovolenou v Česku. Hranice se ale…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama