Balíčky s pomůckami pro seniory začne pošta rozesílat v pondělí

Česká pošta začne balíčky ochranných pomůcek proti šíření koronaviru distribuovat seniorům v pondělí. Většinu ze zhruba tří milionů zásilek by pak měli poštovní doručovatelé donést lidem během tří dnů. Nárok na respirátor a pět roušek má každý starší 60 let i lidé, kteří oslaví 60. narozeniny letos. Dostane je na adresu trvalého bydliště, řekl dnes novinářům vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD).

Začala distribuce ochranných pomůcek pro seniory.
doporučujeme

Vláda o poskytnutí ochranných prostředků starším obyvatelům rozhodla ve středu večer.

O víkendu by měly být podle Hamáčka pomůcky zabalené. "Bude se na tom podílet několik stovek pracovníků České pošty za dodržení velmi přísných hygienických podmínek," prohlásil ministr. Adresy získá ministerstvo vnitra z registru obyvatel a poště je předá. Podle Českého statistického úřadu žilo v ČR ke konci loňského roku 2,78 milionu lidí starších 60 let. Lékárnice a odborná konzultantka lékáren Benu Ivana Lánová dnes na dotaz ČTK uvedla, že životnost jednorázové roušky je tři až čtyři hodiny, životnost respirátoru pak osm až maximálně 12 hodin.

Rozvoz ochranných prostředků seniorům začne v pondělí. "Naší ambicí je, aby ochranné prostředky co nejrychleji dorazily k určeným příjemcům," uvedl Hamáček. Podle ministra dostanou senioři do schránky obálky, v nichž budou jen ochranné prostředky. Ministerstvo k rouškám a respirátorům nebude přidávat průvodní dopis, protože by se tím distribuce pouze zdržovala a prodražovala.

Rozvoz pomůcek bude stát zhruba 15 milionů korun. Jeden respirátor pak podle vicepremiéra nakoupila ČR zhruba za 2,35 dolaru (necelých 53 korun) a roušku za 0,37 centů (8,3 koruny). Balíček pro jednoho seniora by tak měl vyjít asi na 94 korun. Roušky a respirátory budou pocházet ze zásob zbylých po jarní vlně onemocnění, které jsou skladovány v Opočínku na Pardubicku. "Celkový objem rezerv, které ministerstvo vnitra v té době zajistilo, byl zhruba 70 milionů roušek a osm milionů respirátorů," uvedl Hamáček.

O zásilce s ochrannými pomůckami pro lidi ve věku nad 60 let rozhodla na středeční schůzi vláda po tom, co začaly narůstat počty nemocných. Část opozice krok kritizuje jako opožděný a dává ho do souvislosti s blížícími se volbami.

Hamáčkova stranická kolegyně, ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) chce, aby balíček dostali také zdravotně postižení. Lidé, kteří jsou závislí na pomoci, pobírají v Česku příspěvek na péči. Letos v červenci ho dostávalo 366.100 osob se zdravotním omezením. Podle dřívějších údajů tvoří ale dvě třetiny příjemců lidé nad 65 let. Zbývá tedy kolem 120.000 lidí.

Předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr dnes ČTK řekl, že distribuci roušek a respirátorů pro lidi nad 60 let zařizuje ministerstvo vnitra, protože by bylo nelogické, aby se tyto ochranné pomůcky převáděly do státních rezerv a pak je distribuovala Česká pošta, která pod ministerstvo vnitra spadá.

Zopakoval, že správa má aktuálně uzavřené smlouvy na 9 z 11 druhů ochranných pomůcek, které poptávala. "Vedle zásob ve skladu v Opočínku se plní i sklady v Sedlčanech a v Olomouci. V zásobách v tuhle chvíli máme zhruba 44 milionů roušek, pět milionů respirátorů FFP2, 200.000 respirátorů FFP3, 12 milionů zdravotnických rukavic, 150.000 návleků na obuv nebo 42.000 výtěrových setů," dodal.

Doručování roušek zdarma se uskutečnilo letos již ve třech asijských státech. Distribuce dvou látkových roušek do každé domácnosti spustila letos už v polovině dubna japonská vláda. Kritici této iniciativy ji pokládali za plýtvání penězi daňových poplatníků. Mnoho Japonců už předem prohlásilo, že podobnou pomoc nepotřebují, a ti, kdo už roušky vyzkoušeli, si navíc stěžovali, že jsou příliš malé. Distribuce roušek do všech domácností byla dokončena v červnu, ale byla kritizována za pomalé tempo a za to, že některé dodané roušky byly poškozené.

Roušky poštou rozesílali letos od března do června i v Thajsku na všechny registrované adresy. A v Hongkongu spustila tamní vláda od 30. června program doručování roušek do všech registrovaných domácností. Během tří týdnů obdržela každá domácnost balíček deseti jednorázových roušek a ti, jimž se roušky nepodařilo doručit, si je mohli vyzvednout na poštovním úřadě do poloviny července.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Obavy z osudu výjimek mají i pendleři jezdící z Německa do Česka

25.09.2020 09:26 Kvůli zhoršující se epidemické situaci v Česku hledí s obavami na karanténní opatření nejen čeští…

Zkrácení otevírací doby zřejmě způsobí propouštění, za prázdné hospody…

24.09.2020 18:31 Aktualizováno ROZHOVOR - Hysterie mu výrazně krátí tržby. Majitel pěti pražských restaurací se zaregistrovaným…

Soud označil kauzu Nečasové a BIS za složitou, rozhodne za týden

24.09.2020 17:09 Aktualizováno Pražský vrchní soud dnes nedokázal rozhodnout ohledně Jany Nečasové (dříve Nagyové), lobbisty Iva…

Průzkum: Češi vnímají jako nejdůležitější data o covidu počty nakažených

24.09.2020 14:51 Za nejdůležitější informace o šíření nemoci covid-19 v Česku lidé považují celkové počty nakažených…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama