Obří dotační podvod: Soud uznal vinnými všech 27 obžalovaných, rozsudek má 160 stran

Krajský soud v Hradci Králové dnes v případu údajných dotačních podvodů uznal vinnými všech 27 obžalovaných fyzických a právnických osob. Dvěma lidem vyměřil po pěti letech vězení, 13 lidem uložil podmíněné tresty, padly také peněžité tresty a zákazy činností.

Soud, ilustrační foto
doporučujeme

Některé firmy, které byly jako "prázdné skořápky", soud zrušil, jiné dostaly zákaz čerpat po dobu několika let dotace. Tři obžalované lidi soud části obžaloby pro nedostatek důkazů zprostil. Rozsudek není pravomocný. Vyhlášení rozsudku se všichni obžalovaní nezúčastnili.

Podle soudu bylo na sedm vzdělávacích projektů neoprávněně čerpána dotace z operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Z rozsudku vyplynulo, že škoda přesahuje deset milionů korun, další jednání obžalovaných směřovalo ke škodě přesahující dva miliony korun.

Obžalovaní stanuli před soudem kvůli dotačnímu podvodu nebo poškozování zájmů EU z období 2012 až 2015. Podle spisu nedodrželi dotační podmínky a vykazovali fiktivní kurzy, například v gastronomii, v péči o seniory nebo při školení záchranářů. Kurzy se údajně neuskutečnily, případně v rozporu s dotačními podmínkami.

Obžaloba označila za hlavní obžalované a organizovanou skupinu tři fyzické osoby, z nichž jedna je po smrti, a dvě firmy - společnost Poradea a Česko-polskou akademii celoživotního vzdělávání. Těmto obžalovaným hrozilo až deset let vězení. Obžaloba za hlavního strůjce podvodů označila jednoho z těchto tří lidí, podnikatele, který je po smrti. Figuruje ve všech sedmi projektech. Obžaloba ho vinila z toho, že hrál roli zprostředkovatele a administrátora dotací a že přes nastrčené lidi vylákal dotace na školení. Ostatním obžalovaným hrozilo většinou až osm let vězení.

Nejpřísnější nepodmíněné tresty dostali Jitka Walterová a Jan Řezáč, plus peněžitý trest, obžalovaná 50.000 a obžalovaný 40.000 korun. Zároveň se zprošťující část výroku týkala těchto dvou obžalovaných a ještě jednoho.

Případ míří i do prostředí Horské služby ČR, tato organizace ale nepatří mezi hlavní obžalované. To platí i o obžalovaných současných či bývalých členech, dostali podmínky a peněžité tresty. Horská služba jako organizace dostala jediný, a to peněžitý trest 20.000 korun, dotaci již dříve vrátila.

Případ je značně rozsáhlý, spis má přes 20.000 stran a jen čtený rozsudek asi 160 stran. O rozsahu případu si mohli udělat představu lidé, kteří se dnes vyhlášení rozsudku účastnili. Čtení rozsudku trvalo předsedovi senátu Petru Mrákovi i s přestávkami několik hodin, začal po 8:30 a skončil odpoledne.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Říčanech hořel bytový dům, škoda je čtyři miliony korun

09.07.2020 19:04 V Říčanech u Prahy dnes odpoledne hořel řadový bytový dům. Jeden člověk se při požáru nadýchal…

Magistrát přestěhoval prvního klienta z domova Svojšice do Prahy

09.07.2020 18:22 Z domova sociální péče ve středočeských Svojšicích se do Prahy vrátil první z klientů. Karel Loub…

Koruna znehodnocuje. V červnu došlo k růstu meziroční inflace na tři…

09.07.2020 17:19 Meziroční inflace v červnu zřejmě mírně stoupla na tři procenta z květnových 2,9 procenta, odhadují…

Rektor ČVUT údajně navrhl, aby VŠ koupily Lidové noviny

09.07.2020 17:05 Rektor Českého vysokého učení technického (ČVUT) v Praze Vojtěch Petráček navrhl, aby se vysoké…

Související:

Právě se děje

Další zprávy