Obří dotační podvody? Soud otevřel rozsáhlou kauzu, 27 obžalovaných

Krajský soud v Hradci Králové začal řešit rozsáhlý případ obžaloby z dotačních podvodů. Většina obžalovaných vinu odmítla. Škoda podle spisu přesahuje deset milionů korun, další jednání obžalovaných směřovalo ke škodě přesahující dva miliony korun. Obžalovaných fyzických a právnických osob je 27.

Přidejte svůj názor 12 komentářů

Soud, ilustrační fotografie
doporučujeme

Hlavním obžalovaným hrozí od pěti do deseti let vězení, ostatním až osm let. Případ míří také do prostředí Horské služby ČR (HS ČR), nikdo z této organizace ale nepatří mezi hlavní obžalované. Horská služba je obžalována jako právnická osoba.

Obžaloba považuje za strůjce podvodů podnikatele, který byl v minulosti již za zpronevěru odsouzen, ten ale zemřel, a tak bylo jeho trestní stíhání zastaveno. Figuruje ve všech sedmi žalovaných skutcích. Čelil podezření, že hrál roli zprostředkovatele a administrátora dotací a že přes nastrčené lidi vylákal z krajského úřadu dotace na školení různých organizací. Podvody podle žalobce spadají do let 2012 až 2015.

Prvním, kdo dnes vypovídal, byl současný ředitel HS ČR Patrik Jakl, který společnost u soudu zastupuje. Prohlásil, že horská služba, jako obžalovaná právnická osoba, se necítí být vinna. Soudu také řekl, že k samotné věci nemá, co říci, protože ve funkci působí od července 2019 a v daném období neměl ke společnosti žádný vztah.

O rozsahu případu si mohli udělat představu lidé, kteří zahájení hlavního líčení sledovali. Přednes obžaloby trval déle než dvě hodiny. Spis má přes 20.000 stran.

Státní zástupce Petr Kouble označil čtyři fyzické a dvě právnické osoby za hlavní obžalované a za účastníky organizované skupiny. "Mezi hlavními obžalovanými byla konkrétní dělba funkcí. Byla tam osoba, která to celé řídila, další, která měla na starost administrativní úkony, osoba, která měla na starost úkony a přípravu materiálu ekonomického charakteru," řekl Kouble.

"Jde o celkem sedm vzdělávacích projektů, kde byla čerpána dotace v rámci operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Dílem jde o projekty, které byly vykazovány jen na papíře, nebyla tam provedena reálná vzdělávací činnost, dílem o projekty, kde sice k ustanovení cílových skupin došlo, ale jejich složení neodpovídalo tomu, co bylo deklarováno zejména z hlediska profesního," řekl Kouble.

Obžalovaní podle spisu nedodrželi dotační podmínky a vykazovali fiktivní kurzy, například v gastronomii, v péči o seniory nebo při školení záchranářů. Kurzy se vůbec neuskutečnily, případně v rozporu s dotačními podmínkami. "Navíc často neodpovídal ani deklarovaný rozsah vzdělávání. Od počátku bylo zřejmé, že nemůže být naplněn účel projektu tak, jak byl deklarován," řekl Kouble.

Odmítl, že by obžalovaní, kteří měli zájem o dotace na vzdělávací činnost, hlavnímu obžalovanému, který zemřel, naletěli. "Osoby jsou stíhány pro spáchání úmyslného trestného činu. Jiná konstrukce nepřichází v úvahu," řekl Kouble. Šlo o čerpání prostředků dílem z EU, dílem ze státního rozpočtu ČR. "Řídicím orgánem byl Krajský úřad Královéhradeckého kraje," dodal Kouble.

Z obžaloby vyplývá, že celková škoda je 10,6 milionu korun, přičemž České republice zastoupené Královéhradeckým krajem vznikla škoda 1,6 milionu korun a Evropskému sociálnímu fondu v tomto případu také zastoupenému hradeckým krajem více než devět milionu korun. Podle spisu další jednání obžalovaných směřovalo ke škodě ve výši 2,5 milionu korun.

Hlavní líčení je naplánované na další dny, soud bude pokračovat výslechy obžalovaných.

Loading...
Vstupte do diskuze (12)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Hurghadě zemřela Češka. Tělo Pavlíny našli až po několika dnech

20.10.2019 02:34 Aktualizováno V egyptské Hurghadě před několika dny zemřela osmatřicetiletá žena z České republiky. Její tělo…

Řídit stát jako firmu? Zazněla částka, kterou premiér Babiš utopil v…

19.10.2019 21:55 Aktualizováno Před volbami hlásil, že chce řídit stát jako firmu, lidé udělali z Andreje Babiše svými hlasy…

Jak ČSSR uspíšila pád berlínské zdi: Historik upozornil na málo známou…

19.10.2019 21:27 Aktualizováno Československá vláda na podzim 1989 tlačila na Německou demokratickou republiku, aby vyřešila krizi…

Zbloudilou houbařku nenašel ani vrtulník. Avízo nakonec přišlo od nečekané…

19.10.2019 20:00 Po houbařce (73) z Velkého Grunova pátrali v noci na dnešek policisté a hasiči na Českolipsku. Do…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama