Obří karuselové podvody ve Zlíně: 10 obžalovaných, firmě hrozí zrušení

Státní zástupkyně na návrh krajských kriminalistů ze Zlína obžalovala čtyři lidi a jednu firmu ze zkrácení daně z přidané hodnoty (DPH), škoda přesahuje 300 milionů korun. V takzvaných karuselových podvodech podle policie obchodovali s hutním materiálem. ČTK to dnes sdělila krajská policejní mluvčí Lenka Javorková. Obžalovaným hrozí až deset let vězení, firmě zrušení.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Daně, ilustrační fotografie
doporučujeme

Hlavním koordinátorem podvodů byl čtyřiašedesátiletý jednatel společnosti ze Zlína, který v úmyslu zkrátit daň vytvořil z českých firem účelové řetězce, uvedla mluvčí. "Objednával od různých dodavatelů ze Slovenska hutní materiál. Jednatelé společnosti pak po dohodě s ním přes tyto řetězce nepravdivě deklarovali dodávky zboží na zlínskou společnost, i když zlínská firma pořizovala zboží přímo od slovenských dodavatelů," popsala.

Jednatelé společností podle ní fakturovali dodávky vždy na první článek řetězce, takzvané ztracené obchodníky. "Vlastní daňovou povinnost pak kompenzovali fiktivními nákupy zboží v České republice deklarovanými na tyto společnosti. Dle sjednané dohody pak vždy snížili na prvním článku řetězce prodejní cenu pod cenu nákupní, čímž vytvořili pro poslední článek řetězce, zlínskou společnost, konkurenční výhodu, díky které mohla tato firma prodávat zboží svým odběratelům za nižší cenu, než za kterou ve skutečnosti zboží od slovenských dodavatelů pořídila," dodala Javorková.

Zlínská společnost podle policie ve svých daňových přiznáních za období mezi lety 2010 až 2014 neoprávněně uplatnila nárok na odpočet DPH přes 300 milionů korun. Nezákonné jednání ukončil v roce 2014 zásah policejního útvaru Daňová Kobra ze Zlína

Dva muži, dvě ženy a zlínská firma jsou obžalovaní ze zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby spáchaného ve spolupachatelství. "Jeden z obžalovaných byl v minulosti nepravomocně odsouzen pro obdobnou trestnou činnost, další tři obžalovaní dosud nebyli trestáni," doplnila mluvčí.

Vyšetřování kauzy bylo podle ní vzhledem k délce trvání trestné činnosti náročné. Spis má 6500 stran a 35.000 stran příloh. Krajští kriminalisté při vyšetřování spolupracovali s kolegy z Generálního finančního ředitelství a Finančního úřadu pro Zlínský kraj.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zoufalá babička ze Slovenska napsala dopis Zemanovi. Žádá, aby zakročil

06.12.2019 23:06 Aktualizováno Sedmašedesátiletá Slověna Anna poslala dopis prezidentovi Miloši Zemanovi. Žádá v něm, aby zastavil…

Spor o hidžáb: Nejvyšší soud se zastal Somálky, ČR musí tolerovat…

06.12.2019 17:23 Aktualizováno Nejvyšší soud (NS) se zastal somálské dívky, která chtěla na zdravotnické škole v Česku nosit…

Startuje lyžařská sezona, jako první se rozjely vleky v Jeseníkách

06.12.2019 16:44 V Česku díky umělému zasněžování začala lyžařská sezona. Jako první se dnes rozjely vleky v…

Rath byl dehonestován, řekl soud. Státní zastupitelství se má omluvit za…

06.12.2019 10:46 Krajské státní zastupitelství v Praze (KSZ) se musí veřejně omluvit odsouzenému bývalému hejtmanovi…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama